N°. 2180. A". 1867. Woensdag 20 Maart. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtebd te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de „Nieuwstraal: 's mörg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. "West-Indische den 14<len en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9—2 uren; Zaterdag van 912 uren. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en "Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 8—4 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. In een tijd als de tegenwoordigewaarin zooveel gesproken en geschreven wordt over de verbetering van den gezondheidstoestand der gemeentenover onderzoek van levensmiddelenover de inrichting der woningenover duinwaterleiding, over rioolstelsels, zal het niet ongepast schijnen ook in dit blad nu en dan daarover het een en ander, dat daarop betrekking heeft, te bespreken. Een der eerste levensbehoeften voor den mensch is voor zeker het water goed water is onmisbaar niet alleen als drank op zich zelf, maar ook tot het trekken van thee en koffie, tot het koken van aardappelen en groenten. Het water oefent buiten twijfel een grooten invloed uit op de gezondheiden ieder zij daarom voor zich zelf overtuigd van de deugdzaamheid van het water, dat hij in de huis houding gebruikt. Een der belangrijkste vragen is voor zeker: hoe kan men de deugdzaamheid van het water zelf heoordeelen Het antwoord op die vraag is niet gemak kelijk te geven. Bezit het water een onaangenamen reuk of smaakis het sterk gekleurdis het troebeldan heeft men recht om terstond zulk water af te keuren als scha delijk voor de gezondheid. Prof. G. J. Mulderde bekende Utrechtsche scheikundige, zegt in zijn onlangs verschenen werk, getiteld: de Natuurkundige methode en de versprei ding der cholera: //Ik neem aan, dat rivier- of welwater reukeloos, kleurloos, smakeloos en helder iswie heeft dan nu bewezen, dat zulk helder, smakeloos water schade lijke organische stoffen bevat?" Het is waar, dat nie mand de schadelijkheid van zulk water heeft bewezenmaar het tegenovergestelde is even waar, dat niemand de deugd zaamheid van reukelooskleurloossmakeloos en helder wa ter, dat meer vaste stoffen bevat dan in de meeste drink wateren aanwezig is, bewezen heeft. Zoo lang het tegen overgestelde niet bewezen isis het dus raadzaam het zekere boven het onzekere te kiezen en zulk water, dat betrek kelijk rijk is aan opgeloste stoffen, niet te drinken. Alle schei- of geneeskundigen zijn het dan ook met de meening van Mulder niet volkomen eens. Ziehier wat een werkje, getiteld: Annuaire des eaux de la Erance, over drinkwater vermeldtDe waterendie vele vaste stoffen in oplossing bevattenbezitten bijna allen een aangenamen smaak, oefenen een sterk laxeerende of wel eene dorst- verwekkende werking uitdie nadeelig is voor de voeding. Eene watersoort kan op 1 kan 0.5 wichtje vaste stoffen bevatten en toch nog als goed drinkwater beschouwd wor den. Maar ziedaar ongeveer de grens van onzuiverheid, die een water zonder nadeel kan bereiken. De meeste drink wateren van goede hoedanigheid, en in het bijzonder de wateren der rivieren, bevatten op 1 kan 0.1 tot 0.2 wichtje vaste stoffen." Vergelijken wij nu het Leidsche putwater met deze op gave van de samenstelling van goed water, dan gelooven wij niet te veel te zeggenals wij beweren dat het meeste putwater, hetwelk gewoonlijk als drinkwater in onze stad gebruikt wordt, op verre na niet aan dezen eisch voldoet; ja, dat er te Leiden putwater gevonden wordt, hetwelk reukeloos, smakeloos en nagenoeg kleurloos is, en toch 1.5 wichtje vaste stoffen op 1 kan bevat en hetwelk en kel aan organische stoffen meer bevatdan gezamenlijk aan vaste stoffen in de meeste goede drinkwateren aanwezig is. Een ieder zorge dus voor zijne gezondheid en drinke liever geen waterj, dat meer dan 0.5 wichtje vaste stoffen op een kan bevat. Gelukkig zullen wij ons mogen noemen, wanneer de duinwatermaatschappij door genoegzame deelneming in onze stad tot stand kome en ons van goed drinkwater voorzieAan velen onzer lezersdie geen goed putwater in hunne woningen bezitten, en ons vragen, wat moeten wij dan drinken gedurende den tijddat wij ons nog niet in duinwater kunnen verheugengeven wij ten antwoord drinkt liever regenwater dan putwater, waar van de hoedanigheid u eenigszins twijfelachtig voorkomt. De zouten, die in drinkwater in zoo geringe hoeveelheid aanwezig zijn en met de opgeloste gassen bij dragen tot den goeden smaak, zijn ook aanwezig in ons voedsel en komen daardoor toch in genoegzame hoeveel heid in ons lichaam. De eenige stof, waarmede het regen water verontreinigd kan zijn en meestal verontreinigd isis het loodoxyde, een zoogenaamd chronisch vergift, waarvan de werking zich niet terstond, maar na eenigen tijd openbaart zelfs al is de hoeveelheid lood zeer gering. Wij bezitten echter in dierlijke zoowel als in plantaardige kool, dus zoowel in beenzwart als in houtskool, een middel om zulk water volkomen van lood te bevrijdenzoodat het slechts noodig is om het water door een laag van eene dezer stoffen te doen filtreeren. Goede filtreermachines zijn voor dit doel zeer geschikt. Bijzonder aan te bevelenwegens de gemakkelijke toepassingzijn de bollen van plastische kool, die in den laatsten tijd in den handel verkrijgbaar zijn en die men slechts in een emmer met water behoeft LEIDSCH Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer 0.125. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten Tan 1-4 regels 0.90; iedere regel meer f 0.15. iDgezonden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1