AANBESTEDING OFFICIEEL. NIEUWS. Advertentiën. DAVID BAMBERG Jr. Tzn. Artist in de Goochelkunst en Mimicus klasse, heeft de prefect van Parijs, op bevel des keizers, eenige aan de stad toebehoorende woningen kosteloos ter be schikking van sommige hulpbehoevenden gesteld. James Stephens, het bekende hoofd der Fenians, is bij zijne partij in ongenade gevallenen zijne onderhoorigen vrienden en voorstanders, die vroeger zijn lof zoo onver moeid uitbazuinden en bij hem zwoeren als ware hy een pro feet, een verlosser, zijn thans zijne ergste vijanden. Hij is van zijne hooge waardigheid vervallen verklaarden moet zich thans te New-York voor zijne vertoornde partijgenooten even zoo schuil houden als hij vroeger genoodzaakt was te doen in Ierland voor de politie-beambten. Zijn misdrijf is niets anders dan dat hij niet is nagekomen zijn woord: //Ierland vóór het middernachtsuur van 31 Dec, 1866 van het Angel-Saksisch juk te bevrijden." De jongste proefnemingen met het geweer Chassepot, die te Versailles hebben plaats gehad, hebben bewezen, dat het geweer met eene ongehoorde juistheid draagt tot op 1000 ellen en dat men er 15 schoten mede kan doen in éene minuut. Het wapen weegt slechts 4 kilo's. TOONËGLNIEUWI. Den 5 den Augustus e. k. zal het twee eeuwen geleden zijn dat het blijspel //Tartuffe" van meester Jean-Baptiste Poquelin gezegd Molièrevoor het eerst in zijn geheel werd opgevoerd, drie jaren nadat het te Versailles gedeeltelijk was vertoondbij wijze van proefneming. De geschiedenis van dat blijspel is hoogst belangrijkmaar zou hier te veel plaats vorderen. Wy mogen die alleen verzoeken voor de korte geschiedenis der vertooning van Molières meesterstuk op Dinsdag 11. in den Leidschen Schouwburg. Zijn meester stuk zeggen wij, want zijne biographen en critici komen daarin overeen, dat zy gewoon zijn te zeggen: le Misan thrope serait la plus belle de ses comedies, s'il n'avait par fait le Tartuffe Dat de zaal eivol wasliet zich verwachten. Hebben vau devilles, enz. het vermogen niet om de Leidsche kunstlief hebbers in massa naar de Oude Vest te lokken, laat er een treurspel van Schiller of een blyspel van Molière, of an derszins een degelyk stuk worden gegevenen //le ban et l'arrière-ban" van onze kunstminnaars zijn op 't appèl. En dan de opvoering? Want hoe jammer indien zulke voortreffelijke kunstvoortbrengselen eens niet naar den eisch der kunst werden vertolkt. Daarvoor waren wij echter thans niet bevreesd, want èn de namen der vertooners hebben /rguten Klang," èn hei gerucht was er reeds dat te Am sterdam de opvoering niets te wenschen had overgelaten. Inderdaad was de opvoering zóó goedzóó voortreffelijk als wij die zelden van dat blijspel hebben gezien. De heeren Tjasink (Orgon) en Veltman (Tartuffe) waren volkomen meester van hunne zaak. Beide rollen konden niet beter worden weergegeven. Mevr. Kleine-Gartman (Elmire) is na tuurlijk reeds lang boven onzen lof verhevenen verdient thans, zonder eenige mededinging, den naam van //Neder lands eerste tooneelkunstenares." Zij was zoo waar, zoo na tuurlijk, zoo eenvoudig. Maar - eere wie eere toekomt! - aan Mevr. Von der Finck (Dorine) komt vooral buitenge wone lof toe. Is het omdat hare rol demoeilijkste en de aan trekkelijkste is? In elk geval was zij eene echte XVIIde eeuwsche kamenier in al hare onbetaalbare feeksachtigheid en onbeschaamdheid, maar ook getrouwheid en oprechtheid en vooral gehechtheid aan het huis waartoe zij behoort en waar zij den baas speelt. Ook de andere vertooners verdienen lof en vermelding. De costumes waren mede onberispelijkalthans die der man nendie van Mad. Pernelle en van Dorine. Of die van de dames Elmire en Marianne niet wat anachronistisch waren - wagen wij te vermoeden. Het allerliefste kleine blijspel //Kom hier gaf aan onze voortreffelijke Mevr. Kleine-Gartman gelegenheid om haar inderdaad groot talent te doen uitkomen. Zoo eenvoudig dat stukje moog schijnenhet kan nooit anders worden toege juicht dan wanneer het door eene ster van de eerste grootte wordt vertoond. En het werd met daverend applaudissement ontvangen. Daarmee is alles gezegd. Wij hebben niets dan lof voor deze voorstelling LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Leydengezien het be sluit van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 23sten Januarij 1 867 A. N°. 803 (2de afdee- ling), houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad N°. 72), als ook op die van Zyner Ma- jesteits besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad N°. 46); Doen te wetendat de Loting der in het vorige jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschre venen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1847 zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Maandag en Dingsdag den llden en 12den Februarij aan staande, beide dagen des morgens te negen uren; Dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebbenen wel op Maandag den llden Februarij 1867 voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter A tot en met de letter L, op Dingsdag den 12den Februarij 1867 voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter M tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan ge trokken worden door zyn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomenalsdan het trekken geschiedt door den Burgemeester of het lid van den Raad der ge meente, waar de loteling is ingeschreven; Dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene dade lijk na het trekken van zijn nommer de redenen van vrij stelling opgeeft die hy meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moe der of voogd geschiedenzoo deze tegenwoordig is en de ingeschrevene niet is opgekomen. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, ver meld by art. 63, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande ingezetenendie zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderteekeningver antwoordelijk stellende gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente op Donderdag en Vrijdag, den 14den en löden Februarij aanstaande, tusschen 's voormiddags tien en 's namiddags drie uren. heeft de eer het Geachte publiek zoowel buiten als binnen deze stad bekend te makendat hij zich aanbeveelt tot het geven van Soirees] in Particuliere gezelschappenSocië teiten, Instituten, Gestichten en Kinderpartijen, waartoe hij op billijke voorwaarden te engageeren is. (Adres) HOTEL DE TRASMOLEN, Nieuwen Rijn te Leiden. NB. In het Koffijhuis de Paauw zal bovengenoemde op Zaturdag 2 Februarij eene Soiree in de Goochel kunst geven. Op Maandag den llden Februarij 1867 des middags te twaalf urenzal door Burgemeester en Wethouders der ge meente Leydetiop het Raadhuis aldaar, worden AAN BESTEED De levering van papier, pennen, leijen en griffels, ten dienste van de openbare gemeente scholen, voor den tijd van 3 jaren. De voorwaarden liggen te lezing op de Secretarie der ge meente (financiële afdeeling).

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3