Buitenlandsch Nieuws. gelcUlylce bydrage behoeft te zijn in de onvermijdelijke kos tendan moet de Leidsche Scherpschuttersvereeniging toch minstens tot een getal van 5 00 leden klimmen, zal Leiden ook voortaan met eere in de jaargangen van het nieuw uit gekomen Jaarboekje prijken. De Rjjn te Arnhem is weder wassende; de waterstand was Zondag morgen weder 16 duim hooger. De Staats-Courant bevat het volgende overzicht van den stand der veeziekte gedurende de week van 20 26 Januari 1 867 in het arrondissement Leiden: Te LisseAlkemade en andere besmette gemeenten ten noorden van Leiden gelegenheeft de ziekte zich in min der hevigen graad voorgedaan dan in de voorafgegane week. Noordwijk en Noordwijkerhout alleen telden wat meer ge vallen. In de overige ten noorden van den Rijn gelegen plaat sen kwam weinig verandering. Als vroeger genezen hier vele runderen. In de omstreken van Woerden heeft de ziekte opgehou den. Alleen te Hekendorp kwamen nog enkele gevallen voor. Aanzienlijk is ook de afname in het westelyk deel van het arrondissement bezuiden den Rijn. BoskoopLeiden Valkenburg en Katwijk bleven geheel vrij. De beide laatst genoemde gemeenten zijn nagenoeg doorgeziekt. In het geheele arrondissement zijn van 6—12 Januari aanget. 849 gest. 221, afgem. 0; 13—19 h i, 549, 192, 0; 20-26 u 446, ii 125, 0. Een veehouder te Heteren in Gelderland, die eerst be hoorde tot de voorstanders van het stelsel van afmaking der door den veetyphus aangetaste of daarmede in aanraking ge weest zijnde runderenvelt daarover thans een afkeurend oordeel nu hij de toepassing daarvan heeft leeren kennen. //Bij zulk eene afmaking komen, indien het een groote stal is, minstens 15 a 20 personen te pas, die zich een paar malen daags met hunne huisgenooten in aanraking stellen of publieke plaatsen bezoeken. Het ingezouten vleeschdat op de besmette hoeve eenige dagen gestaan heeft, wordt verkocht en overal heengezonden. Kan men nu zeggen, dat dit de besmetting tegengaan is of moet het daaraan niet veeleer bevorderlijk wezen Ook wordt met die afmaking naar veler oordeel al te lichtvaardig en onoordeelkundig te werk ge gaan. Men doodt niet slechts het vee op de besmette stal len maar ook dat, hetwelk zich op gezonde plaatsen, eenige ellen van het eerste verwijderd, bevindt, zonder af te wach ten of dit soms nog verschoond mocht blijven. Is dit niet de Voorzienigheid vooruitloopen en 's lands gelden roekeloos verspillen? Voorbehoedmiddelen worden door de landbouwers weinig of in 't geheel niet genomenwant zij wetendat zij, indien hen het ongeluk treft, ruim betaald worden. Is men met de verzending van vleesch in tonnen zorgeloos, met de huidendie eene aanzienlijke waarde bezitten en bij dadelijke looiing althans, zeker geene besmetting zouden veroorzakenis men integendeel uiterst behoedzaamdaar zjj onmiddellijk in den grond begraven worden. Zou men bij beter overleg, vooral ten aanzien van vleesch en huiden, niet eene belangrijke som van de millioenendie thans aan onteigening besteed worden, weder aan de schatkist kunnen doen toevloeien Anders is er in de toekomst een arm land en een arm volk te voorzien." - Van de Pruisische zijde wordt de grens van Gelder land streng bewaakt. De nachtpost van Arnhem op Emmerik wisselt zijne pakketten bij Babberich en wordt alzoo niet meer toegelaten. Van het Nieuwediep wordt bericht, dat Vrijdag in de richting van den Noorderhoek het Amerikaansche schip Ad dison is gestrandbevracht met koloniale waren van Soera- baya naar Amsterdam. De kapiteinde opperstuurman en 3 man der equipage zijn gered. 19 man hadden hun dood in de golven gevonden. Het schip was van een Engelschen loods voorziendie in plaats van het Schulpengat het West gat had opgezocht. Uit Vlissingen schrjjft men van den 7den Februari: //Heden nacht strandde hier voor gaats een Fransch drie mastschip; de bemanning, bestaande uit 26 personen, is daarbij omgekomenuitgezonderd drie man die in de na bijheid dezer plaats werden opgevischt, na gedurende den tijd van elf uren op een plank rondgedreven te hebben." De vergadering van deelhebbers in de vereeniging //de Rotterdamsche Courant" en van verdere belangstellen den in deze onderneming, heeft na beraadslaging aangeno men bij acclamatie, nadat over allerlei punten gesproken was, een drieledig voorstel, met welks indiening het be stuurde vergadering geopend had van den volgenden inhoud //De algerneene vergadering van deelhebbers in de //Ver eeniging de Rotterdamsche Courant" geeft volmacht aan commissarissen van die vereeniging om 1°. de onderneming op de bestaande of andere grond slagen te continueerenwanneer daartoe gelegenheid gevon den wordt; of 2°. de onderneming te verkoopenindien zulks mo gelijk is, of 3°. tot liquidatie over te gaan ingevolge art. 24 der Statuten van de vereeniging, wanneer geene mogelijkheid bestaat tot het sub. 1°. en 2°. vermelde." Het streven der Rotterdamsche Courant afgezien van de vraag, in hoeverre zij haar ideaal nabijgekomen mag zijn, of daarvan verre mag gebleven zijn - is steeds ge weest, zich te houden op een standpunt, waar alleen zaak kennis en zucht naar waarheid zich gelden laat. De spreker gebruikte hiervoor het woord n realistisch." De Rotterdam sche Courant heeft nimmer willen wezen //orthodox" op eenig gebiednoch in 't godsdienstigenoch in 't staatkundige noch in wat ook. Men vergist zich, als men meent, dat ieder, die niet met de liberalen meepraattot de orthodoxen of tot de droomers behoort. Het ware liberalisme is niet, wat dien naam gewoonlijk draagt. Wat gewoonlijk zoo heetis daarvan slechts de gemakkelijke en triviale nabootsing. Het is veel gemak kelijker om zich onvoorwaardelijk aan te sluiten bij zekere per sonen die daardoor pattijhoofden worden, om dan eenvou dig zooveel mogelijk te loven of te vergoelijken al wat van deze uitgaat; en ter andere zijde zooveel mogelijk te decli- neeren en in een slecht daglicht te stellen, wat van hunne tegenstanders komt; - dit is veel gemakkelijker, dan zich onpartijdig van de zaken zelve telkens rekenschap te geven en ze te beoordeelen naar hetgeen men zelf na onderzoek in ieder geval of in iederen toestandwenschelijk acht. Daartoe behoort oneindig meer studie en kennis en vooral onpartijdige waarheidsliefde. Dochhoezeer dit standpunt het ware zij, het heeft in 't finantieele zijne bezwaren. Het groote publiek wil liever opgewondendan overtuigd en onderwezen worden. Het vraagt niet allereerst: hoe moetin deze zaak gehandeld worden maarben ik voor dezen of dien minister? tegen of voor dezen of dien candidaat? zeg mij maar spreekt het - wie ik kiezen moeten kom mij niet met uwe beschouwingen aan; zeg mij, dat of de con servatieven of de liberalen alle afkeuring of allen lof ver dienen, maar tracht niet alles juist af te wegen. Het is een oude spreuk//de wereld wil bedrogen wezen." Wie daar naar zich richt, en de wereld, die bedrogen zijn wil, haar zin geeft, die kan zaken maken. De ondervinding heeft bewezen, dat het bewandelen van den beteren weg //geen geld opbrengt, maar geld kost." Daarom moeten de deel nemers aan deze vereeniging wel weten, of zij wenschen voort te gaan in de tot nog toe gevolgde richting; of dat zijhoe dan ook en in welken zin dan ookwenschendat ook dit blad eene meer uitsluitende kleur aanneme, het pu bliek naar den mond spreke, en een partyblad worde." Vrijdag morgen omstreeks 6 uren is, waarschijnlijk ten gevolge van den bliksem brand ontstaan in eene bóeren- huizing te Terwispel in Opsterlandtoebehoorende aan den heer H. H. van Dam. Door den hevigen wind kon niets worden gered. Al het vee is omgekomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 44°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 ureD 44°. Zondag morgen te 5 uren 44°, te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 51°, 's namiddags te 4 uren 50°, te 5 uren 50°, te 8 uren 4 6°, te 10 uren 44°. Maandag morgen te 5 uren 41°, te 8 uren 42°, 's middags te 12 uren 45°, te 4 uren 42. De ongeregeldheden in België schijnen van ernstiger aard te zijn dan men aanvankelijk vermoedde. Het is geens-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2