LITTERAIRE VOORDRACHTEN ANNA D1GNA Duinwater-Maatschappij. Voor Passagiers en Goederen Advertentiên. 25-JARIGE ECHTVEREENIGING A. A. WIJN NOBEL M. VAN DEN BOSCH. BATAVIA EN S0ERABAYA terlijke aantijging, tot eene kleine boete veroordeeld, maar hijmet dat vonnis niet tevredenteekende er protest te gen aan. Zoo kwam de zaak voor het hooge gerecht, dat na langdurige debatten en getuigenverhoor, het eerste von nis vernietigde en den beschuldigde vrijsprak. Vele Israëlie ten woonden deze ten hoogste belangwekkende behandelingen bijwaarbij drie rabbijnen als zaakkundigen fungeerden. Naar uit Parijs verhaald wordt, leggen de dames ten hove, met de keizerin aan het hoofd, tegenwoordig groote belangstelling aan den dag in het bouwen van arbeiderswo ningen. In de salons der keizerin brengt men geheele avon den door met het bouwen van dergelyke huizen van kleine blokjes van karton, waarbij men onderling wedijvert wie haar model met de meeste eenvoudigheid en doelmatigheid weet in te richten. Men voegt er bydat op de groote tentoonstelling het model eener arbeiderswoning zal te zien zijn door de keizerin vervaardigd. Den 26steu October des vorigen jaars zijn er jaagproe- ven met een 3toompaard genomen op de Oise, in Frankrijk. Tegen 10 uren vertrok de machine met twee geladen boo ten, te zamen groot 5 00 ton, op sleeptouw. Zij bracht die een afstand van 600 Ned. ellen in 8 minuten. Nadat de machine gekeerd had, ging zy terug naar het punt van af vaart, waar 3 geladen booten, gezamenlyk groot 700 ton nen, waren gereed gemaakt, welke zij nu stroomafwaarts sleepte met eene snelheid van 5 mylen in het uur. Het trekken in schuine richting bij de bochten bracht geene sto ring in de werking der machine; haar loop bleef onafge broken regelmatig en zonder stooten. De schippers waren over deze uitkomst verwonderd, toonden zich tot het doen van deze proeven zoo veel mogelijk behulpzaam en stelden hunne booten hiertoe vrijwillig ter beschikking. Het steen- kolenverbruik wordt geschat op 400 Ned. ponden per 10 uren. De proeven zijn gedurende drie dagen met even goed gevolg voortgezet. In December 1865 werd te Chicago de eerste rinks aangelegdeen grondvlakdat door middel van pompen iederen avond op nieuw met water overdekt wordt en aan alle eischen van een baan voldoetheeft men met een enorm houten gebouw overdekt, waarin men aangenaam verwarmde voorzalen vindt, dat in de rondte met sierlijke balkons voor toeschouwers omgeven is, een paar muziekpaviljoens bevat en een aantal buffetten. Het ijs in deze rinks duurt langer dan in de open lucht, is sneeuw- en windvrij, en men kan zich geen levendiger, lustiger, vroolijker schouwspel denken dan zulk een reusachtig bassin met dames en heerenin sierlijkheid en vlugheid van beweging wedijverende en soms de fraaiste manoeuvres in bonte rijen uitvoerende. In den af- geloopen zomer werd een nieuwe rinks gemaakt, waaraan niet minder dan 5 000 ten koste werd gelegd en die 23,000 vierkante voeten ijsoppervlakte heeft. Ook in de schaatsen openbaart zich de weelde op ongehoorde wijze. Men heeft schaatsen van rozenhout met zilver gemonteerd, van 50 dollars het paar. Te Chicago zijn thans drie jjsparken en twee rinks, die dezen winter telken avond door gemiddeld 10,000 personen worden bezocht. Op 1 Jan. jl. is te San-Francisco het eerste nummer van een maandschrift in Engelsche en Chineesche talen in het licht verschenen, onder den titel van //Californisch-Chi- neesche Post en vliegende Draak." De benoodigde letters, mitsgaders de zetters voor de nieuwe Chineesche drukkerij had men opzettelyk voor dit doel uit China doen komen. De heer Howard, vertegenwoordiger van Michigan, heeft in den Senaat der Vereenigde Staten een wetsontwerp voorgesteld, tot bepaling van straffen op de veelwyverij onder de Mormonen. Utah is geen Staat, anders zou het Congres geen recht hebben zich met deze zaak te bemoeien maar slechts een zoogenaamd //territory." De geestelijke hu welijken, met zoogenaamde //geregelde" echtgenootenis ook voor de getuigen strafbaar met twee jaar dwangarbeid. De aldus geannexeerde echtgenooten kunnen ten allen tijde scheiden en van hunne mannen schadevergoeding eischen. Hare kinderen zullen geheel de moeder volgen en geen recht op de erfenis des mans hebben. De niet wettig gehuwde vrou wen worden voorts tegen de aanspraken hunner heeren be schermd door de bedreiging tegen deze van vijf jaren tucht huis. Men verwacht dat de wet door zal gaan. Brigham ïoung,het hoofd der Mormonen, heeft wel meermalen ver zekerddat zijne onderdanen zich tegen dergelijke aanvallen op hunne Mormoonsche rechten met de wapens in de hand zullen verzetten. En werkelijk maakt de afgelegenheid en woestheid van 't land hen sterk. Doch men vermoedtdat over 't geheel de bevolking minder strijdlustig zal zijn en of verloo- pen zalof zich in de nieuwe orde van zaken gemakkelijk zal schikken. De geheele beweging moet zeker daaraan geweten worden dat de inrichting van hel leven in Utah meer en meer bekend en de toegang tot het land door den aanleg van spoorwegen gemakkelijk is geworden. De veelwijverij werkt er evenals in 't Oosten zeer scha delijk op de gemoedsstemming der vrouwen in 't algemeen die reeds geheel de Westersche vrijmoedigheid verloren heb ben zich weinig vertoonen en meer slavinnen dan echtge nooten zijn. Ook zonder strafbepalingen zou waarschijnlijk de meerdere gemeenschap met deze strekendie niet zeer lang meer uit kan blijven, aan dezen stand van zaken een eind gemaakt hebben. ^MyfPjjAAAAAAA'WA/WVNAAAA/WWVAAAAAAAAAAiJ1^^ ZAAL NOORDEINDE. Door ongesteldheid van den Heer •V. «F. TLtm TEM KATE m wordt de aangekondigde voordracht eene week uitge steld, en zal dus plaats hebben op Donderdag den 7 Februari 1867 's avonds te half acht uren. Op verzoek van de Heeren DE VEER c. s. te Delft, brengt de ondergeteekende ter algemeene kennis, dat ge durende de afgeloopen week zijn verspreid circulaires en uit- noodigingen tot voorloopige toezegging van deelneming in de op te rigten Duinwater-Maatschappijvoor de steden Leiden's Gravenhage en Delft. Gedurende deze en de volgende week zal het antwoord daarop aan de huizen worden opgehaald. Belangstellendendie bij de rondbezorging mogten zyn vergetenworden verzocht zich daartoe aan te melden bij Mr. J. VAN HEUKELOM, ligt te Rotterdam in lading naar het extra snelzeilendgekoperd FREGATSCHIP (3L. 1. 1.), Kapitein JO. LUCAS. Dit schip is door deszelfs uitmuntende inrigtingen zeer voor Passagiers aan te bevelen. Nadere information te Amsterdam by de Reeders, de Heeren BLAAUW C". en de Cargadoors Wed. JAN van WESEL Sc Zn., en te Rotterdam bij WAMBER8IE Zn. van en Leiden, 28 Januari 1867. Leyden, 29 Januarij 1867. Mare, V. 648.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3