Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. spoedig in blind vertrouwen ontaardt. Een zelfstandig en moedig minister stelt er geen prijs op, tenzij hij het heeft verdiend, maar bekreunt zich ook niet om bedreiging, die evenmin waarde heeft. De veerkracht van het tegenwoordige ministerie moet het onpartijdig gemoed aantrekkenen al de ijdele woorden der tegenpartijders moeten het sterken omdat onder alles doorschemert de bedoeling om door het onmogelijk maken van het regeeren de veerkracht te ver lammen. Wij willen de bewindslieden aan het werk zien en hun beoordeelen naar hunne dadengelijk we dat deden van alle geestverwanten of vrienden, 't Komt er slechts op aandat de vruchten van den boom worden gekend en ge schat dan eerst zal de waarde van den boom kunnen be paald worden. En dat is op nieuw in den vijfdaagsche'n strijd gebleken, dat niet altijd van eerlijke wapenen wordt gebruik gemaakt. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Winschoten Mr. W. L. Alinghadvocaat te Assen. Het prov. gerechtshof van Zuid-Holland heeft bij arrest van Maandag 11. bevestigd het vonnis der arr.-rechtb. te Leiden, waarbij de reeds vroeger door ons gemelde persoon, Schellinger hout geheeten, schuldig verklaard is aan opzetting tot weder- spannigheid in zake van de maatregelen tegen het verspreiden der veeziekte genomen, en deswege veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft afwijzend beschikt op het adres van het bestuur der 's-Gravenhaagsche afdeeling der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drankhoudende verzoek tot afschaffing der kermis. Het Utrechtsch Dagblad deelt het volgende mede: *Naar men verneemt, maar voor de zekerheid van welk be richt kan niet geheel worden ingestaan, bestaat het plan, dit jaar een groot kamp te Milligen te houdenwaaraan de drie wapens der artillerie, o. a. 10 kompagniën vesting artillerie, zullen deelnemen; eene geschikte rooilijn voor het vuren met getrokken geschut wordt reeds afgebakend." Naar men uit Vlissingen meldt zou er order gegeven zyn om de aldaar liggende drijvende batterijen met den meesten spoed gereed te maken. De Staatscourant bevat het volgende overzicht van den stand der veeziekte gedurende de week van 10 tot 16 Februari 1867 in het arrondissement Leiden: De ziekte is ten noorden van Leidenin het bijzonder te Alkemade en Oegstgeest, afgenomen. Ook te Woubrugge vielen vrij wat minder gevallen voor dan in de beide voor afgegane weken. In deze plaatsen zijn meest alle stallen doorgeziekt. Daarentegen is te Noordwijkerhout en meer oostwaarts ten noorden van den R\jnte Nieuwkoop, Aar- landerveen en Rijnsaterwoudeweder uitbreiding waarge nomen. Ten zuiden van den Rijn kwamen nog gevallen voor te LangeruigeweideHekendorp, Hazerswoude, Benthuizen, Soe- terwoude en Katwyk. Voorschoten bleef vrij. In het geheele arrondissement zijn van 2 7 Jan.-2 Febr. aanget. 801, gest. 71, afgem. 0; 3—9 h 292, 85, n 0; 10-16 239 73 0. Door den inspecteur van het lager onderwijs in Fries- en zeven der negen schoolopzieners zijn de openbare onder wijzers in die provincie aangemaand tot stipte onzijdigheid op het stuk van godsdienstige meeningen- en zulks naar aanleiding van het feit, dat een onderwijzer aan de leer lingen zijner school vlugschriftjes had uitgedeelddie strek ken tot verdediging der openbare school. - Het aantal vaten gedistilleerd voor het rijk verac- cijnsd tegen eene sterkte van 100 pCt., ofschoon in den han del en het verbruik tot eene sterkte van 80 pCt. en min der, bedraagt in de laatste jaren als volgt: 1859 p.m. 260000 1863 p.m. 290600 1860 250000 1864 254730 1861 i, 264000 1865 263250 1862 269000 1866 267057 Maandag 11. is te Voorschoten luisterrijk gevierd het 25jarig jubilé van den burgemeester den heer Treub. Een geschenk, bestaande uit een zilveren thee- en koffieservies, waartoe 340 ingezetenen van alle rangen en standen had den bijgedragenwerd in eene vergadering van den gemeen teraad den burgemeester aangeboden. Het geheele dorp was 's avonds verlichtterwijl door de werklieden der fabriek van den heer Van Kempen, onder een optocht met fakkels eene serenade werd gebracht. De vereeniging tot oprichting van het //Dagblad van Nederland" verzoekt mede te deelen, dat Dr. J. C. Zaal berg Pz. zich aan haar heeft onttrokkenomdat het hem meer en meer gebleken is, dat zijne mede-onderteekening van het prospectus velen hunne medewerking aan het plan deed onthoudenin de (ofschoon onjuiste) meening dat het blad eene bepaalde richting op theologisch gebied zou voorstaan. Men verneemt, dat ook het Nederlandsch Zendeling- Genootschap eene verzameling van voorwerpen naar de aan staande Parijsche tentoonstelling heeft gezonden. De vier kistendie het daarheen zondbevatten voorwerpen van het arbeidsveld zijner zendelingen in de Molukken en de Minahasse afkomstig, en die betrekking hebben op de zeden en gewoonten, den godsdienst, de industrie enz. van de bewoners dier streken. Aan deze verzameling heeft het Nederlandsch Bijbelgenootschap de door hetzelve uitgegeven bijbelsspraak kunsten, woordenboeken enz. in verschillende talen van den Indischen Archipel toegevoegd. Verschillende buitenlandsche genootschappen werken tot hetzelfde doel te zamenterwijl een afzonderlijk gebouw, op het terrein der tentoonstelling door de zorg van het Parijsche genootschap opgericht, voor de zending bestemd is. Uit Zwolle wordt gemeld, dat een Italiaansch schoorsteen veger ten huize van een der aanzienlijkste ingezetenen aldaar tot de ontdekking is gekomendat zich in een ongebruikten schoorsteen onderscheiden voorwerpen van waarde bevonden die reeds eenigen tijd werden vermist. Men wil weten dat die voorwerpen door kraaien gestolen en in den schoorsteen ge borgen waren. Maandag namiddag omstreeks 1 uur ont3tand ten huize van den scheepsgezagvoerder V. G., op den Dijk te Zwolle branddie al aanstonds een dreigend aanzien had, maar door de spoedig en doelmatig aangebrachte hulp gebluscht werd. De burgemeester was alras ter plaatse des ongevals, en vernam aldaar, dat op slechts weinige schreden afstands een belang rijke partij petróleum opgeslagen was, waarover eenige per sonen klaagdenmet verzoek om die te verwijderen. Daaraan is terstond gevolg gegevenen werd de petroleumdie zonder voorkennis van den gemeenteraad opgeslagen was, nu buiten de stad op eene onbebouwde plaats gebracht. Beroepen bij de Herv. gemeente te Viissingen Ds. J. Vermeer te Linschootente Harderwijk Ds. A. Verhoeff te Scheveningente 's-Grevelduin-Kapelle Ds. N. Warmolts te Ee; te 's-Gravenhage Ds. N. H. de Graaf te Rotterdam. Toezegging van beroep gedaan aan D3. J. Ippius Fockens te Aarlanderveen door den kerkeraad te Vaassen, en aan Ds. Hana te Veldhuizen, in het graafschap Bentheimdoor den kerkeraad te Leersum. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 39°, des avonds te 8 uren 3 8°, te 10 uren 3 6°. Woensdag morgen te 5 uren 3 5°, te 8 uren 38°, 's middags te 12 uren 41°, 's namiddags te 4 uren 41°. Onder den titel van //Jacoba von Baiern" is het his torisch- romantische verhaal van J. van Lennep: //Jacoba en Bertha" in het Hoogduitsch - in dezelfde versmaat als het oorspronkelijke - door Eduard Wegener vertaald en te Ber lijn uitgegeven. Men spreekt thans veel van een nieuw uitgevonden Zündnadelgeweerdat door zijn uitvinder, den ingenieur Kraffert, //een zich zelf ladend geweer" wordt genoemd. Omtrent de eigenschappen van dat nieuwe geweer wordt het volgende medegedeeldde soldaatdie er mede schietbehoeft niet langer dan eene seconde te wachtenzonder een schot te doen; dat wil zeggen dat hij, zoo dikwijls hij maar wil, en slechts door middel eener beweging van den vingerkan schietenzonder dat hij gedurende een langdurig gevecht

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2