Buitenlandsch INieuws. plaar van een boekwerkgetiteldAsschepoestergedichten J van J. P. Heije, met illustratiën van Hein J. Burgers. - N°. 1077 1819, 1 142 151, 764, 728, 1293 381, 1136 556 1059 2370. Een Exemplaar van en boek werk in prachtbandgetiteld Distels in het Weiland door J. J. Cremer. - N°. 713 1257 1875 559 1919 551, 108, 2250, 293 595, 2060, 1684. Een Dicht bundel van J. J. L. ten Kate. Aan de overige nommers is ten deel gevallen het voor de Kunstkronijk bewerkte Boekwerk van den heer R. Koopmans van Boekerengetiteld: //De weduwe met negen kinderen." Maandag 11. is de groote veldtent van Z. M. den Koning van het Loo naar Rotterdam overgebracht, om van daar naar de tentoonstelling te Parijs te worden verzonden. In de Dinsdag avond 11* gehouden vergadering van het Indisch genootschapheeft de voorzitter in de eerste plaats medegedeelddat het bestuur begrepen had in over weging te moeten nemen of het niet lag op den weg van dit genootschap om zich tot de hooge regeering te wenden ten einde eene verandering te krijgen in de zegelwet ten opzichte van de Indische dagbladen die thans bij aankomst hier te lande beschouwd worden als buiteulandsche bladen hetgeen de verspreiding in het Moederland zeer belemmert, en de kennis van de Indische toestanden beperkt door eene hoogst aanzienlijke vermeerdering van den prijs. - De ver gadering besloot bij acclamatie het bestuur te machtigen een adres in dien geest aan de Ministers van Financiën en van Koloniën te richtenen daarvan een afschrift toe te zenden aan de Kamers der Staten-Generaalwaarop onmiddellijk het concept-adres werd ter tafel gebracht en gearresteerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten om afwijzend te beschikken op het adres van circa 300 han delaren tot sluiting der groote Koopmansbeurs op Nieuw jaarsdag en op Goeden Vrijdag. De meerderheid was van ge voelen datzoolang van regeeringswege die dagen niet als feestdagen erkend werdenmaar handels- en protestdagen blevenhet getal feestdagen van gemeentewege niet mocht vermeerderd worden. Naar men verneemt heeft de fabriek van de heeren Van V lissin gen en Dudok van Heel te Amsterdam vooral geleden door het vernielen van de modellen-kamerdie zich in het gebouw, waar de brand is aangekomen, bevond, en die vele modellen en teekeningen bevatte, welke allen een prooi der vlammen zijn geworden. De correctioneele rechtbank te Groningen heeft uit spraak gedaan in de zaak van het vernielen van gasleidin gen. De persoon, die zich daaraan heeft schuldig gemaakt, is veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van 4 5 dagen, f 50 boete en in de kosten van het proces. Uit Bergen-op-Zoom wordt van 29 Januari geschre ven: Tot groote ontsteltenis der havenbewoners alhierstortte in den laten avond van gisteren de Sint-Jacobstorendie nende tot bergplaats van kruit, granaten en verdere pro jectielen gedeeltelijk in. Aan het zuidelijke front is de be- klampte buitenmuur geheel afgevallen binnen de eiken palis sadeering, waarmede dit oude gebouw is omheindde schild wacht heeft geen letsel bekomen. Met de opruiming van het puin en het overbrengen van het kruit wordt zooveel mo gelijk spoed gemaakt. Op den Rijn-spoorweg zijn Donderdag door den storm wind twee goederenwagens te Amsterdam niet tot eenigen trein behoorendein beweging geraakt en tot de brug aan den Omval (bij Amsterdam) doorgegaan, alwaar zij in het water zijn geloopen. De 1ste trein uil Amsterdam heeft daar door eenige vertraging ondervonden. Op den spoorweg bij Venlo geraakte Dinsdag een man onder een der treinen zoodat hem de beide armen werden afgereden; Woensdag nacht is hij, na hevige smarten te heb ben doorgestaanaan de gevolgen overleden. Dinsdag avond is te Papendrecht eene boerenwoning met twee schuren en een hooiberg door brand vernield. Een onder officier van het 3de reg.. infanterie, die te Lage Zwaluwe gedetacheerd was voor het toezicht bij de lijn van afsluiting voor de veepest, is met ruim f 600, die hem ter vergoeding der kosten van inkwartiering enz. waren toe vertrouwd, spoorloos verdwenen. Naar men verneemtheeft Ds. C, C. Callenbach pred. te Elburgtegen 1 Juli aanst. zijn emeritaat aange vraagd. Aangenomen het beroep naar Hantum en Hantumhuizen door Ds. W. H. J. Baart de la Faillepred. te Ooster- meer c. s. Bedankt voor het beroep naar Leersum door Ds. W. J. Geselschap, pred. te IJselmuiden- voor Niekerk (Oldekerk) door Ds. W. Callenbaahpred. te Gaastmeer. Wij vernemen Sat het getal leden der Maatschappij voor Toonkunst aanzienlijk is toegenomen en dat tot heden reeds 31 leerlingen zijn ingeschreven voor den cursusdie Maandag a. s. wordt geopend. Het aangekondige concert wordt met veel bijval ontvan gen, en aangezien de leden der Maatschappij vryen toegang hebben met eene dame zijn er niet veel plaatskaartjes be schikbaar. Wij raden dus onze stadgenooten aan zich spoedig van toegang biljetten te voorzien. Het zal een concert zijn zooals er zelden te Leiden wordt gegeven. Het bezit van een schietbaan is onontbeerlijk in elke gemeentewaar bezetting van infanterie en een schutterij is en waar ook scherpschutters-vereeuigingen zijn opgericht. Op de plaatselijke begrooting voor 1867 werd door HH. Burg. en Weth. van Leiden daarvoor eene som van f 2500 voor gedragen maar de gemeenteraad vereenigde zich met een voorstel van een geacht raadslidom die som niet toe te staanomdat het Rijk in de eerste plaats tot het dragen dier kosten verplicht was en de Raad daartoe kon medewer ken door een geschikt terrein daarvoor beschikbaar te stel len dat alsdan op 's Rijks kosten tot schietbaan behoorde te worden aangelegd. Volgens art. 187 der grondwet moe ten al de kosten voor de legers uit 's lands kas worden voldaan en tot 's lands weerbaarheid behooren de militaire korpsende schutterijen en de vrijwillige scherpschutters- vereenigingen. Wij vernemen dan ookdat reeds in het vorig jaar tot een schietbaan is aangewezen een terrein tus- schen de voormalige Mare- en Heerepoorten aan den Singel over de gasfabriek gelegen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 42°, des avonds te 8 uren 38', te 10 uren 36°. Vrijdag morgen te 5 uren 36°, te 8 uren 38°, 's middags te 12 uren 46°, 's namiddags te 4 uren 45°. Dezer dagen kregen op een stoomenden spoortrein tusschen Odense en Middelfahrt, op het Deensche eiland Fühne, de machinist en de stoker der locomotief twist, die zeer hoog liep en tot feitelijkheden oversloeg. De stoker greep een hamer en sloeg den machinist twee gaten in het hoofd; laatstgenoemde, die zijn leven en dat der passagiers niet verder in gevaar wilde brengenhad de zeldzame te genwoordigheid van geest en genoegzame kracht om den stoker van de locomotief naast het spoor in de hoogliggende sneeuw te werpen. Bij aankomst van den trein te Middel fahrt werd de stoker in hechtenis genomen. Op den verjaardag van den prins van Asturië heeft de koningin van Spanje als gewoonlijk aan een aantal ver oordeelden gratie verleend. 2 700 personen tot de Presidios veroordeeld ziju op vrije voeten gesteld. Maar onder deze is geen enkel staatkundig veroordeelde slechts aan dieven en moordenaars heeft de koningin genade geschonken. Van deze soort is Spanje dan ook zoo ruim voorziendat de gevangenissen ze bijna niet meer bergen kunnenen men moest toch plaats maken voor de booswichtendie eene poli tieke meening durfden hebben. Als een proefje van de wijze waarop het tegenwoor dig met den maatschappelijken toestand in Spanje gesteld is wordt het volgende verhaald In een dorp niet ver van Alicante kwamen onlangs een paar militairen en vroegen nachtverblijf in een huis, waar van de man afwezig was. De vrouw liet hen nogtans in en wees hun slaapplaatsen aan op zolder. Des nachts wordt er geklopt op de voordeur. De vrouw, meeneude dat het haar man was, die te huis kwam, liet opendoen, maar twee gemaskerde mannen dringen binnen en eischen nu het geld dat er in huis was. Op het hulpgeschrei der vrouwen ko men de militairen beneden. Een van hen is met een revol ver gewapend en toen zij door de boosdoeners aangevallen

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2