N®. 2145. Vrijdag 8 Februari. A". 18671 i m Twee gewichtige vragen beantwoord. LEIDSOE DAifilïLAST. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 In de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regelsƒ0.75, Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ctg. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Deift, isomeuam en Botterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 ,u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen 6 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 ra.; 's naraidd. te 3 u. 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton l en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisobe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder»Maandagen Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 aren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie j open dadelijks vau 10-1 uren.- Thesauriealle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12-i uren. Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Accijnzen dagelijks van 9 1 uren en van h6 uren; van's-ilijks Directe Betas tingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. ran Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadastrr, van 94 uren. Mijnheer de Redacteur! Gij weet, ik ben geen tegenstander van het openbaar on derwijs. Ik heb echter enkele bezwaren, die u wel zoo goed zult willen zgn te bespreken. 1°. U meent, en terecht, dat de taak der opvoeding rust op de ouders. Tot de opvoeding behoort de vorming des verstands, het onderwijs. Voor dat deel der opvoeding wordt de hulp van onderwijzers ingeroepen. Zal de opvoeding goed zijndan moeten alle deelen harmonieeren. Kan nu hijdie aan zijne kinderen eene christelijke opvoeding wil gevenge bruik maken van het openbaar onderwijs, waar de naam van Christus niet mag worden genoemd - De onderwijs wet kent zelf het verband tusschen onderwijs en opvoeding, sprekende van de opleiding tot deugden. Mag ik nu bij de opvoeding mijner kinderen de hulp inroepen van iemand, die eene gansch andere beschouwing van deugd heeft dan ik? Hij toch die meent, dat deugd een uitvloeisel is der dankbaarheid, dat er van nature niemand is die goed doet (Rom. III: 12), dat dus de wedergeboorte noodzakelijk is staat vlak tegenover hemdie de noodzakelijkheid der we dergeboorte ontkent, de ontwikkeling van het goede in den mensch leert en de deugd niet afhankelijk acht van de god delijke wet, maar van het individueel //godsdienstig" stand punt. Ik ken eene openbare meisjesschool,- niet in deze stad, waar de onderwijzeres het lezen van romans aanmoe digde en wel van alles behalve zedelijke Fransche romans. Hier was eerbiediging van godsdienstige overtuiging in den zin der wet, niet waar? Maar hier was ook opvoeding en wel slechte opvoeding, van wege den Staat gegeven, bekostigd met het geld der burgers! Ouderwijs en opvoeding zijn niet te scheiden. Welke waarborgen geeft nu het openbaar onderwijs 2°. Christendom boven geloofsverdeeldheid wordt op de school toegelatenen door u verdedigd. Ik begin met te vragenwat is geloofsverdeeldheid Ik zou wel durven ver zekeren dat de heeren De Vries en Te Winkel met dat woord geen weg weten. Vraag het hun eens. Uitvoerige godgeleerde beschouwingen zijn niet noodig. Geloof is eene gezindheid des harten. Geloofsverdeeldheid, is dat nu bet verschil in de gezindheid des harteugelijk dat onder de mensehen bestaat? Eu christendom, beteekent dat nu hier christelijke leer of christelijk leven? En christendom boven geloofsverdeeldheid, is dat nu een christendom dat niet af hankelijk is van, zich niet bekommert om de gezindheid des harten Of is die onbegrijpelijke uitdrukking gekozen, waar men meent een christendom zonder Christus, een christendom dat goed is voor Roomschen en Protestantenorthodoxen en modernen, en voor Joden zelfs, bruikbaar voor allen Maar dat is immers dan geen christendom meer. Ik zal dat nu niet verder ontwikkelen. Ik vraag vrien delijk vau u eene uitlegging van de woorden, die u zoo me nigmaal gebruikt: //christendom boven geloofsverdeeldheid." Eene vraag, misschien niet geschikt om in uw blad behan deld te worden, is nog deze: Kan een Christen (eu wy beiden stemmeu immers overeen in de beteekenis aan dat woord te hechten) het voor God en zijn geweten verant woorden zelfs in de verte mede te werken tot verbreiding of verdediging van een christendom zonder Christuswaarin de beschouwing van den persoon van Christus eene bijzaak of liever van geen gewicht meer is, waarbij, op de vraag wie was hij, wat sprak hij, wat deed hij? alleen met zekerheid wordt geantwoord hij leefde in Palestina en stierf aan een kruis eu of een der woorden die op zijn naam doorgaan ooit door hem gesproken is, is hoogst onzeker! Ik had nog wel meer te vragenmaar ik zal al zeer te vreden zijn, indien deze twee punten door u beantwoord worden. Q,. N. De Redactie wil zich niet onttrekken aan de beantwoor ding der bedoelde vragen, maar neemt de vrijheid met de laatste te beginnen. Christendom boven geloofsverdeeldheid. Geloofsverdeeld heid is verschil in godsdienstige begrippenwaaruit veel verdeeldheid ontstaat, maar waarboven in het leven staat een christendomdat de maatschappij als een zuurdeesem doortrokken heeft. Neem den eed, die in het maatschappelijk leven zoo diep ingrijpt en alleen ten grondslag of als be ginsel heeft een Godsbegrip dat door geboorte en opvoe ding traditioneel geworden een invloed uitoefent, die de maatschappij bijeenhoudt. Dat Godsbegrip wordt beheerscht door een Christelijk beginsel, dat zelfs menig Israëliet aan-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1