hem belet de strijdkrachten dus te organiseerenals naar zijn inzien noodig is in het belang van Nederland. Ook hier vragen wij niet of de Kamer beter heeft gezien dan de minister, maar enkel of het gebezigde argument steek houdt? Wil men het aannemen met al zijne gevolgen, dan zou men, dunkt ons, eenvoudiger handelen door het ver tegenwoordigend stelsel geheel af te schaffen. Immers elke minister die een wet voordraagt gaat uit van de onder stelling dat het ontwerp, zooals het daar ligt, het meest overeenkomt met de belangen van het land en ook het meest geschikt is om zijne verantwoordelijkheid te dekken. Moet deze onderstelling nu een argument zijn voor de Kamer om zich eenvoudig bij het ontwerp neer te leg gen? Zoo ja, waartoe dient dan eigenlijk eene vertegen woordiging? Zoo neen, waarom wil men dan eene uitzon dering voor den minister van oorlog? Daarenboven is de bewering valsch, dat de minister verantwoordelijk zoude zijn voor den inhoud van de wet. Meent hij dat de wet, zooals zij ligthem belet te doen wat hij doen moetdan tracht hij de Kamers tot andere gedachten te brengen of hij legt zijne portefeuille neder. Ter bestrijding van het onlangs in de Tweede Kamer gedane voorstel om het korps rijdende artillerie af te schaffenkunnen misschien zeer goede gronden worden aan gevoerd, maar te ontkennen valt het niet, dat men soms met zeer zonderlinge argumenten voor den dag komt. Als bewijs diene wat wij dezer dagen lazen in een blaadje even klein als het onze. Men moet, zeide men daar, de rijdende artillerie behouden ook om hare historische beteeke- nisWij hebben diepen eerbied voor de historie en dingen niets af op de uitnemende resultatenwelke men door het volgen der historische methode op wetenschappelijk gebied verkregen heeft. Maar nog nooit hadden wij gehoorddat die methode ook in de strategie was doorgedrongen en dat men ook daar niet enkel vraagt naar de bruikbaarheid van een wapen in onze dagenmaar eveneens naar zijne bruik baarheid in het verledene. Met bescheidenheid wagen wij echter de vraagof krachtens bedoelde methode een korps boogschutters niet op de prioriteit zelfs boven de rijdende artillerie aanspraak zou kunnen maken? De Amsterdamsche Courant meldt, dat zij uit goede bron de bevestiging heeft ontvangen van een telegram, inhoudende, dat de afstand van het groothertog dom Luxemburg aan Erankrijk, een fait ac compli is. De Indépendance" heeft een dergelijke depêche van een harer meest vertrouwde Parijsche corres pondenten gekregen; maar zij durft het nog niet vast ge- looven. Volgens haar berichtgever toch zou Pruisen zijne toestemming tot den verkoop hebben gegeven, alleen op voorwaardedat Prankrijk in 't vervolg nooit aanspraak zou maken op den linker Rijnoever. Von Bismarck zou dus niet meer verlangen dan zulk eene onbestemde belofte Maar is het zoo gaat het Belgische blad voort dan moeten wij onze verontwaardiging uitspreken over het ge drag van een Oranjetelg, die zijne onderdanen voor 500 francs per hoofd verkoopt, terwijl zijn groote Voorzaat zijn vermogen voor hen veil had. BINNENLAND. LEIDEN, 30 Maart. Gisteren avond heeft alhier de buitengewone bijeenkomst plaats gehad, waartoe de commissie voor de volksvoorle zingen van het Dep. der Maatsch. tot Nut v. 't Algemeen allen had uitgenoodigddie in den afgeloopen winter deze voorlezingen hadden bijgewoond. De schouwburg, daartoe welwillend afgestaan, was eivol. De ruime zaal, op alle rangen bezet, hier door mannen uit het volk, burgers en handwerkslieden, daar door verschillende ingezetenen, die aanstonds bereid waren geweest het goede doel der com missie te ondersteunen, ginds door genoodigden waaronder het hoofd der gemeente en de wethouders, moest wel op ieder een aangenamen indruk maken. En hoe juist was het programma voor dezen avond gekozen. Muziekuitvoe ringen van de kapel onzer schutterij wisselden de voor drachten af van de oud-leden der rederijkerskamer Vondel. Misschien was het dramatisch gedicht van Schimmel wat boven de bevatting van velenmaar //Het doode paard" van Hofdijk, en //De brand" van Tollens, om niet alles te noemen, waren hier zeer juist op hunne plaats. Vooral vie len het fragment uit het bekende blijspel van Helvet.'ua van den Bergh, en het gesprek tusschen de twee Scheve- ningsche visschers in den smaak. De commissie ontving de stelligste bewijzen, dat zij onze burgerij een avond had bereid van uitspanning en genot. Voor hare ijverige be moeiingen komt haar dank toe van allen, die belang stel len in het heil des volks. In de afgeloopen week werden alhier gehouden de examina van de leerlingen der ambachtsschool van het genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix. Wij komen in on3 volgend nommer op dit examen terug. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhui* opgenomen van 207 tot 233 personen. Z. K. H. de prins van Oranje is naar Parijs ver trokken. Men zeide dat de opening van de tentoonstel ling Maandag a. s. niet zou plaats hebben. De opening zal echter zonder plechtigheid geschieden. De functiën van den commissaris des konings zullen gedurende diens afwezigheid worden waargenomen door den heer R. H. baron Renger3 van Warmenhuizen. De audiëntie van den min. van kol. zal Woensdag a. a. 3 April niet plaats hebben. Aanst. Dinsdag zal aan de studenten-vrijwilligers te Utrecht door eenige jonge dames een vaandel worden aangeboden. Eerstdaags wordt bij de Tweede Kamer tegemoet ge zien de memorie van beantwoording van den minister van binnenl. zaken op het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der Kamer, nopens het wetsontwerp tot regeling der schutterijen. In den kon. Eranschen schouwburg te 's-Hage zal Maandag-avond //Charles VI" worden opgevoerd. Te Amsterdam is de jaarlijksche algem. verg. ge houden van aandeelhouders der Algem. Maatsch. van Han del en Nijverheid. De toestand der Maatsch. werd door commissarissen betrekkelijk gunstig voorgesteld. ^BUITENLAND. Wat hebben we den Belgen toch in den weg gelegen De minister Rogier bewoog hemel en aarde om ons het af dammen van de Schelde te beletten waarmede men in- tusschen dagelijks voortgaat, en nu zendt een zijner landgenootenH. Vigneron, eene heftige brochure in 't licht: //Guerre a la Hollande. Revision des traités de 1839." De schrijver eischt dat België ons den oorlog zal aandoen. Het doel van den oorlog zou zijn 1°. het beletten van de afdamming, 2°. de aanhechting van het Nederl. grondge bied ten westen van de Schelde tot aan de zee, 3°. de afstand van Limburg en Luxemburg. Doet men dit niet, zegt schrijver, dan kan men het leger wel zijne diensten laten aanbieden aan den een of anderen Mongoolschen vorst, die nog moed bezit; dan kan men de schutterij wel afschaffen, al geeft zij het recht aan eenige rijk geworden épiciers om epauletten te dragendan moet men de stand beelden van de krijgshaftige voorouders verwijderen, die nu //van den olympus" op de verbastering neerzien, enz. De Brusselsche politie heeft de onhandigheid gehad den verkoop van dit boekje te verbieden. Bij kon. besluit is tot schoolopziener in het vierde schooldistrict van Zuid-Holland benoemd de heer J. P. W. Schermer te Leiden. Met ingang van 15 April a. s. is eervol ontslag verleend aan de heeren Siebe Bakker en H. Lunsingh, ontvangers der dir. bel. en acc- te 's-Gravensande en te Slochteren. Bij kon. besluit is aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapit. der inf. van het leger in Ned.-Indië M. W. van Gorkura, met ingaDg van den lsten Maart 11., eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioen. Dc kapit. P. 1. Berail is in rang overgeplaatst van het 3de reg. vest.-art. bij het reg. veld-art. Bij Zr. Ms. besluit is Antonio Colucci Bey, pres. van den Egvptischen gezondheidsraad, benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. J)e heer A. E. Maas is erkend als vice-consul van Zweden en Noor wegen te Scheveningen, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag de9 na middags te 5 uren 50°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 44°, Wind: Z. W. Vrijdag morgen te 5 uren 39°, Z. W., te 8 uren 42°, N. W., 's middags te 12 uren 56°, 's namiddags te 4 uren 56°, Z.W.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2