Geveilde Perceelen. Advertentiën. zins uit broodsgebrek dat de arbeiders tot opstand zijn ge komen en ook niet omdat men hun hooger loon weigerde. Evenzeer wordt tegengesproken dat de ongeregeldheden op aansporen van vreemdelingen zijn bedreven. Maar men vraagt wat dan de oorzaak is dat bijna in alle mynwerken in het zuiden gelijktijdig een opstand uitbreekt en welke beteekenis te hechten zij aan de oproerige plakkaten die in Namen en elders op de hoeken der straten worden aangeplakt. Den inhoud van die plakkaten deelen de Belgische bladen niet mede. Uit sommige toespelingen zou men kunnen opmaken dat de toestand,. op weinige uren afstand van de Fransche grenzeneene poging zou zijn om ook daar het volk in be weging te brengen en de ongeregeldheden te Marchienne al- zoo slechts de lont in het kruit zou zijn maar de eigenlijke mijn in Frankrijk zou wezen. De bijzonderheden omtrent de oproerige tooneelen zijn der vermelding niet waard. Men weigert te werken belet an deren den arbeid voort te zetten, plundert korenmagazijnen en molens en vlucht als de militaire macht nadert, die dan de belhamels welke zij meester kan worden in hechtenis neemt. Volgens eene uit Rome afkomstige opgave, bedroeg het aantal leden der orde van de Jezuïeten op het einde van 1866, 8167, en alzoo (in weerwil van de verdrijving der orde uit het grootste gedeelte van Italië en uit Mexico) 215 meer dan in het jaar te voren. Van dat getal bevonden zich in Frankrijk 2422, in Spanje 1135, in de verschillende Duitsche Staten 658 in Oostenryk 590, in België 592 in Nederland 261, enz. In de Pauselijke Staten bedraagt het 482 te Rome alleen 400. In 1815 werden in Duitsch- land slechts 2 5 Jezuïeten gevonden, en telde de orde in het geheel niet meer dan 3565 leden. Door den dood van den heer Salomon Munckdie zeer plotseling overleed, heeft Frankrijk een zyner uitste- kendste oriëntalisten verloren. De overledene, die op 14 Mei 180 5 te Breslau werd geboren, behoorde tot den Israëlieti- schen godsdienst. In 1843 verloor hij het gezicht, ten ge volge van zijn onvermoeid arbeiden. Hij moest dientenge volge de betrekking vaarwel zeggendie hij aan de toen malige boekerij van handschriften vervulde. Hij heeft zich door een aantal geschriften en inzonderheid door zijne ver taling van het beroemde werk van Maimonides //More Ne- vochim" en door zijne //Fontein des Levens" naar Hn. Ge- birol bekend gemaakt. Munck vervulde tot zijn dood de betrekking van secretaris der Synagoge te Parjjs, die zijne geloofsgenooten hem als eervolle onderscheidingniettegen staande zijne blindheidlieten behouden. - De consul van Frankrijk te Sierra Leone heeft aan zijne regeering de volgende bijzonderheden medegedeeld be treffende den dood van den vermaarden leeuwendooder Ge rard: //Volgens het verhaal van een in het district Slubero gevestigden koopman en van Ali-ben-Mahomedtolk van Gérardis de onverschrokken jager het slachtoffer geworden van de hebzucht en de woestheid der negers, welke hij had aangenomen om hem als gidsen en geleiders te dienen. Het schynt dat, toen hij zich naar Maina begaf, al zijne ba gage en zyn voorraad voedingsmiddelen hem ontroofd zyn geworden door den hoofdman van een naburig dorpen hij nu het noodige tot levensonderhoud missende, zijnen tolk naar Sierra Leone heeft gezonden om nieuwen voorraad op te doen. Maar toen zijn tolk terugkwam, vernam deze onderweg dat zijn meester verdronken was geworden door de Kosos, die hem van Woöla naar Makalay hadden gelokt. Onmiddellijk werden nasporingen gedaan, en Gérards lyk, geheel naakt, de armen op den rug gebonden en met een zwaren steen aan den hals gehecht, werd gevonden op den bodem der rivier Jongdie langs het gebied van Skuboto stroomt. Ali zette de moordenaars na, om hun de wapenen zijns meesters te ontnemen, doch werd door hen als slaaf medegevoerd. Het Huis der Gemeenten te Londen hield Woensdag 11. eene zeer korte zitting. Het belangrijkste feit, dat daarin voorvielwas de verschijning van den heer Kavanaghhet lid zonder armen of beenen die door de kiezers van Wex ford is afgevaardigd. Hij was in een mechanieken armstoel op rollen gezeten waarmede hij zeer handig wist te ma noeuvreeren. Een te Londen gevestigd juwelier heeft te Weenen uit den boedel der familie Esterhazy een hoofdtooisel, be staande in eene diamanten veder, gekocht voor de som van 36,000. Korten tijd daarna verkocht hy die weder aan een der grootste financiers voor 60,000. De Engelsche bladen deelen uit het jaarlyksch rap port van de Homoeopathische Geneeskundige Inrichting te Liverpool de volgende cijfers mede. Van 99 gevallen van Aziati sche cholera zijn slechts 14 met den dood geëindigd. Geen enkel lyder is gestorven van de 156 die cholera-achtige diarrhee haddenvan de 83 met cholera-achtige krampen in de ingewanden; van de 14 met cholera-achtige brakin gen; van de 29 met dysenterische diarrhee; van de 26 met gewone Engelsche cholera. Van 527 andere ziektege vallen, waaronder typhus, zyn slechts 10 ongelukkig afge- loopen. Of droefheid bij honden hondsdolheid kan doen ont staan Na het treffende ongeval in de vorige maand op den vijver in Regentspark te Londen voorgevallenhad een Newfoundlandsche hondwiens meester bij dat ongeval was omgekomenaan den oever daarvan post gevat. Hij weigerde elk voedsel, dat hem werd aangeboden, dagen achtereen. Eindelijk scheen de honger zyne smart te hebben overwon nen. Door eene weduwe, moeder van twee aanvallige kin deren liet hij zich overhalen iets te eten en eindelijk slaagde men er in hem de weduwe naar haar woning te doen vol gen. In de eerste dagen scheen hij zich gelaten in zyn lot te schikken en speelde alderaardigst met de kinderen maar weldra verviel hy weer in zijn vorige treurigheidat noch dronk, totdat hy voor een paar dagen op de kinderen aan viel beiden beet en het huis uitsnelde. Hij werd nagezet gedood en bij onderzoek bleek hij door hondsdolheid te zijn aangetast geweest. Gehouden verkooping ten overstaan van den notaris J. M. E. Dercksen alhier, aan den Burg, op Zaterdag den 9den Februari 1867 van: Een HuisErf met Tuintje aan de Oostzijde der Koe poortsgrachtWijk II, N°. I34B en C. Is niet afgeslagen. Een dito aan de Zuidzijde van den Nieuwen Rijntegen over de Heerengracht, Wijk III, N°. 7 en 354A. Opge houden. OFFICIEEL NIEUWS. Eerste Huwelijks-afkondiging te Leiden, 10 Febr. 1867. Evert Cornelis Monsjm. 31 j. en Esther Sara Lozierjd. 2 8 j. - Daniel Zwart, wed. van Maria Sophia Nieuwen- huis, 61 j. en Jannetje Tiseur, wed. van Jacobus Romers- blaauw, 69 j. - Johannes Trouweewedr. van Lena Wal- laart, 4 7 j. en Christina Winterkamp, wed. van Johannes de Beunje, 45 j. - Maarten van Dyk, wedr. van Elisabeth van Wunnik26 j. en Maria Brouwer, jd. 27 j. - Hen drik Boon, jm. 33 j. en Elisabeth Trouwee, jd. 22 j. - Nicolaas Johannes Koet, wed. van Aagje Molenaar, 4 7 j. en Elisabeth Mieloo, jd. 40 j. - Adrianus Schouten, jm. 2 8 j. en Elisabeth Catharina Loeber, jd. 25 j. - Hubertus de Heyder, jm. 26 j. en Catharina Maria Vreeburg, jd. 3 2 j. - Johannes Stoute, wedr. van Johanna Susanna Jacoba Leemans, 33 j. en Maria Schouten, wed. van Cornelis Se- lier, 37 j. - Victor Mathieu Framjois Taverne, jm. 40 j. en Anna Maria Franken, jd. 31 j. - Faas Peperkorn wedr. van Trijntje Conijn, 30 j. en Maria Magdalena Possemeijer jd. 24 j, Ondertrouwd E. C. MONS, van Haarlem en H. S. LOZIER, van Leiden. Leiden, 7 Februari 18t>7. I

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3