DORF UNO STADT. SCHOUWBURG TE LEIDEN. Op Haïti is een opstand uitgebarsten. De president Geffrard heeft op een Frausch oorlogschip de wijk geno men. OFFICIEFLE BERICHTEN. JAGT EN YISSCHERIJ. Bevallen H. Rozier, geb. Van Meurs, Z. F. E. Mathol, geb. Den Boer, D. M. C. C. van Erp, geb. Couvée, Z. A. Bekenest» geb. Van der Werf, Z. H. A. van Praag, geb. Tofield, D. E. J. Beens, geb. Halderiet, D. G. Berg, geb. Dekker, D. D. tweel. M. van den Berg, geb. Boot, Z. J. Gunstra, geb. De Vrind, Z. H. Blanken, geb. Visser, Z E. Zwanenburg, geb. Ligtvoet, Z. J. W. van der Drift, geb. Van der Linden, D. T. Pijnnaken, geb. Van Oosten, Z. A. M. Matveld, geb. Cavalini, D. T. Bik, geb. Penseel, Z. J. Laterveer, geb. Gertenaar, Z. E. de Beer, geb. Van der Stok, Z. C. Hemerik, geb. Starre, G. le Febre, geb. Paats, D. E. J. F. van Duurengeb. Ederzeel, D. M. F. van Leeuwen, geb. Proctor, Z. J. Schuddemat, geb. Van de Wetering, D. A. M. van Houte, geb. Wieringa, Z. W. Simonis, geh. Vrij- moet, D. Gehuwd J. Boom, jm., en S. van Polanen, jd. J. M. Lorij jm., en H. van Latesteijn, jd. J. BUnsjaar, jm., en M. J. van den Bosch, jd. H. Diehl, jm., en A. E. Couvée, jd. Overleden A. Koet Z. 17 j- j. w. T. Stikkelman D. 5 m. G. van Haarlem D. 1 j. 9 m. P. van Arum 39 j. S. M. van Ark, geb. Gordijn, 66 j. H. J. de Baas Z. 10 m. K. Sederhout W. 78 j. A. P. van Dishoeck 81 j F. C. J. Haalebos Z. 1 j. 5 m. W. Overduio, wed. H. J. Hens, 65 j. A. Mulder Z. 3 j. 7 m. J. Jansen, wed. B. Lindenhof 91 j. M. L. van Rijn D. 1 m. J. W. van der Heyden I). 23 j. N. J. J. Korbee Z. 20 j. M. Crispijn D. 4 j. 7 m. M. J. van Nieuwenhnis Z. 5 j. A. Schijff D. 29 j. L. Robbers 63 j. J. C. W. Beens D. 6 d. A. van der Blom Z. 1 m. F. H. Jongmans, geb. Prinzen, 30 j. ADYERTENTIEN. Wederom werden wij zwaar beproefd door het over lijden van ons eenig kind, HELENA CHRISTINA, in den aanvalligen leeftijd van één jaar en negen maanden. E. S. YAN DE PAYORD SMITS. J. M. YAN DE PAY ORD SMITShepp. Letder, 26 Maart 1867. J^an Bijzondere School voor Christe- lijk meer uitgebreid lager onderwijs alhier, wordt ten spoedigste verlangd een meisje niet beneden 14 jaar, wier lust het is voor het Chris telijk onderwijs te worden opgeleid. Men vervoege zich bij den Hoofdonderwijzer J. N. SEULIJN, Stille Rijn. EENE ENKELE GASTVOORSTELLING FRËOËRIHË! &OSS1HA1V11L Het tooneelgezelschap onder directie van A. YAN LIER zal, met medewerking van bovengenoemde Mevrouw GOSSMANNde eer hebben te vertoonen, op DONDERDAG A APRIL 1867, Schauspiel in 2 Abtheilungen oder 5 Aktenvon Charlotte Birch-Peeieber. Aanvang ten 7 uur. Prijzen der plaatsen Loges f2.—. Baignoires ƒ1.50. Parterre ƒ1.20. Gallerij ƒ0.60. De Plaatsen kunnen besproken worden voor Aandeelhouders op Dingsdag 2 April en voor niet-Aandeelhouders op Woens dag 3 April en op den speeldag, van 101 uur. K UN S T. Het spijt ons bij onze beoordeeling van het gisteren door de Dilettan- ten-vereeniging gegeven concert, reeds dadelijk met eene klacht tegen het Leidsch publiek te moeten aanvangen. Onze aanbeveling toch was niet overdreven. Als eene vereeniging van dilettanten, die het alleen om de kunst zelve te doen is, de eventueele voordeelen van een concert beschik baar stelt voor eene instelling als onze kweekschool en daarentegen de nadeelen voor eigene rekening neemt, dan mag dit onbekrompen kunstzin en phi lanthropic heeten. Hier mochten we dus een eivolle zaal verwachten, en helaas, daaraan ontbrak veel. De kosten zullen nauwelijks gedekt zijn. Zou het dus wel wonder zyn als de Dilettanteu-vereeniging hare verdere pogingen staakte? Zij gaf moeite, studie, opoffering van tijd en geld ten beste voor zulke ondankbare uitkomstenDoch laten we tot ons muzikaal verslag overgaan. De orkestmuziek liep goed van stapel. Beethoven's 5de symphonie werd zeer genuanceerd en met aplomb voorgedragen; de stemming liet echter veel te wenschen over. Van de ouvertures is vooral de Eosamunde uit nemend uitgevoerd. Ook de beide solisten hebben aanspraak op onze hulde. De heer Mulder bezit een schoonen toon op zijne vioolheeft veel vaar digheid bij eene edele gevoelvolle voordracht. De heer Zeegers Veeckens is een allerverdienstelijkst pianist, van wiens spel en voordracht niets dan goeds kan gezegd worden. Zijne eigene compositiën waren wel niet diep gedacht, maar hadden karakter en oorspronkelijkheid. Vooral zijn Bauern- tanz" is een zeer naïef, geestig stukje. Ten slotte betuigen wij onzen dank aan de Dilettanten-vereeniging die gisteren avond overtuigend heeft bewezen, dat het niet onmogelijk is in Leiden uitmuntende concerten te geven. Wie kent het lied „An die Schwalben" niet? Den 14den Mei zal het 25 jaren geleden zijn sedert Franz Abt deze compositie schreef. Dan zullen de Duitsche musici een nationaal concert geven. De opbrengst van dit „Schwalben-jubilaum" zal dan strekken om eene Abt-Stiftuug" daar te stellen. Ta Dublin heeft men, in het paleis der tentoonstelling, tweemalen Handel's Messias uitgevoerd. Rossini heeft voor het internationaal muziekfeest, dat tijdens de tentoonstelling te Parijs zal plaats hebben, een koor gecomponeerd. De bekende componist Frans Liszt heeft de mis vervaardigd die bij gelegenheid der kroning van den keizer en de keizerin van Oostenrijk tot koningen koningin van Hongarije, in de Pinksterweek zal worden uit gevoerd. In Frankrijk zijn thans 3243 zaugvereenigingen met 147,500 zangers. 11. Wagner zal niet naar Munchen terugkeeren. Hij blijft in Zwit serland, waar hij voortdurend werkt aan zijne groote opera „Die Meister- sauger". De „Roméo et Juliette" van Gounod zal spoedig ingestudeerd kun- Deu worden. WETENSCHAP EN LETTERKUNDE. Op 1 en 2 April zal de boekhandelaar Beijers te Utrecht eene aller belangrijkste collectie handschriften in veiling brengen. Het is niet moge lijk hier uit dien schat van merkwaardige nummers het voornaamste op te geven. Wij noemen alleen de collectie autographen van het huis van Oranje, de brieven van Karei V, Filips II, Frederik den Groote, Me- lanchton en Marnix, de documenten die betrekking hebben op onze Ne- derl. geschiedenis, enz. enz. Wij vertrouwen dat sommige stukken wel in eigendom zullen overgaan aan openbare en bijzondere collectién in deze stad. Zelfs de liefhebbers van hanateekeningen en oud papier kunnen bier een en ander vinden. Dezer dagen heeft de heer Guizotin een gezelschap van verschei den voorname beoefenaars der letterkunde, een hoofdstuk uit het 8ste deel zijner Gedenkschriften voorgelezen. Ouder de belangwekkende stukken, die daarin zullen voorkomen, behooren o. a. een uiterst belangrijke brief van den vroegeren Duitschen rijks-kanselier Metternich eene levensbeschrij ving en een aantal brieven van Rossi, den minister van Pius IX, (die brieven werden door hen aan den heer Guizot gericht) en een in 1848 door den heer Guizot aan den prius van Joinville geschreven brief, waarin hij de latere gebeurtenissen in Italië voorzegde, enz. De geneesheeren R. Günther in Saksen en Macpherson in Indië hebben door nauwkeurige onderzoekingen en statische tabellen bewezen, dat het toe- en afnemen van de cholera epidemie volstrekt in geen ver band staat met het rijzen en dalen van de temperatuur. Daarentegen mee- uen zij te hebben opgemerkt dat de hevigheid dezer ziekte in omgekeerde verhouding staat tot de hoeveelheid regen die in verschillende tijden des jaars valt. Wie kent de romans niet van den tweeling-schrijver Erckmann-Cha- trian. Zij die Waterloo, le Consent en Madame Tbérèse hebben gelezen zullen met blijdschap vernemen dat er weder eene nieuwe roman, van dezelfde firma, in het licht is verschenen: „Le Blocus", waarin de bele gering van Pfalzbnrg behandeld wordt. Het is nu een Jood die ons de afschuwelijkheden verhaalt van den krijg, die alleen uit zucht naar roem wordt gevoerd. Te Brussel is bij Muqiiardt verscheuen Les institutions militaires de la France par M. le due d'Aumale. 1 vol. Prijs 1 franc. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt bij deze ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1867/8 in het bezit wenschen te zien van jagt of visciiactenof wel van eene kostelooze veegunning tot uitoefening der vissCHERudat de blanco verzoek schriften ter hekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter gemeente secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den löden April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland te worden inge zonden. Burgerlijke Stand van Leiden, van den 21sten tot en met den 27sten Maart 1867. dee beboemde tooneelspeelster

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3