N:°. 2179. Dinsdag A0. 1 f67. 19 Maart. Prijs dezer Courant. Deze Courant.'worclt dagelijksmet uit- zondering^van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Postbusliehtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de INieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 ra. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sar. Sittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9—2 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. De ministerieele bladen zijn door den uitslag van de stemming over de begrooting voor binnenlandsche zaken blijkbaar uit het veld geslagen. Het is hun aan te zien, dat zij niet meer weten a quel saint se vouer". Dag aan dag te moeten betoogendat het den liberalen alleen om personen te doen is en tevens verplicht te zijn te vermel den dat een minister, ofschoon varende onder conservatieve vlag, echter door de liberale leden der Kamer krachtig is ondersteundalleen omdat die minister meer en meer bleek naar liberale beginselen te willen handelen; inderdaad de taak is niet gemakkelijk, te meer, dewijl te gelijker tijd bewezen dient te worden, dat anti-revolutionnairen aan hunne beginselen getrouw blijven, al steunen zij, om po litieke consideratiëneen ministerdie van hunne n ge moedsbezwaren" niets wil hooren. De heer J. Scheltema heeft in de toelichting van zijn nu eindelijk, openbaar gemaakt voorstel betreffende de schoolgeldenmij de eer aangedaan eenige regelen uit mijn //Handhoek van Praktische staathuishoudkunde" aan te voeren, tot versterking zijner argumentatie ten behoeve van dat voorstel. Terwijl ik hem dank zeg voor de gunstige meening, die hij over mijn oordeel in deze zaken uitspreekt, moet ik echter, om alle misverstand weg te nemen en om te voor komen, dat ook bij de openbare discussie in den Gemeen teraad mijn gezag worde ingeroepenzonder dat ik daartegen protest zou kunnen inleveren, in de stelligste bewoordingen verklaren, dat ik het in de aanhangig gemaakte kwestie volstrekt niet met den heer Scheltema eens ben, maar in tegendeel de aanneming van zijn voorstel zeer schadelijk zou achten voor de finantiën dezer stad en voor de belan gen van hare ingezetenen. Ik neem geen woord terug van hetgeen ik in 1860 in mijn Handboek heb geschreven en onlangs in de tweede uitgave van dat werk onveranderd heb laten drukken. Maar ik moet opkomen tegen, het gebruik, dat hier van mijne woorden is gemaakt 1°. Omdat er ruimere toepassing aan wordt gegeven dan ik bedoeld heb. Wat ik gezegd heb met het oog op de in richtingen van onderwijs voor de hoogei'e standen der maatschappij, wordt hier voorgedragen alsof het van alle klassen behalve de on- en minvermogenden gold. Indien de heer Scheltema de goedheid wil hebben, te lezen wat ik eene bladzijde te voren [bi. 447 der lste uitgave, bl. 358 der 2de uitgave over het onderwijs onzer burgerklasse geschreven hebdan zal hij dit moeten toestemmen. Het ware mij aangenamer geweestindien hij ook die bladzijde had -overgenomen en alzoo mijne denkbeelden over deze kwestie juister, althans vollediger had weergegeven. Trou wens ik heb reeds meermalen ervaren (nog onlangs bij de behandeling der belasting-kwestie) hoe weinig een enkel citaat, uit een boek genomengeschikt is, de ware meening des schrijvers in het licht te stellen. 2°. Omdatook wanneer die ruime toepassing gelden mochtnaar mijne meening door de tegenwoordige regeling van het lager en middelbaar onderwijs te dezer stede ruim schoots aan den gestelden eisch voldaan wordt. Het school geld van f 60 voor de scholen der 1ste klasse (voor de meisjes ten deele zelfs tot f 80 gebracht) is hooger, dan hier doorgaans vóór de invoering der openbare schoolook op de deftigste scholen, betaald werd, en hooger nog dan tegenwoordig op bijzondere scholen gevorderd wordt. En ik mag niet nalaten hier mijne achting uit te spreken voor de burgerijdie zich door dat hooge schoolgeld niet laat afhouden van de zorg om hare kinderen het beste onder wijs te gevendat zij krijgen kunnenzóó dat de scholen voortdurend te klein worden voor het klimmend getal leer lingen dat er zich voor aanmeldt. 3°. Omdat de finantiëele uitkomstendie de lagere scholen der 1ste klasse en de hoogere burgerschool nu reeds beloven en binnen weinige jaren ontwijfelbaar geven zullen, zulke zijn, dat men werkelijk stellen kan, dat het openbaar on derwijs voor meer dan on- of minvermogenden in deze stad zich zelf eerlang bekostigen zal. De mededeelingen der com missie van finantiën bewijzen dit voldingend. 4°. Omdat bepaaldelijk de hoogere burgerschool mijns in ziens niet bestemd is om een privilegie te zijn voor d# aanzienlijkste en vermogendste ingezetenenmaar eene in- LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van ,1-6 regels f 0.75; iedere regel meer 0.12'.. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen san Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 ra.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 ra.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 ra 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u de overige dagen te 5 u.j van Amsterdam Ligplaatt (Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen n/m. te 3 u. Dés Zondags buiten dienst. Ingezonden, Ik moet hiel opmerkzaam maken, dat ik mijne meening op dit punt nog verduidelijkt heb door in 2de editie in te voegen de woordenEu hierom ia het goed te keuren, dat de schoolgelden voor onze openbare scholen van lager en middelbaar onderwijs zoo laag gesteld zijn. De weldaden van dit onderwijs zijn toch voornamelijk voor deze klasse be stemd." Mocht iemand het vermoeden willen opperen, dat dit pour le be- soin de la cause" ingevoegd is, dan kan ik hem antwoorden dat het blad, waar zij te lezen staan, afgedrukt was vóór dat het voorstel van den heer Scheltema (den 15 Nov. 1866) was gedaan.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1