der kommand., welke ten gevolge van het overlijden van A. T. A. graaf von Kielmansegge kan plaats hebben- benoemd tot commissarissen van politie te Amsterdam Mr. K. N. Zur Mühlen thans adv. en rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te Alkmaar; J. C. van Schermbeek Jr., thans comm. van politie te Zaandam; - op zijn verzoek aan den luit.-kol. der inf. van het leger in Ned. Indië C. F. Doerrleben thans met verlof hier te landeeen eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft het reglement van de //Vereeniging tot wel zijn van de jeugd en jongelingschap der Hervormde gemeente te Wassenaargelyk dit bij het verzoekschrift is overge legdgoedgekeurd, en de Vereeniging mitsdien als rechts persoon erkend. Z. M. heeft de jaarwedde van A. C. M. Vink, lsten commissaris van politie te Leiden, met ingang van 1 Januari verhoogd met f 200 en alzoo vastgesteld op 1800. De audientiën van den minister van justitie zullen op Woensdag en Donderdag 30 en 31 Januari a. s. niet plaats hebben. De paus heeft dezer dagen benoemd tot ridder der orde van St.-Sylvester den heer M. W. van der Aa, en tot ridder der orde van den H. Gregorius den Groote den architect P. J. H. Cuypers, te Amsterdam. In de zaak van de cadetten der militaire academie te Breda, die zich te 's-Hertogenbosch in cellulair voorarrest bevindenis na dat arrest door den auditeur-militair en commissarissen nog eene instructie gehouden waarby te Breda aan de academie weder 3 3 cadetten zijn verhoord. De in structie in deze zoo veel geruchtmakende zaak schijnt alsnu eindelijk te zijn afgeloopenzoodat men verwacht, dat de gedetineerde cadetten eerstdaags voor den krijgsraad zullen terecht staan. Terwijl in Nederland sommigen en zelfs de studeerende jongelingschap te Utrecht met verontwaardiging werden ver vuld bij de optreding van eene actrice die de eigenares van een publiek huis voorstelt, besteedt men te Parijs honderde franken voor eene plaats in den schouwburgnu daar de mai- tresse (zegt men) van prins N. mil. Cora Pearlals cupido in den Orpheus van Offenbach zal optreden. De prins heeft welwillend zijne toestemming verleend voor dit debut, onder voorwaarde dat eene loge avant-scêne voor hem niet alleen gereserveerd blijft, maar een afzonderlijke ingang rechtstreeks naar straat voor hem wordt gemaakt. Dames als prinses Met- ternichmadame Pourtalèsmadame De Galiflet en andere hebben eigenhandige brieven geschreven aan de directie om voor 500 franken eene loge te kunnen bekomen. Yan laatst genoemde aanzienlijke dame is, zegt men, dit verzoek te verschoonendaar zij nieuwsgierig moet zijn om de vrouw te ziendie oorzaak was dat haar echtgenoot een //pleizier- reis" naar Mexico moest ondernemen. Te Amsterdam zal aanstaanden Maandag worden ge geven eene eerste voorstelling van een nieuw tooneelspel van //de lotgevallen van Klaasje Zevenster," door het tooneel- gezelschap van de heeren RoobolTjasink en Peters. Men verzekert dat de ten behoeve van het Paleis voor Volksvlyt te Amsterdam opengestelde leening voltee- kend is. De gemeenteraad van Utrecht heeft tot gemeente-ont vanger benoemd Mr. C. Gerlings. Te Maastricht is ter vervanging van den heer H. Pijls, wien9 diensttijd den 23sten Januari geëindigd was, met de waarneming van het burgemeesterschap belast Mr. E. G. P. Gertsenlid van den gemeenteraad. Woensdag avond is aan de Knollenbrug te Utrecht, een kind van het manlijk geslacht en ongeveer een maand oudgevondendoor het geschrei trok het de aandacht der voorbijgangers, die het opnamen en naar het bureau van politie brachten. Een paar gehuwde, doch kinderlooze be woners uit de buurt, hebben vrijwillig de verzorging van het kind op zich genomen. Te Hellevoetsluis is het treurige bericht ontvangen dat bij het verongelukken van den Franschen logger, voor de haven van Calais, de aan boord zijnde dienstdoende Ne- derlandsche loods P. v. d. B. zijn graf in de golven heeft gevonden, Het dryfijs in den Rijn voor Arnhem is sedert Don derdag veel verminderd. De overtocht geschiedt nog met eene boot. Ook uit Keulen werd getelegrapheerd dat zich op de ri vier nog slechts weinig dryfijs vertoont. - Te Maastricht is een zonderling huwelijk geslotende jonggetrouwden telden te zamen 149 jaren, daar de brui degom 73 en de bruid 76 jaar oud is, Volgens de laatste statistiek telt de Christelijk Afge scheiden Gereformeerde kerk in Nederland 294 gemeenten, 200 leeraars en 905 59 zielen; er zijn 77 vacante gemeen ten. De Theologische School te Kampen heeft 57 studenten. In 1866 zijn 13 nieuwe kerkgebouwen gesticht. Het bericht uit Deventer dat de avond-godsdienst- oefening op den 16den dezer door slechts 4 personen werd bijgewoond is onjuist. Ds. K. woonde als vijfde persoon dezen dienst bij. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft op hun verzoek eervol emeritaat verleend aan Ds. J. J. Prins te Weesp, in te gaan 1 Augustus 1867 en aan D3. J. M. Broekhoff te Medemblikin te gaan 1 Mei 1867. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Kethel de proponent G. W. Stegnar aan de Kaap; te Oud-Alblas Ds. H. W. A. Verhoeff te Scheveningente Maasland Ds. J. J. Eigeman te Loosduinen. Bij den Gemeenteraad is ingediend een voordracht van den heer Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabri cage, strekkende tot aanvulling en verbetering van het ma terieel voor de brandblus9chingovereenkomstig de rappor ten en voorstellen van de directie en de brandmeesters, op grond van de ervaringen bij de laatste branden op ver van het water verwijderde plaatsen verkregen. Het plan zou zijn aanschaffing van nog twee nieuwe brandspuiten en van nieuwe brandspuitslangen van voldoende lengte bij iedere spuit; alsmede het leggen van brandspuiten op sommige punten waar men van de grachten het meest verwijderd is. Men leest in den Java-Bode van 12 December: nVol gens de loopende geruchten zouden de regeling der nieuwe directiën groote moeilijkheden ondervinden en er zelfs sprake zijn geweest, de desbetreffende bepalingen gedurende een half jaar buiten werking te stellen. Zoo veel schijnt zekerdat de toegestane gelden voor sommige directiën geheel ontoe reikend worden bevondenen dat onder anderen door den directeur van binnenlandsche zaken eene aanzienlijke ver meerdering (f 85,000) is aangevraagd." Aan het algemeen overzicht van het ^Nieuw Bata- viaasch Handelsblad" van 15 December, wordt het vol gende ontleend: //De Gouvernements-stoomboot //Ardjoeno" is gisteren naar Singapore vertrokken om den heer P. Mijer af te halen. //De niet of weinig verbeterende gezondheidstoestand van den waarnemend gouverneur-generaal Mr. A. Prins, wien thans het gebruik der mineraal-baden van Sisipan is voor geschreven heeft ZHEdG. in de noodzakelijkheid gebracht het dagelijksch beleid der zaken op te dragen aan het oudst benoemd lid in den Raad van Ned. IndiëMr. A. Loudon. Men vreest dat de heer Prins, zelfs bij een gunstigen loop der ziekte, zich verplicht zal zien volkomen herstel van ge zondheid in Europa te zoeken." - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 42°, des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 3 8°. Zaterdag morgen te 5 uren 39°, te 8 uren 40°, 's middags te 12 uren 42c, 's namiddags te 4 uren 39°. Buitenlandsch Nieuws. De staten die deel uitmaken van den Noord-Duit- schen bond, hebben goedgekeurd dat de eerste parlements- zitting den 24sten Februari zal gehouden worden. Naar men verzekert, zal tijdens den duur der ten toonstelling te Parijs een lokaal worden ingericht als cercle voor de buitenlandsche journalistendie aldaar geheel op hun gemak hunne correspondentiën zullen kunnen schrijven en voorts onderling gezellig zullen kunnen converseeren. Het gebouw zal voorzien zijn van een telegraafkantoor, een leeskabinet, verschillende bureauxkortomop de meest doelmatige wijze en met het noodige comfort worden ingericht. Een der Pa- rijsche dagbladschrijvers heeft het denkbeeld daartoe opgevat.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2