N«. 2135. Maandag 28 Januari. Binnenlandsch Nieuws. Grieven tegen de wet op het patentrecht. DAfiB 10. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 In de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels^.90. Iedere regel meer 15 CtsBekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Sohiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 tu 41 <n.; 3 u. 37 m.; 6 n. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., do overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u,50 m.; 's namidd. te 8 u, 35 bc.; 's avonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.-— West«Iodisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IFelhoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - F resident der Commissie van Fabricage des Zaterdags vaD 11-1 aren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie L open dadelijks van 10-4 uren.- Thesauriealle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uren. Kantoor der In- en Gitgaande Reobten en Aooijnzen dagelijks van 9—1 aren en van 3—5 uren; van's-Rijk» Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, ven 9 4 uren. LJ i' (Slot.) De medegedeelde beraadslagingen, die in de laatste alge- meene vergadering van de Vereeniging van en voor Neder- landsche Industrieelen gehouden zijn over de bezwaren tegen de patentwet, dragen onmiskenbare blijken van een gron dige en kalme bespreking van een voor handel en nijverheid hoogst gewichtig belang. Op die wijze komt men tot het doelwant alleen langs den weg van verstandige en rede lijke overweging wordt eene krachtige overtuiging geboren die vroeg of laat aan bestaande grieven zal recht doen we dervaren. Het Bewiod der Vereeniging is gemachtigd, om de Hooge Regeering met die grieven bekend te maken- het is te wenschen dat de gevolgen daarvan merkbaar wor den in eene herziening van het bestaande belastingstelsel. - De Minister Betz behoefde zulke vertoogen niet, want hij keurde openlijk de patentwet af; maar daarbij is het ook gebleven. Zóó komt men niet verder. Gelijk er grieven bestaan tegen de patentwet bij handel en nijverheid en bij alle patentplichtigenzoo zijn er ook niet minder ten aanzien der wet op de personeele belasting by de Regeering en bij de Volksvertegenwoordiging. Jaren lang heeft men op eene herziening aangedrongenomdat de grondslagen niet deugen of verkeerd worden toegepast, totdat men eindelijk, nu het Rijk slechts voor 1/5 in de opbrengst belang heeft, tot de overtuiging gekomen is, dat die personeele belasting veel meer en veel eer geschikt cn geëigend is voor eene plaatselijke dan voor eene Rijksbe lasting. Het behoort niet tot de taak der Vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelenom die zaak tot een onderwerp van beraadslaging te makenmaar dat men bij de Natie daaromtrent weinig belangstelling bespeurtis wel licht daaraan toe te schrijven, dat men aan die zoo onge lijk drukkende last is gewoon geraakt en derhalve de druk niet meer voelt. En toch, die last wordt in den laatsten tijd nog ver zwaard door de heffing van gemeente-opcenten en van hoof delijke omslagendie tot een zeer aanzienlyk bedrag de hoofdsom van den aanslag doen klimmen. Immers binnen Leiden werden behalve de 50 gemeente-opeen ten bij den Rijks-ontvanger, over 1866 nog onder een anderen vorm 60 opcenten bij den gemeente-ontvanger betaald en kunnen die naar men zegt voor 186 7 nog tot 200 voor sommige belastingschuldigen tot 80 voor de minste en van 80 tot 200 voor alle klimmen. Nu heeft de heer Scheltema wel voor Leiden de werking dier belasting onderzocht en de ge breken aangetoondmaar men vraagt te Leiden het eerst wie de persoon is die spreekten dan is het zeer twyfel- achtig, of men zich wel de moeite wil gunnen zyne ver toogen te lezen en onpartijdig te beoordeelen. Het lot, dat zijne voorstellen heeft ontmoet, getuigt er van, dat men liever het kwade boven het onvolmaakt goede kiest en on dersteuning of bestrijding openbaart zich, naar dat party geest of hartstochtelijkheid daartoe dringt. In 185 6 wer den er meetings en openbare beraadslagingen gehouden en petitiën aan den gemeenteraad ingediend tegen de invoe ring van een hoofdelijken omslag; maar toen was men on der de heerschappij van partijschappen. In 1867 bekreunt men zich daarover niet, tenzij er geruchten van voorstellen zijn die aan partijschap kunnen worden toegeschreven. 't Is er verre van af, dat wij iedereen bevoegd ach ten om over belastingstelsels een juist oordeel te vellen- maar ieder, die zijn verstand gebruikt en zijn belang be seft, mag toch niet onverschillig daaromtrent zijn, om dat gewichtige belangen daarmede in verband staan. Als schoolgeld buitensporig of bovenmatig wordt verhoogd, dan maakt men zeker den toegang tot de school moeilyk en dan is het plicht zijne grieven als zij werkelijk van dien aard zijn, te doen hooren. Maar als de belastingen ongelijkmatig drukken en men de onvermogenden zwaar moet belasten om de opgedreven uitgaven te kunnen bestrijdendan weert men uit de gemeenten wegens den druk der belastingendie al- tyd grooter gemaakt wordt als hij is, hen, die er zich zou den willen vestigenzoodra er slechts een is die om dezelfde reden naar elders verhuist. Z. M. heeft geagreëerd de opklimming van den eersten kapittel-ridder C. W. baron van Dedem tot jongsten kom- mandeur der Duitsche orde, balye van Utrecht, en van den ridder-expectant A. U. G. graaf Münster-Langelage tot tweeden kapittel-ridder en te gelijkertijd tot eersten kapit tel-ridder van gem. ordeen tevens vergund de opklimming

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1