N°. 2188. Vrijdag A0. 1867. 29 Maart. BJ NNENLAND. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaat» Binuen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags huiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; s namidd. te 3 u, 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarieopen dagelijks van 10 4 uren. Thesauriealle werkdagen, behalve Zaterdag, van 92 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der Xn- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren; van Zegelden Registratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Naar aanleiding van het ingezonden stuk over brood prijzen hebben wij nog een brief ontvangendien wij onzen lezers gaarne mededeelen: Mijnheer de Eedacteur! Toen ik in de vorige week het ingezonden artikel over de broodprijzen las, bemerkte ik wel terstond datminkun- digen daardoor op een dwaalspoor werden gebrachtech ter konde ik niet gelooven dat dit in zoo hooge mate het geval zoude zijn als blijkt uit het UEd. door N. N. toegezonden schrijven. Het zij mij vergund op de statistieke opgaven van de vorige week eenige aanmerkingen te ma ken opdat het publiek in staat zijde gestelde regel van drieën eenigszins beter uit te werken. Vooreerst is voor alle jaren (tot 1 Mei 1866) vergeten bij te voegen ƒ3.96 per 100 kilo voor plaatselijken accijns; ten tweede komen bij de berekening in aanmerking de zoogenaamde vaste grondslagen, zooals kosten van bereiding, brand, arbeids loon, enz., waardoor natuurlijk het verschil veel minder wordt; bij voorbeeld; wanneer volgens de berekening der stadszetting de tarwe f 9 het mud kostte, werd de prijs van 5 ons wittebrood bepaald op 12 ets.; als men nu rekent gelijk N. N., dan zoude bij een graanprijs van f 12 het brood 16 ets. moeten kosten; dit was evenwel slechts 14 ets. Ten derde is als maatstaf van vergelijking genomen de stadszetting, en deze gaf, of geeft nog slechts aan een maximumwaarvoor het brood mocht of mag worden ver kocht daaruit volgt echter nog niet dat het brood algemeen voor dien prijs verkocht werd, dit was zelfs maar bij uit zondering het gevalde meeste bakkers waren altijd 1 li- of 2 ets. per 5 ons beneden de stadszetting. Eindelijk is de prijs van 11 ets. door de fabriek gebaseerd op een bloemprijs van 23.50; ware de bloem, zooals na 1 Jan. het geval was, op ƒ24.50 gebleven, de vraag is, of dan de fabriek ook de prijzen niet zou verhoogd hebben. Zooals ik hierboven opmerkte heb ik alleen de pen op gevat om voor dwalingen te waarschuwen, en dan wilde ik nog wel vragenis het wel al de tijd om de uitkomsten der broodfabriek te bespreken Of dient hiermede ook te worden gewacht totdat men uit de rekening over 1867 zal kunnen zien, of de fabriek het brood niet tegen te gerin gen prijs heeft verkocht Anders zoude men ook nu reeds kunnen gaan berekenenwanneer de fabriek op ieder brood Verzoekende UEd. dit wel te willen plaatsen, heb ik de eer te zijn UEd. Dw. Dienaar Leiden, 25 Maart 1867. X. Het komt ons voor dat X onzen vroegeren correspon dent N. N. inderdaad op eene onjuiste redeneering betrapt. Niet aan de broodfabriek alleen maar aan de broodfabriek en het afschaffen van den gemeenteaccijns te zamen heb ben wij het te dankendat wij het brood een vierde goed- kooper eten dan anders het geval zou geweest zijn. Het voordeel, dat de afschaffing der accijnzen aan de burgers behoorde op te leverenis hun door het oprichten der fabriek verzekerd. Overigens stemmen wij het aan X niet toe dat de broodprijzen vroeger aanmerkelijk beneden de ste delijke broodzetting bleven. De goede soorten van brood, gelijk staande met hetgeen de fabriek levert, werden voor wei nig of niets minder dan de zetting toeliet berekend. De huishoudboekjes van nauwlettende huismoeders zouden dit kunnen bewijzen. Wij begrijpen ook niet wat X bedoelt met zijn zoo genaamde vaste grondslagen, zooals kosten van bereiding, brand, arbeidsloon, enz." Zonder deze kan geen brood worden gemaaktzoo min in de fabriek als bij de bakkers. Bij de vergelijking tusschen de prijzen van het brood der bakkers en die van het brood der fabriek mag men die grondslagen niet willekeurig bij slechts één van beide in rekening brengen. Daarentegen zijn wij met X van gevoelen, dat het oordeel over het nut der fabriek voor de burgerij thans nog slechts voorloopig mag heeten. Eerst later zal een definitief oordeel uitgesproken kunnen worden. Om die reden evenwel is ook zijne voorstelling, alsof de fabriek met schade werkte en een bankroet te gemoet gingop zijn zachtst uitgedrukt voorbarig. LEIDEN, 28 Maart. LEIDSGH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Waarschijnlijk eene vergissing. Het is ƒ3.92; zie raadsbesluit van 16 April 1863, N°. 10. Red. 1j15 cent verliest, wanneer zal dan gevolg moeten worden gegeven aan art. 47 van het wetboek van koophandel Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Zes Gehuchten J. B. van Gennip secr. dier gem.; der gem. Borkel J. Verkoijen, en der gem. Nuenen J. van Homberghtot proc. bij de arr.-rechtb. te Apjri^gadatnlMr. W. F. W. Buning, adv. en cand.-notaris te Uithuizen tot lid vüó. het collegie van regenten over het huis van arrest t^'Zutfen Mis pelblom Beijer, wijnhandelaar aldaar; eervol ontzag verleend, op zijn verzoek, aan Eduard Lindes, als Nederl. consul tA,Archangel en in de verdere havens aan de Witte Zee, en in zijne plaats, als zoodanig W:'"~

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1