BUITEN L A N D. ONDERWIJS. HANDEL. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. OFFICIEELE BERICHTEN. ADVERTENTIEN. HH. Caiididalen in de Lelleren. de parade. Heden middag volksspelen op het gouvernements plein en heden avond illuminatie voor het gouvernements gebouw. Op de audiëntie reikte de gouverneur aan den neger Zandpoort, die eenige drenkelingen had geredeen getuig schrift uiten als particulier geschenk een cilinder-horloge. Het gebeurt ieder reiziger zeker wel eensdat hij in de wachtkamers, rijtuigen en goederenbureaux van den spoor weg het een of ander voorwerp van waarde laat liggen, en misschien ook wel eens, dat hij vergeet het terug te vorderen. In Engeland schijnt dit werk gelijk allesop groote schaal gedreven te worden. Aldaar zal ten minste de directie van den Brigthon-spoorweg een openbaren verkoop houden van al de voorwerpendie er aan de verschillende stations sinds geruimen tijd zijn achtergelatenen die niet alleen bestaan in een enorm aantal parapluieswandelstokkenvaliesjes overjassen enz., maar waaronder men ook aantreft een te lescoop, een microscoop, 10 crinolines, waschtafeltjes, wiegen, twee ijzeren ledikanten, 60 potjes pommadeeenige vederen beddenallerlei kleedingstukkentot korsetten kousen en chignons toeeen Eriesche klokkandelaren een badkuip, een kachel, jachtgeweren, 481 boekwerken enz. enz. Niet onaardig is de wijze, waarop die voorwer pen bijeengevoegd zijn. Zoo zal hij die een harmonica koopt tevens eigenaar worden van vijf oude schoppenen wie een tooneelkijker wenscht te bezitten moet er een partij oude kousen bij nemen. Het zal ieder zeker bevreemden, hoe iemand vergeten kandat hij een badkuipeen crinoline een telescoop of zoo iets verloren heeft. Men vermoedt dan ook dat er vele voorwerpen bij zijndie de eigenaars liever niet hebben opgeëischt, om niet bij mogelijke na vraag te moeten verklaren, hoe zij aan die dingen geko men zijn. Na aan de prinses van Wallis een bezoek gebracht te hebben, heeft de koningin van Engeland tegelijk met dè koningin van Denemarken op Marlborough-Hause het middagmaal gebruikt. De reform-bill is Dinsdag 11. in 't Engelsche parlement ingediend. Sedert een paar dagen heerscht er een groote agitatie onder de werklieden in de Fransche stad Roubaix. Volgens de //Liberté" zou ook een PruisischWur- tembergsch verdrag openbaar gemaakt zijn. Het kamp van Chalons zal tusschen 15 en 20 Mei gereed zijn. De maarschalk Forey zal daar het bevel voe ren over 3 divisiën infanterie, eene divisie cavalerie en 6 volledige batterijen. Men meldt ons uit Deventer: De redevoering waarmede Dr. J. van Vlo ten het rectoraat der doorluchtige school te Deventer den 16den Febr. 11. aan zijnen opvolger heeft overgedragen heeft de kalmte, waarin het athe naeum sedert den strijd van 1864 voortleefde, verstoord. Er is veel ge- ichrijf en wedergeschrijf over ontstaan. In de Deventer Courant van 22 Febr. richtte een Deventer burger een aanval tegen den redenaar. Het volgende noramer bevatte twee stukken ter verdediging, één van Dr. Van Vloten zelf en één van den heer S. R. Den llden Maart hield de heer Van Loghera in de raadsvergadering eene interpellatie over de rede voering en vroeg den voorzitter of het waar was dat de heer Van Vlo ten door HH. curatoren in een brief was berispt. Wat toen niet officieel kon worden bevestigd blijkt uit een naschrift van den tweeden druk der redevoering, die deze week in 't licht verscheen. Dat naschrift toch be helst een antwoord op een brief van de curatoren en een antwoord op de interpellatie van den heer Van Loghem. In de raadsvergadering van 11 Maart zeide de voorzitter, dat hij eene officieele vraag aan HH. cu ratoren zou richten en in eene volgende vergadering het antwoord mede- deelen. Herademing. Te Nijmegen is besloten de hoogere burgerschool van 3jarigen cur sus in een 5jarigen te veranderen. Met den lsten Juni zal te Zalt-Bommel eene rijks hoogere burger school met driejarigen cursus geopend worden. Het gebouw zal weldra geheel voltooid zijn. Men zegt Jat de gemeenteraad van Heerenveen met de regeering onderhandelt over de oprichting eener hoogere burgerschool. Men leest in de «Courrier de ia Meuse" dat eene deputatie uit de leeraars van de hoogere burgerschool te Maastricht den oud-burgemeester Pijls heeft bezocht om hembij monde van den directeurdank te zeg gen voor zijne belangstelling in het middelbaar onderwijs, gedurende zijn ambtsbediening aan den dag gelegd. De Leidsche Courant van 20 Maart bevat in haar bijvoegsel het rapport van de plaatselijke schoolcommissie alhier omtrent het voorstel van den heer Scheltema tot verhooging der schoolgelden. De gemeenteraad van Schiedam heeft besloten tot oprichting van 2 schoolbibliotheken. Inderdaad eene zaak, die meer algemeen door gemeente besturen verdiende ter harte genomen te worden. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. In eene vaste stemming. Deze week werden verkocht 1000 balen Padang per Brouwershaven van 42% tot 43 cents. Suiker. Ruwe. Iji de op 20 dezer gehoudene Ned. Handel Maat schappijveiling van 75845 Itrjs. Java werd de geheele quantiteit verkocht en wel de bruine en blonde soorten a/I beneden November tot No- vemberprijzen en wit 1% a 2 beneden November 11. Afdoeningen uit de hand hebben na de veiling nog niet plaats gebad. Geraffineerd. De kooplust blijft zeer beperkt. Thee. iu eene ferme stemming door den Coulanten afloop der veiling van de lading Monarchy; vooral de ordinaire soorten brachten goede prijzen op. Rijst. In ongepelde soorten is niets omgegaan. Gepeld vond geregel- den aftrekvooral de mooie tafelsoort voor het buitenland. Men no- eert Arracan ƒ954. Voorloop 11. Tafel (Java) 17 a ƒ20. Specerijen. Noot N°. 1 86 a 87 ets. Foelie 110 a 112 ets. Kaneel N°. 3 124 ets. Krenten verlaten. Zantische a ƒ14. Triester ƒ10 a ƒ11. Comadre niet veel vraag 11% Indigo. Stil doch zeer vast. Meekrap. De handel bleef deze week beperkt en de prijzen geheel onveranderd. Asscheil. Tot iets lagere prijzen was meer handel loco ƒ12 a ƒ1254 Daar I)artij en Juli aflading 11%. Katoen. Hoewel deze week iets hooger in prijs was de omzet ech ter niet groot en blijft de markt ten slotte weer iets flauwer. Tin. Banco. Na de afdoeningen van 800 blokken ƒ5534 en 200 bl. f56 was de stemming flauwer en werd tot ƒ5 5 54 aangeboden. Op de betere Engelsche berichten (verhooging van 2 voor Engelsch tin) wer den evenwel weder een paar honderd bl. tot 55% gedaan en is de markt nu in afwachting der veiling zeer ongeregeld en beloopen de afdoeningen circa- 3000 bl. van ƒ55 tot 55%, terwijl nu tot ƒ5534 vergeefsch blijft aangeboden. Muiden. Afgedaau 208 stuks Oost-Indische per Sandringham. Wol. Niets omgegaan. Vetwaren. Over het algemeen met weinig handel. Kokosolie prima Cochin ƒ38. Prima Ceylon ƒ34. Talk ƒ26. Malaga Olijfolie ƒ71. Raapolie cont. 40% Mei 40% Najaar 42% a 34. Lijnolie cont. ƒ4154 Mei 42% najaar ƒ41 Petroleum met weinig verandering. Volgens bericht is de Cleopatra het kanaal gepas seerd, zoodat dit schip spoedig te Rott. verwacht wordtwaardoor men groo- tere afdoeningen aan de markt te gemoet ziet. Tevens kan nog ver meld worden dat de in de vorige week opgegevene lading der Kensington niet bestaat uit 2500 maar wel uit 6000 vaten, waardoor de totale voor raad alzoo vermeerderd wordt. 22 Maart. Tot Doctor in de beide rechten de heer M. Oldenhuis Gratama, geb. te Assen, met Stellingen. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zjjn ter hand gesteld tweeop den 4den dezer maand ..invorderbaar verklaarde kohieren voor de belasting op bet Personeel, dienstjaar 1866 en 1867, voljaarsch- en halfjaarschaanslagenen dat ieder verpligt i3 zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het, op den 12den dezer maand, invorderbaar verklaard ko hier van het Patentregt over het dienstjaar 1866/1867, derde quartaal en dat ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt bij deze in herinne ring de bepaling van art. 3van het Kon. besluit van 6 Maart 1867 (Staatsblad N°. 11), in verband met de beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 9den Maart daaraanvolgende, dat te re kenen van den 20sten dezer, gedurende zes weken, het vervoer van versch vleesch en vet alléén mag geschieden door slao- ters (ook varjcenslagters) en hunne knechts, voorzien van het aan hen af te geven bewijs, en niet dan in opene manden. Er wordt gevraagd, ten platten lande, tegen 1° April, een Candldaat In de letteren, om een jong men'sch, die het ad missie-examen met September wenscht af te leg gen, daarin behulpzaam te zijn. Voorwaarden zullen mon deling besproken worden. Brieven franco onder letters H. P. aan het adres van den boekhandelaar A. VAN DORSTEN Jb. in de Lijnmarkt te'Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3