N°. 2138. Donderdag 31 Januari. A0.1^6f. Liiberaal of conservatief of de waarheid? In de laatste dagen is een strijd gevoerd over de betee- kenis, die de meerdere opbrengst van 's Rijks middelen over de twaalf maanden van 186 6 dan die over hetzelfde tijd vak van 1865 heeft, en bij de beoordeeling daarvan meent mendat het noodig en nuttig is zich op een verschillend staatkundig standpunt te plaatsen. Hoe gelukkig, dat men in onze jeugd en jongelingsleeftijd bij het onderwijs in het cijferen noch in de rekenboeken noch in het mondeling on derricht van onze onderwijzers, daarvan iets wist, hoe de cijfers veranderen kunnen en moeten, naarmate staatkundige richtingen daarmede in verband worden gebracht, of liever, wanneer men zich van liberale of conservatieve ministeriën daarbij als factoren bedient. Op het gevaar af van voor liberaal of voor conservatief te worden gehoudenals wij ons ook wagen aan een oor deel over de zaak in geschilachten wij het toch noo dig iets bij te dragen tot beslechting van het bedoeld geschil. We meenen ons nu gelijk steeds te moeten onthou den van dien ijver zonder verstand, die zich ook openbaart in de uitoefening van de kunst de groupper les chiffres. Maar als we derhalve de bloote waarheid zonder arg of list onder het oog onzer lezers brengendan kan het niet an ders, of die waarheid moet kwetsen en zij zal strekken om de twistenden te verzoenen. Verzoenen? neen, want als partij geest het oog heeft beneveld is er voor verzoening wei nig kans. Wij stellen de feiten voorop. De minister Betz heeft, om de afschaffing der plaatselijke accijnzen te doen gelukken, bewerkt, dat aan de gemeenten zat worden afgestaan 4/5 van de opbrengst der Rijks per. soneele belasting met de Rijks-opcentendie derhalve door het Rijk worden ingevorderd, maar aan de gemeenten uit gekeerd. Bovendien stond het Rijk af de 21 Rijks-opeen- ten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigendommen, ten einde de gemeenten in plaats daarvan, behalve de L5 opcenten, die zij reeds mochten heffen, nog 25 en dus 40 gemeente-opeen ten te kunnen heffen. Tot ver goeding van het verlies, dat 's Rijks schatkist daardoor zou lijdenwerd de Rijks-accijns op het gedistilleerd verhoogd en die op de suiker op eene meer productieve wijze gere geld. Wat behoort dus behalve de overige middelen onder de opbrengst van 1866 te worden begrepen, om te kun nen berekenen, welke opbrengst voor 1866 met die van 1865 in vergelijking gebracht, als de uitkomst van den nieuwen algemeenen maatregel moet worden aangemerkt? Voor 1865 de opbrengst van hetgeen in dat jaar was in gevorderd. Voor 186 6 de hoofdsom der grondbelasting op de ge bouwde eigendommen, zonder de Rijks-opcenten en wat zeer natuurlijk is ook zonder de gemeente-opcenten; vervolgens het 1/5 der Rijks-personeele belasting met de Ryks-opcen- ten dat van de uitgekeerde som aan de gemeenten over bleef eindelijk de accijns op het gedistilleerd en de suiker accijns volgens den nieuwen maatstaf, En als men dan van de totale opbrengst der middelen over 1866 aftrekt het 4/5 der personeele belasting aan de gemeenten uitgekeerd, dan krijgt men een cijfer van op brengst, dat alleen in aanmerking komt bij eene vergelij king met de opbrengst van 1865. In dit opzicht heeft dus het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage volkomen gelijk en zijn bestrijder ongelijk. Van de ruim 4 millioendie men als meerdere opbrengst berekenen wil, gaat derhalve de som af, die aan de ge meenten werden uitgekeerd en meer dan 3 millioen bedraagt. Nu is het waar, dat de opbrengst der belastingen, wan neer zij het verbruik betreffenen dat zijn zoowel de perso neele en de patentbelastingen als de accijnzen en de zegel registratie en successie-rechten enz., afhankelijk is van hon derd omstandigheden, die onafhankelijk zijn van den wil van den belastingheffer't zij dit is een liberaal of eeü conser vatief, zoodat het ons altijd hoogst gewaagd voorkomt daar uit gevolgtrekkingen te maken ten voordeele of ten nadeele van eene staatkundige richting. Maar dit is zeker, dat de raming der middelen het be wijs of liever het vermoeden kan opleveren dat men zich heeft misrekend. Het doet derhalve meer af, dat men de opbrengst van 1866 vergelijkt met de raming en in dit geval bovenal of de opbrengst van den verhoogden accijns op het gedistil - leerd en van den nieuwen suiker-accijns meer of minder is dan de daarvoor geraamde sommenzoodat de tegemoetko ming van het verlies werkelijk is zooals men heeft bere kend, En wanneer nu bijv. het gedistilleerd f 897000 meer imiscii nti.itnii Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels /0.76 Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 ju. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 n. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. - Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton l en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Iodisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie U open dagelijks van 10-4 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12-1 uren. Kantoor der la- ea Uitgaande Hechten eo Aooijnzen dagelijks van 9luren en van 33 uren; vaa's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadastrr, van 94 uren.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1