ter elfder ure gaf, tijdig en in de hitte van den strijd had doen hooren in de Kamer, -waardoor wellicht, ja hoogst waarschijnlijk, het krijgsrumoer was bedaard. Indien des tijds uit zijn mond was vernomendat de motie hoegenaamd het doel niet kon treffen, om het ministerie tot aftreding te dwingen, of door het ministerie bloot voor kennisgeving kon worden aangenomenof tot intrekking der benoeming van den nieuwen gouv.-generaal van Neerl. Indië niet kon leiden, vele leden zouden zich met den heer Thorbecke vereenigd hebben en gelijk hij deed zich verwijderd, of met anderen tegengestemd hebben, of wel, de motie was door den voorsteller ingetrokken. Maar door het gedrag van den heer Thorbecke in verband met vroegere gebeur tenissen is een zaad van wantrouwen in ons hart gewor pen of wel behoorlijk hulde wordt bewezen aan het grond wettig beginsel, dat er ook een verschil bestaat tusschen de rechten der kroon en die van een ministerie. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Z. M. heeft benoemd tot notarissen binnen het arron dissement Rotterdamter standplaats de gemeente Rotter dam, S. G. H. de Grace en H. F. de Bock, beiden can- didaat-notaris aldaar; aan Mr. H. J. Albarda, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Sneeken voorts tot lid van dat collegie benoemd Mr. S. J. T. H. Neder- meijer ridder van Rosenthal, subst.-officier van justitie bij de arr.-rechtbank aldaar. Z. M. heeftop zijn verzoekaan den ritmeester van het regiment Oost-Indische cavalerie H. S. de Jong, thans met verlof hier te lande, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van pensioen. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden heeft bij een hoogst vleienden brief, op den dag zijner verjaring bij het bestuur der Leidsche scherpschuttersvereeniging ontvangenwelwillend het beschermheerschap dier vereeni-., ging aangenomen, dat hem bij besluit eener algemeene vergadering der leden was aangeboden. Dit eerbewijs zal velen wellicht nog uitlokken om| aan die vereeniging deel te nemen, gelijk in de laatste dagen het getal leden bijzonder is toegenomen. In de Donderdag 11. gehouden zitting van |den ge meenteraad van Amsterdam is door den voorzitter mede gedeeld, dat er bij burgemeester en wethouders een brief is ingekomen van de Vondels-commissie, waarin kennis gegeven wordt, dat in het Rij- en "Wandelpark eene plaats tot oprichting van het beeld gevonden is. Op voorstel van den voorzitter werden burgemeester en wethouders gemach tigd, de fundeering voor die plaatsing aan te besteden en hiervoor de som van ƒ3000 te geven. Naar men verneemt, zal de kolbak en sabeltaschbij het 2de regiment dragonders in proefgebruikalgemeen bij dat wapen worden ingevoerd en de schako vervallen. Vrijdag avond te 10 uren is te Amsterdam een zware brand uitgebroken in de turfloodsen en bergplaatsen van den heer Hartkamp, in de Haarlemmer Houttuinen, bij de Korte Prinsengracht over de Roomsch-Katholieke kerk nDe Posthoorn." Die kerk en de overige huizen aan den overkant liepen aanvankelijk gevaar, doch de wind is later daarvan afgekeerd. Ook is Vrijdag avond een vrij hevige brand uitgebroken in eene herberg bij het stations-koffiehuis te Gouda. Een schuur en een gedeelte van de kolfbaan is in de asch ge legd met de daarin aanwezige stoelen, tafels enz. Tot onderscheidene ingezetenen is eene uitnoodiging gericht, om deel te nemen aan de stichting eener ver eeniging tot verbetering van de volksgezondheid binnen Leiden, die zich ten doel stelt de verschillende invloeden te leeren kennen, die të Leiden nadeelig op de volksge zondheid werken, en trachten zal dit doel te bereiken door een onderzoek in te stellen naar den toestand enz., en het resultaat van dit onderzoek zal publiek maken een uitstekend plan, dat gegrond is op de ervaring, die de moeder is der wijsheid. Wat baten keuren en strafveror deningen, zoo de burgerij niet overtuigd is van het nut van hetgeen verboden of geboden wordt? Dan eerstwan. neer die voorschriften weerklank vinden in het geweten der burgerijis het doel bereikt, dat faalt als geldboeten en gevangenisstraf tot dwangmiddelen moeten worden ge bruikt. En daarom kennis door onderzoek te verkrijgen en de uitkomst openbaar te makenis het maatschappelijk gebied ontginnenom het ontvankelijk te maken voor het goede zaaddat door regeeringsmaatregelen wordt gestrooid en eerst dan ontwikkeling en wasdom zal beloven. De wijze waarop dat onderzoek wordt ingesteld is even verstandig en oordeelkundig, want het bestaat in gemeenschappelijk overleg van die er belang in stellen. De bijeenkomst, die heden Zaterdag plaats had, telde vele van die belangstellenden, en onder de leiding van Prof. Boogaard is de vereeniging gesticht. Dr. Rutgers van der Loeff en de hoogleeraren Vissering en Heynsius heb ben de zaak aan het rechte eind gevat. Op den voorgrond staat onderzoek en openbaring der resultaten. Als men zulks noodig oordeelt geeft het bestuur daaruit wenken aan de overheid. De deelneming aan dat onderzoek moet zoo uitgebreid mogelijk zijnopdat men zich wachte voor een zijdigheid en onuitvoerlijkheid in de keuze der middelen. Dan zal het gemeentebestuur gesteund en niet gedwars boomd worden, want wat het verordent vindt een goeden grond door den invloed der vereeniging op de publieke opinie. Het reglement is met eenige wijzigingen goedgekeurd en de toetreding van velen uit allerlei standen sterke de vereenigingopdat zij haar doel moge bereikenenwat we wenschenden stoot geve om ook voor andere volks belangen vereenigingen te stichten, die door sectie-onder zoek en beraadslaging eene wedergeboorte bewerken, die' hoogst noodig is. Donderdag avond hield de eerste sectie der Leidsche afdeeling van het Metalen Kruis feest. Een prachtig vaan del werd haar ten geschenke aangeboden door den heer Glasbergen van Koudekerk aan den Rijn, op den ver jaardag van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden. De sectie zond bij telegram hare gelukwenschen tot den be minden vorst en kreeg een vleiend antwoord. Zoo wordt de liefde voor vorst en vaderland ook op die wijze aan gekweekt en den waren burgerzin verhoogd. Aan schipper M. van der Jagt te Katwijk aan den Rijn is voor eenigen tijd concessie verleend tot een stoom- bootdienst tusschen Katwijk en Leiden. Deze dienst zal in het midden van Mei een aanvang nemen. Behalve deze zal, gelijk vroeger reeds gemeld is, met April nog een stoombootdienst van Leiden op Katwijk geopend worden, zoodat in de communicatie tusschen deze twee plaatsen eene groote verbetering zal gebracht worden. Te beginnen Woensdag aanstaande zal door den boek handelaar J. W. van Leeuwen eene verkooping worden ge houden van eene hoogst belangrijke verzameling boeken, waarbij vele uitmuntende werken over rechtsgeleerdheid, geschiedenis, geneeskunde, oude en nieuwe letter-, taai en dichtkunde. Wij huiveren slechts enkele titels der boe ken te noemen, omdat de verzameling in haar geheel zich zoo zeer onderscheidt in belangrijkheid, en er zooveel in voorkomtdat in bijzondere bibliotheken en boekverzame lingen niet kan worden gemist, wil men in onzen tijd aanspraak maken op eene algemeene kennis van hetgeen op maatschappelijk gebied wetenswaardig is. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Hit Madrid schrijft men van 21 Februari, dat het schrikbewind nog steeds voortduurt; de gevangenissen zijn volgepropt met vaders van huisgezinnen. Die arrestatiën, en dit is een niet onbelangrijk kenteekengeschieden niet meer zonder protesten en zelfs tegenstand uit te lokken, maar wanneer de vrouwen zich verzetten, of de kinderen schreeuwen, worden vrouwen en kinderen mede in hech tenis genomen. Men mort en dreigt en wacht blijkbaar op eene geschikte aanleiding tot een opstanden van den op stand tot de omwenteling is er slechts een stap. Daarom trent is men het eens. De vraag is slechts, hoe lang zal nog de tegenwoordige toestand duren? De hartstochtelijk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag de9 namiddags te 5 uren 34°, des avonds te 8 uren 34°, te 10 urer. 33°. Zaterdag morgen te 5 uren 31°, te 8 uren 33°, 's middags te 12 uren 36°, 's namiddags te 4 uren 35°.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2