Buitenlandsch Nieuws. hij er voor uitkomtdat hij zich daartoe onbekwaam en ongeschikt gevoelt, of - wat ook mogelijk is - tenzij het bedrag der verschuldigde contributie een grond van billijk bezwaar oplevert. Maar wellicht wordt aan dat bezwaar te gemoet gekomen, als door toenemende deelneming de on vermijdelijke kosten minder bezwarend worden gemaakt en in verhouding de contributie kan verminderen. Thans is te Amsterdam het derde drama //Klaasje Ze venster" ten tooneele gevoerd. De bewerking heeft weinig voldaan men heeft alles zooveel mogelijk uit den roman in 't stuk willen persensommige personen hebben dan ook slechts tijd om even op 't tooneel te verschijnen. De uit voering wordt over 't algemeen vrij goed genoemd. Dinsdag avond omstreeks halfacht werd brand ontdekt in een in aanbouw zijnde dubbel pand in de Coolsche straat, onder de gemeente Delfshavenzeer nabij het grondgebied van Rotterdam. Het pand, dat niet bewoond was, is geheel uitgebrand. Behalve de brandspuit van de gemeente Delfs haven, heeft ook de spuit uit wijk 15 van de gemeente Rotterdam goede diensten bewezenverscheidene spuiten uit die stad, waaronder ook de stoom-brandspuitwaren aange rukt. Zoowel de burgemeester van Roterdam als die van Delfshaven waren op de plaats van het onheil tegenwoordig. Bij den feilen wind liepen ook de aangrenzende perceelen gevaar, doch deze zijn gelukkig behouden gebleven. Naar wij vernemen bestaat er vooruitzicht dat het vroeger beraamd plan om op het plein van de Ruïne een gebouw te stichten zich zal verwezenlijken- al was het op kleiner schaal. Men wil aldaar eene plaats voor uitspan ning en vriendschappelijk verkeer als sociëteit oprichten, ge schikt tot het houden van talrijke bijeenkomsten feestelijk heden concerten en wat strekken kan tot veraangenaming. Pogingen om zich vooraf van genoegzame deelneming of aan sluiting te verzekeren worden aangewend. Mannen van ver schillenden stand zijn daartoe ijverig in de weer en als een BOOtal van onze fatsoenlijke burgers zich tot het lidmaat schap van zulk eene sociëteit verbindenis er een goede grondslag gelegd, waarop men kan voortbouwen. Wij twij. felen niet, of er zal wel een grooter aantal gevonden wor den, die tot dat verbond toetreedt, omdat er noodwendig uit zal voortvloeiendat meer toenadering dan thans tus- schen de verschillende standen der gezeten burgers plaats heeft. Waarlijk een zeer gewenschtezaak Men verneemt dat aan de Muziekschool der Maat schappij voor Toonkunst als onderwijzers zijn aangesteld de heeren B. H. Taylor en J. P. Perrinvoor het geven van onderwijs op de piano, terwijl de heer A. J. Wetrens zich zal belasten met het onderwijs voor de vioolklasse, zoodat in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer L. Schlegel, voorzien is. Eene onwillekeurig ingeslopen drukfout geeft gereede aanleiding om nog iets te zeggen betreffende het bij den gemeenteraad ingekomen voorstel van den heer Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, de strekking heb bende tot eene afdoende en dringende noodzakelijke verbe tering in de middelen van brandblussching. De vier brand putten (niet brandspuiten, gelijk door eene drukfout was op gegeven) moeten tegemoetkomen in de ongelegenheid, die een verre afstand van de gracht veroorzaakt en waartoe de lengte der brandspuitslangen ontoereikend is. De nieuwe brandspuitslangen moeten ook aan die betrekkelijke kortheid tegemoetkomen en bovendien een ander gebrek verhelpen dat gelegen is in de tegenwoordige wijze van samenbinding der slangen. Eene vermeerdering van het aantal nieuwe brand spuiten strekt tot invoering van de verbeteringen die in dit voornaam brandbluschmiddel sedert de laatste jaren gemaakt zijn. Een en ander derhalve behoort bij eene welingerichte brand weer zal het ijverig en belangeloos personeel werkelijk in den nood de gevorderde diensten kunnen bewijzen, waarvan de verantwoordelijkheid bij de gemeentewet uitdrukkelijk op het collegie van dagelijksch bestuur is gelegd. In den Java-bode leest men het volgende: Naar wij vernemencirculeert in den Oosthoek een adres aan den minister Trakranen, gesteld door Mr. W.'s Jacobpraktizee- rend advocaat en suiker-contractant aldaar, waarbij de on- derteekenaars hunne volkomen adhaesie betuigen aan het nieuwe oplossings-programma. Per telegraaf zijnvia Soerabava van Bandjermasin bevredigende berichten ontvangen omtrent den stand van za ken in de residentie Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo loopende tot 5 Januari. De gezondheidstoestand liet niets te wenschen over. Handel en scheepvaart te Bandjermasin ble ven levendig. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 6 uren 46°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 4 8°. Donderdag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 38°, 's middags te 12 uren 44°, 's namiddags te 4 uren 43°, Nabij Coblenz, en vooral op den Hunsruckenver toonden zich dezer dagen vele wilde zwijnen. Er hadden drijfjachten op groote schaal plaats. Het wild zwomtus- schen de ijsschotsen door, de Moezel over. Te Munchen verwekt het huwelijk van den prins Paul van Thurn en Taxis met de tooneelspeelster mejuf- vrouw Kreutzer, van het volkstheater aldaar, groot opzien. Een ondernemer van bals masquée te Weenen heeft eene nieuw soort van loterij op touw gezet, waarvan hij de loten aan zyne begunstigers uitdeelt. De grootste prijs be staat in de reiskosten voor een tocht naar Parijs, met in begrip van een bezoek aan de wereldtentoonstelling. Er is ook een prijs die den winner 300 loten bezorgt. Het recht om op de buitenmuren der tentoonstellings gebouwen te Parijs, kennisgevingen, berichten, enz. aan te plakken, wil de commissie afstaan voor 80,000 franks. Men stelt zich voor op de Parysche tentoonstelling alle boeken uit te stallen, die gedurende 1866 in Enge land zyn uitgekomen. Reeds meer dan 3000 boekdeelen, waaronder zeer kostbare en rijk gebondene zijn door de ver schillende uitgevers aan de commissie opgezonden. Den 23sten Januari diende voor de civiele rechtbank te Parijs een proces, waarin de dames-kleerenmaker Maugas eischer en de hertogin De Persigny, dochter van den prin3 De Moskowa (Ney), gedaagde was. Maugasde leverancier van de voornaamste dames in Frankrijk en Europa (ook heeft hy aan prinses Dagmar van Denemarken een kleed van 7000 fr. geleverd), had aan de hertogin eene rekening gezonden ten bedrage van 3050 fr.; t. w. Januari I860: een kleed van wit met goud bezet taf, versierd met wit at las en met rijken kanten kraag en mouwen, 8 00 fr.; Fe bruari een balkleed van kastanjebruine met zilver door werkte tullemet blauwe en zilveren vogeltjes en met taf onderlegd, 1200 fr.; een domino van kastanjebruin taf, 3 50 fr.; Maart, een zwartzijden kleed met linten enz., 700 fr. De hertogin oordeelt dat 550 fr. te veel berekend is en wil niet meer dan 2500 fr. betalen doch Maugas wil geeue centime laten vallenbewerende dat de hertogin verlangd heeft het fijnste en elegantste wat er is en dat vooraf niet geaccordeerd is geworden. De advocaat der hertogin ver langde, dat de rechtbank eene expertise zou gelasten en over eenkomstig deze conclusie werd beslist. Mevr. Laferrière een der voornaamste Parijsche naaistersis tot deskundige be noemd, en aangezien //les loups ne se mangent par entre eux," zal de rekening van Maugas waarschijnlijk niet veel verminderd worden. By eene dergelijke expertise advizeerde onlangs eene andere naaister, als deskundige aangewezen tot het onderzoeken eener rekening van 300 fr., dat //vijf franks" te veel, was berekenden de kosten der expertise be liepen //twintig franks!" De strenge winter en de duurte van de eerste le vensbehoeften hebben in het oostelijk deel van Londen de ellende ten toppunt doen stijgen. In ééne week zijn niet minder dan 456 personen door honger en koude omgeko men. Deze verschrikkelijke toestand heeft aanleiding gege ven tot eene bijeenkomst van bankiers groothandelaren en andere aanzienlijke personen, door den lord-mayor bijeenge roepen en waarin door hem een verslag werd gegeven van den bedroevenden staat der bewoners in het genoemd ge deelte van Londen. Het bleek uit de gedane mededeelingen dat in ééne wijk een groot aantal werkliedenmet hunne naakte en van honger stervende kinderen de nachten tegen muren doorbrengendaar zij van alle huisvesting beroofd zijn. Staande de bijeenkomst werd door de aanwezigen voor eene aanzienlyke som ingeschreven. Zaterdag ochtend hebben te Londen weder eenige on-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2