Buitenlandsch Nieuws. Vrijdag 11. aanvaardde prof. Dr. A. L. S. Gusserow zijn hoogleeraarsambt aan de Utrechtsche hoogeschool met het houden eener Latijnsche redevoering in 't groot audito rium. Spr. had ten onderwerp de vraag//Quemadmodutn ars obstetricia et gynaecologia litterarum medicarum disci- plinae peculiares exstiterint." (De wyze, waarop de //ars obstetricia" en de /zgynaecologia" bijzondere vakken van de medische wetenschappen geworden zijn.) In eene buitengewone vergadering van den gemeen teraad te Maastricht, daartoe opgeroepen door den oudsten wethouder in jarenMr. E. G. P. Gertsenis te kennen gegeven datten gevolge der niet herbenoeming van den heer W. H. Pijls als burgemeesterde wethouders Mr. N. J. Verduchène, Mr. Gertsen en de heer P. A. Nijst, hunne betrekking hadden nedergelegdde heer Gertsen heeft bo vendien te kennen gegevendat hij bij zijne veelvuldige bezigheden als advocaat-generaal zich niet met het interimaire burgemeesterschap kon belasten. De raad is daarna onmid dellijk overgegaan tot de benoeming van drie andere wet houders en heeft als zoodanig in de eerste plaats gekozen den heer Pijls en voorts de heeren M. J. Marres en A. J. A. Coenegracht, zoodat de afgetreden burgemeester als oudste wethouder in jaren, is aangewezen om de betrekking van burgemeester te blijven vervullen. Van de 16 leden, die aanwezig waren (de anderen had den de redenen hunner verplichte afwezigheid opgegeven), brachten er 14 hunne stemmen op den heer Pijls uit; deze onthield zich van de stemming en één briefje was in blanco. Uit Maastricht wordt bericht, dat over de niet her benoeming van den heer Pijls als burgemeester bij de bur gerij niet zooveel leedwezen wordt opgemerkt en de aan staande verkiezing voor leden van den gemeenteraad bij de gewone aftreding het vooruitzicht geeft op eene zeer merk bare wijziging. Uit de opgaven in de Staats-Courant betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Hollandover de week van 13 tot 19 Januari, blijkt, dat er in die week zijn aange tast 2018, aan de ziekte gestorven 547 afgemaakt 19, hersteld 2 73 en aan het einde der week nog ziek 1179 run deren. - Den 21sten dezer is te Amsterdam in werking ge steld de door eene naamlooze vennootschap opgerichte Ne- derlandsche Beiersch-Bierbrouwerij. Omstreeks twee jaren ar- beids en ruim een half millioen guldens zijn aan den opbouw besteed, maar thans ook bezit Nederland eene bierbrouwerij welke met de grootsteschoonste en doelmatigste in het bui tenland kan wedijveren. Gunstig gelegen tusschen den Am- stelstroom en den Nederlandschen Rijnspoorwegverheft zich het hoofdgebouw, dat 110 Ned. el lang, 13 Ned. el breed en 24 Ned. el hoog is en niet minder dan 300 vensters telt. Het bevat behalve de kantoren der vennootschap, de woningen van den brouwmeester en van de vaste werklie den, vier verdiepingen graanzolders, op welke minstens 1500 last garst geborgen kunnen worden; verder de beide op bij zondere wyze ingerichte eesten met hare kolossale gemetselde koepels; en voorts het brouwhuis, een voortreffelijke speci men van vaderlandsche bouwkunst, bestaande uit negen kruisgewelven rustende op vier gemetselde kolommen van 8 Ned. el hoogteterwijl daarachter de machinekamer en het ketelhuis geplaatst zijn. Onder dit hoofdgebouw bevindt zich de mouterijeen prachtig onderaardsch gewelf van 44 gemetselde bogenrus tende op 30 kolommen, hebbende eene oppervlakte van 1250 vierkante Ned. el; de bevloering dezer mouterij bestaat ge heel uit witte tegels, uit de beroemde steengroeven van So- lenhofen in Beieren, en biedt een waarlijk grootsch en in drukwekkend schouwspel aan. Van uit deze afdeeling der fabriek begeeft men zich naar de gistkelderswaarin het bier in kolossale kuipen te gisten gelegd wordt. Van deze kui penwelke elk 5300 Ned. kan inhoud hebben, kunnen er 100 geplaatst worden. Ook deze gistkelders worden gevormd door gemetselde kruisgewelven, 30 in getal, rustende op 20 kolommen. Van hier bereikt men de legkelders, welke eenig in hare soort kunnen' genoemd wordenzij bestaan uit 10 afdeelingen met een middelgang, alles hoog 5 Ned. el en van alle kanten omringd door ijskelders, welke, wan neer zij gevuld zijnniet minder dan ongeveer 2 millioen Ned. ponden ijs moeten bevatten. De legkelders zelve zul len elk bevatten 20 kolossale vaten ter grootte van 4000 en 15 ter grootte van 3000 Ned. kan ieder, zoodat daarin in het geheel kan geborgen en bewaard worden de belang rijke hoeveelheid van 1,250,000 Ned. kan bier. Van uit dit gedeelte der fabriek begeeft men zich naar de boven de legkelders gelegen kuiperijeene oppervlakte van 2000 vierk. Ned. el beslaande, overdekt door drie afzonderlijke daken terwijl men van hier uitgaande het koelhuis bereiktingericht voor 8 koelbakken met een inhoud van 87,760 Ned, kan. Het geheele gebouw rust op 2 800 palen vau 15 Ned. el lengtede begane grond van het hoofdgebouw bevindt zich op 5.3 8 Ned. el boven polderpeil, en de nok er van verheft zich tot 2.45 Ned. el boven datzelfde peil. Den architect, den heer T. W. v. Outersterp, aldaar, komt voor dien merkwaardigen bouwverdiende lof toe. Naar men verneemt, had den 14den Januari jl. te Leens het volgende voorval plaatsTwee echtelieden zaten des avonds genoeglijk bijeen, toen eensklaps de man zeide: //Stilvrouwhoort gij niet breken Na zich oogenblik- kelijk gewapend te hebbenom de vermeende inbrekers af te wachten werd hij van oogenblik tot oogenblik angstiger en benauwder. De vrouw riep met den toestand van haren man verlegende hulp in van een voorbijgaand persoon. Maar nauwelijks in de kamer teruggekeerdviel haar man dood neer. Voor de woning van een timmerman in de Duistere Steeg te Zwolle, stonden in de vorige week verscheidene menschendie te vergeefs zochten te ontraadselen het na volgende met groote letters in krijt op de deur gestelde opschrift: Nitet uisin mardro meen etekin." Eiudelyk kwam de bewoner, die er de navolgende uitlegging aan gaf. Er lag zooveel sneeuw voor en tegen de deurdat hij bevreesd was al die sneeuw in huis te krygen en de bezoe kers wilde uitnoodigen om door het hek het achterhuis in te gaan door middel van dat opschrift, beteekenende //Niet het huis in, maar daar om heen het hek in." In den Rijn voor Keulen was Zaterdag morgen geen drijfijs meer en ook voor Arnhem was het blank water. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Heenvliet de candidaat C. M. Vos. Gedurende 1866 zijn aan de veemarkt alhier aange voerd: 612 paarden en veulens, 31,728 schapen, 35,148 lammeren, 1174 varkens (magere) en 6 866 biggens. Rundvee is sedert de schorsing der markt, in November 1865 niet aangevoerd. Aan de gemeente-waag zijn gewogen: 350,490 Nederl. ponden boter, 36,900 ponden kaas en 2022 vette varkens. De Thermometer van Fahrenheit ieeketde alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 39°, des avonds te 8 uren 3 8°, te 10 uren 3 8°. Zondag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 43°, *8 middags te 12 uren 49°, 's namiddags te 4 uren 47°, te 5 uren 46°, te 8 uren 4 5°, te 10 uren 43°. Maandag morgen te 5 uren 43°, te 8 uren 44°, 's middags te 12 uren 48°, te 4 uren 47. Uit Munchen wordt gemeld, dat de verloving van den koning van Beieren met de jongste dochter van den hertog Max overal eene groote verbazing heeft te weeg ge bracht, daar men de Russische grootvorstin Maria of eene der talrijke Oostenrijksche aartshertoginnen als Beierens aan staande koningin heeft beschouwd. Doch het blijkt nu dat de koning met terzijdestelling van alle politieke considera tion in zijne keus zich alleen door de inspraak van zijn hart heeft laten leiden. Daar de jeugdige prinses zeer be mind is, heeft hare verloving met den koning te meer een voortreftelijken indruk gemaakt. Men zegt, dat Oostenrijk voornemens is eene leening te sluiten van 125 millioen florijnen. Dat dit, voornemen bestaat, is mogelijk, maar dat het kabinet van Weenen er in 6lagen zal op nieuw zooveel geld te krijgenis hoogst on waarschijnlijk. Even als in vorige jarenheeft dezer dagen te Parijs weder plaats gehad de tentoonstelling van kazen. Deze in den volsten zin des woords door de Franschen zelve ge naamde //exposition curieusehad plaats in het //palais de l'industrie," en heeft drie dagen geduurd. Zij was in vele

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2