den 3den Augustus 1866 voor zich en zijne broeders drie kaarten voor een goedkoopen volkstrein van Amsterdam naar Arnhem, maar toen zij er geen gebruik van konden makenveranderde hij den datum van 3 in 13 Augustus en verkocht ze op dien datum. Deswege voor genoemd hof terecht gesteldwerd hijter zake van valschheid in drie geschriften van koophandel en het des bewust gebruik ma ken daarvan, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 6 geldboeten elk van f 50. Den 26sten Maart zal de hooge raad in deze uitspraak doen. Maandag is te 's-Hageonder praesidium van den in tendant der 2de kl. F. C. B, Boers, de eerste serie van examens aangevangen van onder-officieren, dingende naar den rang van 2de luitenant-kwartiermeester. In de gisteren avond gehouden vergadering van de scherpschuttersvereeniging te 's-Hage, waarbij allen waren opgeroepen, die nog wenschten lid te worden, is besloten: dat zij die lid begeeren te worden, doch niet bij machte zijn om daarvoor vele onkosten te maken, als lid kunnen worden ingeschreven tegen eene contributie van f 2, te innen in vier jaarlijksche termijnen; dat zij geheel dezelfde uniform zullen dragen als de tegenwoordige ledendat zij de uniform tegen f 15 kunnen verkrijgenen dat deze som door hen in wekelijksche termijnen aan het bestuur kan worden voldaan. Donderdag a. s., des namiddags te 2 uren, zal aan het scherpschutterskorps te 's-Hage plechtig worden aan geboden het door Z. M. den koning aan de vereeniging geschonken vaandel. Het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs nopens het wetsontwerp tot regeling der schutterijen, is Maandag avond rondgedeeld. Een bepaald gevoelen der meerderheid kan daaruit niet worden opgemaakt. In ver schillenden zin werden door enkele afdeelingen besproken 1°. het verband tusschen deze regeling der schutterijen en de voorgenomen verhooging van de jaarlijksche militie-lich ting; 2°. het denkbeeld zelf tot verhooging van het jaar lijksche contingent der militie met 3000 man3°. de voor gestelde sterkte der schutterijen en van de dienstplichtig heid; 4°. het defensiestelsel. Omtrent het punt sub. 3°. ver meld schijnen de meeste leden die aan het onderzoek deel namen, zich met het stelsel der regeering te hebben ver- eenigd. Volgens opgave in de Staatscourant, nopens den staat van den veetyphusblijktdat in de week van 24 Februari tot 2 Maart, in de provincie Zuid-Holland 878 Utrecht 252, Noord-Holland 104, Gelderland 14, Noord- Brabant 0, alzoo te zamen 1248 stuks runderen door de ziekte zijn aangetast. Gedurende de vorige week, van 17 tot 23 Februari, waren in Zuid-Holland 1020, Utrecht 386, Noord-Holland 181, Gelderland 18, en in Noord-Brabant 2 stuks, totaal 1607 stuks vee aangetast, alzoo weder ge durende dat tijdvak eene vermindering aanwijzende van 359 runderen. De bloemententoonstelling in het begin der volgende maand in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te hou den, belooft nog luisterrijker te zullen zijn dan die van het vorige jaar, daar nu reeds de inzending van vele kostbare en prachtige plantenverzamelingen is toegezegd en van alle zijden de ijverigste pogingen worden aange wend, om haar in allen deele aan het doel te doen be antwoorden. Zoo verneemt men, dat de bekende heer De Beuker, uit Antwerpen, daartoe aangezocht door het be stuur van de afdeeling Amsterdam der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, bij gelegenheid der bloementen toonstelling, in een der nevenzalen van het Paleis voor Volksvlijt, voordrachten over boomsnoeiing als anderszins zal houden. Dr. Heije te Amsterdam heeftonder den titel van //Veepest-bedwang," een geschrift uitgegeven, bevattende de denkbeelden, reeds vroeger door hem aan den minister Geertsema voorgedragen, naar aanleiding van de onder vinding, die hij in zijne, mede zwaar geteisterde stallen in het Haarlemmermeer had opgedaan. Men verzekert, dat het centraal comité van den Nederlandschen Weerbaarheids-Bond" besloten heeft tot het uitschrijven van een algemeenen nationalen scherp schutterswedstrijd die tegen het einde van de maand Juli te 's-Gravenhage zal gehouden worden. Ook bestaat te Utrecht bij eenige dames het plan om de studenten- vrijwilligers een vaandel aan te bieden, en zou dit wor den overhandigd op de aanstaande //dies natalis." Ook te Alkmaar -wordenmet het oog op 's lands weerbaarheidpogingen in het werk gesteld tot oprichting eener scherpschuttersvereeniging. De officier van justitie te Alkmaar heeft bekend ge maakt, dat aldaar op 21 Febr. jl. is aangehouden een munt biljet van f 10, gequoteerd letters S. N. N°. 811, getee- kend door de heeren Wildschut en Schreij en uitgegeven onder dagteekening van 15 Sept. 1853hetwelk is geble ken valsch te zijn. Het bedoelde muntbiljet komt overeen met soortgelijke valsche stukkenwelke in den loop des vo- rigen jaars te Amsterdam en Botterdam zijn aangehouden en o. a. omschreven in de bekendmaking van den minister van financiënvoorkomende in^ de Staatscourant van 15 Nov. 1866 N°. 270. De officier van justitie te Leeuwarden heeft bericht dat in de eerste helft der maand Febr. jl. te Franeker als verdacht van valschheid is aangehouden een gulden met de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1849, waaromtrent door het muntcollegie te Utrecht is verklaard dat deze het voorkomen heeft van een echt muntstukdoch valsch is. Een dergelijke guldendezer dagen eveneens te Franeker aangehoudenis tot onderzoek aan het munt collegie gezonden. Het gerucht betreffende de ontdekking van den diefstal bij mevr. G. v. S. te Ede schijnt inderdaad waarheid te zijn. De daderes is zekere jonkvrouw P., die bij eenige winkeliers te Arnhem bestellingen heeft gedaan o. a. van goud- en zilverwerk, waarvan zij echter de be talingen schuldig bleef. Zij is een korten tijd in Botterdam geweest en daarna met hare gezelschapsjufvrouw naar Lon den vertrokken. De wijze waarop de diefstal gepleegd is behoort misschien tot de listigste die ooit gepleegd zijn. Men schrijft uit Boskoop dat, na het zakken van het water, de verzending van booinen en heesters, evenals het poten en planten, ongehinderd kan plaats hebben reeds onderscheidene niet onbelangrijke bestellingen zijn uitge voerd. Bij de zorg, die te Boskoop steeds voor het aan- kweeken van beste soorten aardbezieplanten wordt be steed hebben zij dezen winter niet geledenzoodat het vooruitzicht weder op een mild vruchtdragend gewas be staat. Men schrijft ons uit Koudekerkdat aldaar een aan vang is gemaakt met het sloopen van de oude pastorie, die onbewoonbaar was geworden. Zaterdag is echter vooraf van het, uit een bouwkundig oogpunt niet onbelangrijk ge bouw eene photographie genomen. Op den Klingelbeek, ten huize van den landbouwer Kerkhof, is dezer dagen door eene kip tien eieren uitge broeid wat in dit jaargetijde eene groote zeldzaamheid is. De nestor van het dorp Bovenknijpe, Tjitte Hendrik de Yries, is 11. Zaterdag zijn 103de levensjaar ingetreden. De man is nog zeer gezond, zoodat hij dan ook, ouder gewoonte, geregeld wekelijks Heerenveen en andere om liggende dorpen bezoekt, om daar een goede sjouw stevige door hem zelf gemaakte bezems aan den man te brengen Uit nadere berichten blijkt dat de nieuw benoemde burgemeester van Maastricht door den gemeenteraad uiterst koel is ontvangen. Het prov. kerkbestuur van Noord-Holland heeft, op hun verzoekeervol emeritaat verleend aan Ds. C. de Cock pred. te Huisduinenen aan den heer N. Pluim Greida- nus, pred. te Etershem en Schardam, voor beiden in te gaan 1 Juli a. s. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Willemstad Ds. N. Osti, pred. te Hattem; te Oud-Al- blas Ds. C. de Wilde Cz., pred. te Poortvliet; te Aalst (cl. Bommel) Ds. II. T. Westerouen van Meeteren, pred. te Aalburg en Heesbeente 's-Heer-Hendrikskinderen c. a. (cl. Goes) Ds. W. A. van der Lindenpred. te Sprang. Toezegging van beroep naar Bergschenhoek verleend aan Ds. A. S. Joustra, pred. te Wezepe. Ter vervulling der vacature te Oostburg is het volgend alphabetisch zestal van predikanten opgemaaktDD. J. G. Blaauw te Axel; K. F. Creutzberg te Maarsen; A. Hage

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2