Buitenlandsch Nieuws. oca aan het tentoonstellingsgebouw werkzaam te wezen, met -termeldlng van de redenen waarom zij thans terugkee- ren. Zij brèweren onbillijk door den heer Metzelaar te zijn behandeld. De hoofdreden schijnt te wezendat de jonge lieden voor 2 franks 5 0 centimes niet naar hun zin konden eten. Zij zijn thans teruggekeerd en kunnen, als zij beza? digde mannen geworden zijn, de herinnering genieten, dat zy de gelegenheid om Parijs te leeren kennen hebben afge broken omdat zij er niet lekker genoeg aten, - Te Nieuwediep is een recherche vaartuig, dat in het Marsdiep op fraude paste, gestrand; men meent, dat bet Vaartuig tegen een vat arak is opgetornd en de man schap daardoor het bestek is kwijt geraakt. De bemanning fö gered. Door de aangespoelde arak gaan velen zich te buiten; een kanonnier is reeds overleden, twee anderen lig- geSn ernstig zieken voortdurend vindt men in de duinen Èêdéindie hun roes uitslapen. Uit het Nieuwediep wordt van 11 Febr. geschreven: Hsden ochtend is weder een jongeling overleden ten ge volge' van het drinken van de hier aangespoelde arak; de twee mMtairenvoor wier leven men aanvankelijk vreesde, zjja beterende, evenals ook enkele particulieren. Men brengt hrer nog altijd vaten arak en tabak aan die uit het ge strande schip Addison zijn aangespoeld. Zondag 11. is door de afgevaardigden van een tal gezetsehappen te Utrecht eene commissie benoemd, die be last is met het maken van een reglement voor eene ver- e&niging tot het bevorderen van gepaste volksvermaken voor dö arbeidende klasse en den dienstbaren stand. De vrije heerlijkheid met slot te Zeist, waarvan de openbare vailing tegen 't laatst dezer maand was aangesla gen, i» rrit de hand verkocht naar men zegt aan den heer Labouchère te Amsterdam. Bljj kens den Groninger Studenten-Almanak telde de hoogetchoel te Groningen in het afgeloopen jaar 183 stu denten waarvanwaren ingeschrevenuitsluitend voor de letteren voorbereidend tot de rechten 15, voorbereidend tot de godgeleerdheid 19, in de geneeskunde 30, in de wis- en natuurkundige wetenschappen 43 in de godge leerdheid 26, in de rechten 43. Dinsdag morgen was het water te Keulen twee duim gévalle». Te Nijmegen was het 32 palm gerezen zoodat het lage gedeelte der stad is afgedamd moeten worden. Langs de Waalden Rijn en de Lek is het water weder gewassen van 16 tot 28 duim. Het bericht, dat op jonge lieden van Lobith, die te lllten school gaan, zou zijn geschoten door de Pruisische mi litair® die met het oog op de veeziekte de grenzen be waken, is ongegrond. De passage van Lobith naar El ten langs den gewonen weg is geheel verboden en wordt ook zelfs by desinfectie niet toegelatenalleen kan men Elten per spöor binnenkomen. De van Lobith derwaarts school gaande jongelingen hebben dan ook reeds sedert het begin dezes jaars hunne dagelijksche wandelingen derwaarts gestaakt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. is in eene faik van den bouwman W. de Vrede, in den Noordpolder van Delfgauween paling gevangen die ruim een el lang was en niet minder dan 4.7 woog. - In den nacht van 9 op 10 dezer heeft te Hillegers- bergten huize van den heer Dijkmans, rentenier aldaar, eeti befeiDgrijke diefstal plaats gehad. De broeder der dienst bode had zich door middel van insluiting in de woning van dien heer verscholenen heeft die schuilplaats des nachts tè 3 uren verlatenwaarop hij naar de slaapkamer is ge gaan en aldaar door middel van een sleutel de secretaire hééft geopendwaaruit hij tot een bedrag van ongeveer 15 00 ee«« hoeveelheid juweelen gouden, zilveren en an dere werken, benevens bank- en muntpapier en coupons heeft ontvreemd, waarna hij door het raam de vlucht heeft genomen. Door de ijverige nasporingen van den rijksveld wachter H. G. Hoppener en den gemeenteveldwachter W. Sebaayis die buit te Schiebroekten huize van den vader ran den dief, in beslag genomen, en zijn de jeugdige mis dadiger, diens vader en zuster, de dienstbode van den heer Dijkmansheden gevankelijk hier binnen gebracht. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Qost-Capelle Ds. G. Boer, thans te Ouderkerk aan den IJsel. De heer Den Beer Poortugaelvoormalig officier bij het korps vrijwillige jagers der Leidsche hoogeschool in den Belgischen veldstrijdwil de aandacht gevestigd hebben op het groot aantal jongens van 16 en 17 jaren uit de min dere standen die nog te jong voor de militie en schutterij onder den naam van pupillen kunnen worden geoefend in den wapenhandelvooral des Zondags na kerktijd als zij ge woon zijn hun tijd en geld te verkwisten door het spelen met centen enz. Op dien leeftijd heeft de krijgssmanstand iets aanlokkelijksen die wapenoefeningen konden ook in de week 's morgens vroeg of 's avonds na acht uren des zomers plaats hebben. Te Leiden bestaat reeds eene vereeniging van jongelingen van dien leeftijd uit het personeel van het gymnasiumde hoogere en lagere burgerscholen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 46°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 46°. Woensdag morgen te 5 uren 44°, te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 53°, 's namiddags te 4 uren 50°. Het ^Journal de Charleroi" bevat de volgende be richten van den lOden dezer: //Onze cellulaire gevangenis is op 't oogenblik vol van onruststokers, gearresteerd bij gelegenheid van de jongste woelingen. Daar de ruimte ontbrakwerden de reeds aan wezige gevangenen naar Namen getransporteerd. //Onder de oproerlingen ten gevolge van de plundering van den molen van Marchiennetelt men niet minder dan vijftien vrouwen. //Verscheidene beschuldigden zullen reeds aanstaande week voor de correctioneele rechtbank verschijnen. //De schok door ons ondervonden is hevig maar van kor ten duur geweest. Onze landstreek is geheel en al tot zyn gewone kalmte teruggekeerd. Heden morgen hebben wij tij dingen ontvangen uit Gilly, Marchienne en ChsUelineau. De werklieden zijn rustig en hebben het werk hervat. Men heeft gisteren betaaldag gehouden voor een gedeelte der mynwer- kers van de kolenmijn Me Gouffre" en dat liep in de beste orde af. //Weldra zullen wij een tweede bataljon van het 11de linie-regiment hier krijgen. Ook schijnt de regeering begre pen te hebbendat een paar eskadrons cavalerie hier niet misplaatst zouden zyn. Het volksonderwijs heeft in Pruisen eene uitbreiding gekregendie moeilijk elders te vinden iszoodat van de 600,000 man, die dezen zomer onder de Pruisische vanen stonden er nauwelijks 20,000 waren, die geen school bezocht hadden, terwijl er ouder deze legermacht, behalve de offi cieren en onderofficieren, 80,000 soldaten geweest zijn, die gymnasiën, universiteiten of polytechnische scholen bezocht hadden. Nabij Bracht heeft men dezer dagen gepoogd twee stuks rundvee uit Nederland over de Pruisische grenzen te voeren. De grenswacht schoot de beide runderen neder en nam de geleiders gevangen. Volgens een uit de //Börsen-Zeitug" overgenomen be richt, zou de balans der levensverzekering-maatschappijen over 1866 over het algemeen ver van gunstig zijn het geen men gedeeltelijk aan den oorloggedeeltelijk aan de cholera meent te moeten toeschrijven. Vele dier maatschap pijen (onder anderen te Maagdenburgsche) zullen geen divi dend kunnen uitbetalen en de genootschappendie eenigszins gunstiger staan (b. v. de Germania) zullen, indien zij di vidend betalen kunnen, hoogstens tot 4 of 5 pCt. kunnen gaan. Men zegt dat koningin Victoria van Engeland bezig is een boek te schrijvenwat er in zal staanzegt men niet, behalve dat het platen zal bevatten, die zij zelve gra- veeren zal. Lord Amberleyde zoon van graaf Russellmaakt te Londen veel sensatie en geeft ergernis door een stuk van zijne hand in de //Fortnightly Review," waarin wordt voor gesteld alle mogelijke geloofsbelijdenissen af te schaffen, en een ieder, die bij 't vak gaan wil en het staatstraktement wil aanvaardenals geestelijke in de staatskerk toe te la ten. - Want, zegt hij, formulieren van eenheid en geloofs artikelen helpen toch niet.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2