N°. 2187. Donderdag A0. 1867. 28 Maart. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 30 m. 'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags vau 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9—2 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Begrafenis-Vereenigingen mist ii DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer 0.125. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Gelijk te Amsterdam en te Arnhem en misschien ook op andere plaatsen bestaatzoo is er onlangs ook te Rot terdam een Begrafenis-vereeniging opgericht. Wij wenschen daarop de aandacht onzer lezers te vestigen, omdat een dergelijke vereeniging ook in Leiden zeer wenschelijk is. Uit een finantieel oogpunt in de eerste plaats. Niet veel woorden behoeven wij te gebruiken om te verzekerendat een begrafenis niet alleen duur ismaar veel te duurdat er posten voorkomen op elke begrafenis-rekeningdie eigen lijk het licht niet mogen zienmaar nu eenmaal door de gewoonte zijn gewettigd. Zij, wien zulk een rekening geldt, zijn meestal niet in een stemming om daar veel aanmer kingen op te makenzoodat men zich dan maar liever een dergelijke door de eeuwen geijkte knevelarij laat welgeval len. Een begrafenis-vereeniging schaft die misbruiken af en berekent, wat voor die plechtigheid noodig is, zoomin kostbaar als het kan. In de tweede plaats beveelt zich zulk een vereeniging aan wegens de eenvoudigheid, waarmee de zaken behandeld worden. Men heeft met niemand te doen dan met den secretaris; men geeft slechts op in welke klasse men de begrafenis wenscht en alles wordt voor u in orde gebracht zonder extra-fooien of lange rekeningen. Gij kent het gedrukt tarief, dat voor iedereen hetzelfde is. Eindelijk, maar dit is van minder belang, wordt het tijd, dat er een verandering komt in het kostuum van bidders en andere personendie bij een begrafenis dienst doen. Ziet dat kostuum eens aan, als een dergelijke stoet uwe woning voorbij komt! Hoe ongerijmd, ja, hoe belache lijk! Waarom niet een eenvoudig en wezenlijk deftig kos tuum gekozen? Te Rotterdam heeft men daarvan onlangs de proef genomen en men is uitnemend geslaagd. Het kostuum is daar: zwarte rok, dito lange broek, dito vest, gewone hoed met lamfer, witte das en zwarte of witte handschoenen naar gelang de overledene gehuwd was of niet. Een dergelijke vereeniging te Arnhem waarvan het tarief veel lager is dan gewoonlijk, heeft reeds zulke voor- deelen afgeworpendat daarvan een geheele rij huizen voor den arbeidersstand gebouwd is. Want daaren zoo ook te Rotterdam, is het een philanthropisch doel, waarmee de vereeniging werd opgericht, niet als een winstgevende zaak integendeel, men wilde opkomen tegen misbruiken, die overal elders heerschen en voor velen het verlies van ge Ingezonden. liefde betrekkingen tot een ramp makendie dubbel zwaar op hen drukt. Men wilde een eind maken aan het misbruik van de stemming der bedroefden en hen beveili gen tegen een afpersingdie zij zich vroeger lijdelijk moesten getroosten, omdat het nu eenmaal zoo de gewoonte was. Ten bewijzedat hier niet van een geldelijke onderneming sprake is, maar van een zaak der menschlievendheidin het belang van het publiek ondernomen, noemen wij de namen der heeren Bunge, De Bie, Havelaar, Hoffmann, Kolft', Mees, De Monchy, Reepmaker, Rueb, Thooft, Vi- ruly, die allen bestuurders der Rotterdamsche begrafenis- vereeniging zijn. Ook hier is de bepaling gemaaktdat het batig saldo der rekening tot weldadige doeleinden gebruikt zal worden, en, wanneer dit saldo aanzienlijk is, het ta rief zal worden verlaagd. Een soortgelijke vereeniging wenschen wij ook te Leiden. Wij twijfelen niet, of ook hier is zij noodig. Waarschijn lijk zou van hare oprichting reeds dit een der goede vruch ten zijn, dat hetzelfde gebeurde als te Rotterdam, waar allendie tot nog toe het monopolie in deze zaak in handen haddende vereeniging op allerlei wijzen in ongunstig daglicht poogden te stellenmaar evenwel zoodra de vereeniging haar werkzaamheid aanvingook hun tarief aanmerkelijk lager stelden. Wij hopen dat de aanzienlijken in onze stad zich deze zaak zullen aantrekken. Ook hier zullen wij een macht van vooroordeelen hebben te overwinnenmaar de ondervinding zal de beste aanbeveling der onderneming zijnenzóó gehecht zijn de menschen toch niet aan het oude, of zij betalen liever minder dan meer geld voor iets, dat, in plaats van minder goed, beter is. Mocht iemand nadere inlichtingen omtrent deze zaak verlangen of het Rotterdamsche tarief willen inziendan zal de redactie van dit blad hem zonder twijfel daartoe in de gelegenheid steBen. De N. Utr. Cour. deelde onlangs mede dat de heer Kien bij de discussie over de begrooting, eene redevoering heeft gehoudendie hij voor twintig jaren al in de Tweede Ka mer, natuurlijk voor een ander personeel, had uitgespro ken. Sommige oude lieden verzekerden zelfs die oratie nog eens, in hun studententijd, van den heer Kien ij studentengezelschap gehoord te hebben. Men lipopte dat' het handschrift aan het stedelijk of provinciaal ■archié'Cyan Utrecht vermaakt zal worden. De redevoering ;is thans in D c - Het tarief van de Rotterdamsche begrafenis-vereenigfog ligt gedu rende 8 dagen op ons bureau ter inzage. V,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1