Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. heeft opgebracht dan de raming, dan ligt ten minste daarin het bewijs, dat de raming juist en de voorgestelde tege moetkoming meer dan voldoende was. En dat kon ook wel niet anders, als men slechts in gedachten houdt, dat de Rijks accijns op het gedistilleerd ongeveer verhoogd is met het bedrag, dat op dit middel in gemeente-opcenten werd gehevenevenals dit ook met de Rijks belasting op den wijn i9 geschied. Er is derhalve geen de minste grondom het vorig ministerie te prijzen of te laken over het verschil in de opbrengst, in vergelijking tot de raming, ook niet bij vergelijking met de opbrengst van 1865 als men slechts zorgt daarvan af te trekken de uitkeering aan de gemeenten. Mocht men toch begrijpen dat men de kracht der partij waartoe men behoort, zeer verzwakt en den zedelyken in vloed op het spel zetwanneer men verdedigtwat voor het licht der waarheid onverdedigbaar blijft. Maar zoo is het ook met de partijnamen liberaal en conservatief, die zoo zeldzaam strooken met eene juiste onderscheiding van het beginsel; terwijl het toch daarop alleen aankomt, of men by de beoordeeling van feiten de waarheid huldigt en eerst daarna, in overeenstemming met de beginselen die men belijdteen oordeel velt. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arr.-recht- bank te Rotterdam Mr. H. Trostorff, plaatsverv. kanton rechter in het 2de kanton en advocaat aldaartot ontvanger der registr. voor de gerecht, en admin. akten en der dom. te 's-Gravenhage P. J. Bisdom, thans ontv. der reg. en dom. te Helmond. Ue pau9 heeft den notaris C. J. Schiefbaan te 's-Gra venhage benoemd tot ridder der orde van den H. Gre- gorius. In den gevel van het huis op de Prinsengracht te '8-Hage, tegenover de Varkenmarkt gelegen, waarin, naar men zegt, Mr. Willem Bilderdijk gewoond heeft tot op het oogenblik (in Maart 1795) waarop hy door de toenmalige patriottische regeering als hevig prinsgezinde werd uit de stad en het land gebannenzal - zegt men - op den ver jaardag dier gebeurtenis een eenvoudig wit marmeren steen geplaatst worden ter herinnering aan den grooten dichter, die in dat huis zijn //Ibn Doreid" en zijn //Ondergang der eerste wereld" heeft ontworpen. In de nabijheid van Dokknm is Zondag 11. de run derpest uitgebroken in een stal van den landbouwer I. G. Hiemstra waar zich een 40tal runderen bevonden, die allen op de plaats zelf waren aangefokt, terwijl geen vreemdeling op de 9tal of in de gemeente wa9 geweest. Het ijs is te Rotterdam zoo goed als opgeruimd en de scheepvaart dus geheel hersteld. De rivier voor de stad Arnhem is vry van drijfijs; de schipbrug zal weldra weder gelegd worden. Drijfijs vertoont zich op den IJsel niet meer. Het water is steeds vallende. Dinsdag avond te halfelf brak te Amsterdam een he vige brand uit in de fabriek der firma Paul van Vlissin- gen en Dudok van Heel aldaar. Niettegenstaande de hulp van 8 stoora-brandspuiten en 12 gewone brandspuiten is het voorste gedeelte van het gebouw geheel in de asch gelegd. Tegen 12 uren was men, naar het scheen, den brand in zoo verre meester, dat voor het behoud der om ringende gebouwende verdere gedeelten der fabriek en 's Rijks lijnbaan niet meer werd gevreesd. Te Werkendam hebben in de laatste dagen vrij ern stige ongeregeldheden plaats gehad. Zaterdag liepen enkele opgewonden jongelieden zingende en schreeuwende door de dorpstraat, toen zij door twee wegens de veepest er gesta- tionneerde marechaussees werden aangemaand dit na te laten. Er ontstond een gevecht, waarbij een der marechaussees een met hagel geladen pistool afschoot. Alhoewel niemandzegt men, gewond werd, kwam er een oploop; de marechaussees moesten op de vlucht gaanen werden tot aan hun kost huis vervolgdwaar de glazen werden ingeworpen Toen het bleek, dat de kostgangers de woning hadden verlaten ging de menigte uiteen. Weldra kwam er versterking van macht uit Sleeuwykwaar nog dragonders lagenterwijl ook uit Gorkum en Woudrichem troepen uitrukten. Een viertal bel hamels werd gevat. De militaire macht is daarop meeren- deels teruggekeerd; ofschoon de opgewondenheid ook de vol gende dagen groot bleef is de orde niet meer verstoord. Een kleinzoon van den sinds vele jaren binnen Leiden bekende en nog te Amsterdam woonachtige ouden heer Bam berg biedt zich aanom binnen Leiden in openbare en by- zondere gezelschappen proeven te geven van verschillende kunstverrichtingenwaarvan een programma voor ons ligt. Zijne handigheid in de goochelkunst en in de natuurlyke tooverkunst, zijne tours d'adresse en mimische voorstellin gen en zijne voordracht van komieke zangliederen hebben hem alreeds een gunstigen naam doen verwerven. De voor waarden zyn zeer billijk, waarop hy zich aanbeveelt, en zijn voorkomen is van dien aarddat hij in fatsoenlijke gezel schappen en aauzienlijke kringen zeer goed kan worden toe gelaten. Zijne voorstellingen, waarin hij 12maal van gelaat verandert en van kleeding verwisselt, zonder zyne plaats te verlaten verzekeren reeds een vroolijken avond aan elkdie aan zijne aanbieding gehoor geeft. - De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 46°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 ureD 46°. Woensdag morgen te 5 uren 46°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 50°, 's namiddags te 4 uren 47°. In de //Monde" wordt betoogd, dat ieder gevoelt, dat gewichtige politieke quaestiën aan de orde zullen worden gesteldonder anderen de Luxemburgsche. De val van het Duitsch-Verbond had Luxemburg moeten doen komen aan Nederland. Dit is echter niet geschied. Pruisenhetwelk vroeger, namens het Verbond, bezetting in Luxemburg had wil die vesting niet loslaten. De //Monde" doet opmerken, dat Luxemburg aan de grenzen van Frankrijk is gelegen hetwelk alzoo belang heeft by het tusschen Koning Willem III en Koning Wilhelm van Pruisen gerezen geschil. Het is voor Frankrijk niet onverschillig of het aan zyne grens eene Nederlandsche of eene Pruisische vesting heeft, vooral op het oogenblikdat Pruisen eene zoo groote uitbreiding er langt. Te Emden is door den gemeenteraad beslotenom bij de regeering aan te dringen op de hereenigiDg van Oost-Friesland met West-Falen. Het tot dat einde ontwor pen adres is door al de leden der vergadering onder teekend. Te Mainz heeft men onder de geëmploieerden der Ludwigs-spoorbaan een bende dieven betrapt. - De sedert zoo langen tijd aanhangige zaak eener vaste brug over den Ryn bij Dusseldorp is eindelijk beslist en wel in dier voege, dat de brug zal worden gelegd bij het dorp Hamm. De uitvoering is opgedragen aan de Bergsch-Marcksche spoorweg-maatschappij. Men verneemt, dat nu ook de Saksische regeering honderd stukken geschut van gegoten staal in de bekende fabriek van den heer Kruppte Essenbesteld heeft. Op het einde des jaars 1866 bedroeg het aantal stu denten in de medicijnen en de pharmacie aan de hoogeschool te Petersburg 756 te Moskou 357 te Dorpat 156, te Kiew 112, te Charkow 81, en te Kasan 57. Men verneemt, dat in lichamelijk opzicht de toestand van keizerin Charlotte van Mexico alleszins voldoende is maar overigens nog veel te wenschen overlaat. Zaterdag avond heeft Cora Pearl te Parijs in de Bouffes als cupido gedebuteerd. Zij was byna naakt en oogstte veel bijval. Zooveel aanzienlijke dames als maar plaats hadden kunnen bekomen waren tegenwoordig en bewonderden en applaudisseerden haar. De keizer van Frankrijk heeft bevolendat in de dichtst bevolkte wyken van Parijs dusgenaamde //fourneaux économiques of spijskokerijen zullen opgericht worden. Die inrichtingen zullen rechtstreeks onder het patronaat van den kroonprins geplaatst zijn en daarom den naam dragen van //Fourneaux du Prince Imperial." Op dit oogenblik zijn reeds zes spijskokerijen van dien aard in werking. Voor 5 centi mes kan de ambachtsman aldaar hetzij eene portie soep, hetzij een stuk vleeschhetzij eene zekere hoeveelheid toebe reide groenten bekomen. Ten gevolge der voortdurende ellende onder de mindere

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2