Buitenlandsch Nieuws. gaat, verliest haar gezag hoe langer hoe meer. Daar de hoogleeraar zelf nooit lang bij één gevoelen blijftis het niet onwaarschijnlijk dat hij de door hem gegevens weldra weder herroepen zal." In onze dagen is ook lezenswaardig de in hetzelfde ncmmer voorkomende zeer belangrijke //Wenken en wenschen betreffende het onderwijs." Men verneemt, dat van vele zijden adhaesie geschon ken wordt aan het adres, door de bestuurders van de Ver- eeniging tot behoud van boetvaardige gevallen vrouwen te Rotterdam onlangs overhandigd aan den minister van finan ciën en welonder meerderendoor de kerkeraden der Nederl. Gereformeerde en der Remonstransch-Gereformeerde gemeenten te Rotterdam, de Vereeniging voor inwendige zending en Christelijk armbezoek, te Groningen, Winscho ten, Nijmegen, Delft, Delfshaven enz. Ook verneemt men dat vele aanzienlijke dames in verschillende steden van haar sympathie met bedoeld adres zullen doen blijken. Volgens een schrijven van den secretaris van 't een- traal-comité tot bevordering van 's lands weerbaarheid be staat het plan tot oprichting van een nationaal scherpschut ters- of weerbaarheids fonds, o. a. ter bestrijding van een jaarlijks te houden scherpschutters wedstrijd en om ten tweede daarmede eene poging te doenom althans eenigermate in de behoefte der vrijwillige vereenigingen aan achterlaadge- weren te voorzien. Door het overlijden van Dr. W. de Loos en het af sterven van den hoogleeraar Metzlar zijn er thans twee va caturen aan het stedelyk athenaeum te Deventer ontstaan eene voor de wis- en natuurkundige wetenschappen en eene voor de Hebreeuwsche taal en oudheden. Ook in Twenthe is thans de veeziekte uitgebroken. In de buurtschap Deurninge zijn 4 koeien aangetast, waar van 8 zijn gestorven en de laatste is afgemaakt. Te Zwolle was de gevallen massa sneeuw zóó groot, dat, ten einde die voor gemeenterekening weg te ruimen, de gemeenteraad een krediet van 1200 heeft toegestaan. Dientengevolge is een groot getal arbeiders aan het werk die daarvoor met 10 cents per uur beloond worden; Men houdt het er voor, dat de som wel geheel benoodigd zal zijn. Als een daad van verregaande brutaliteit wordt ver haald dat voor eenige dagen een troep van ongeveer der tig Hanoveranen het jachtveld te Nieuw-Schoonebeek afliep en met een twintigtal hazen benevens verscheiden patryzen en eenig ander wild huiswaarts keerde. Te Herenthals overleed den 22sten dezer de deken der Belgische geneesheerenJ. A. van Hove, in den ouder van 90 jaren. Hij promoveerde den 11 den Juli 1803 aan de Leidsche Hoogeschool. Op eene boerderij aan de Laan van Meerdervoort on der 's-Hage is een man onder een hooiberg bedolven ge raakt terwijl hij bezig was met de kap neêr te laten. Na dat men een uur daarmede bezig was geweest, is het gelukt den man nog levend er onder uit te halen. Wij vernemendat het door de Leidsche Maatschappij van Toonkunst te geven concert zal plaats hebben den 12den Februari aanstaande in den Leidschen Schouwburg; dat de heeren Dalle Aste (zang) en Schlegel (piano) zich daarop zullen laten hoorenen dat de leden met eene dame vrije toegang zullen hebben- terwijl de overige plaatsen tegen een billijk entreegeld beschikbaar worden gesteld. Gelijk de Jongelings-vereeniging in de Kerstweek een Kerstboom voor de kinderen van de door haar opgerichte Zondagsschool plantte in de Zaal in het Noordeinde en het Kerstfeest vierde, werd ook Donderdag avond aldaar door het bestuur van de Zondagsschool onder het toezicht van Ds. J. A. van Hamel een kinderfeest gegeven. De zaal was vol; de kinderen, die des Zondags de school bezoeken zaten op de voorste banken en namen bijna de helft der zaal in de ouders en verdere belangstellenden vulden de overige plaatsen, zoodat er geene ruimte onbezet bleef. Ds. Van Ha mel opende het feest met eene toespraak tot de kinderen die eindigde met een gebed, om zegen af te smeeken. Daarop werden eenige coupletten door de kinderen gezongen uit het lied: //Het liefste Vaderland," waarop aan de kinderen ge bakjes werden gepresenteerd door de jeugdige bestuurderes sen der schooldie uit de aanzienlijkste standen lust hebben om telken Zondag zich bezig te houden met een 3 00tal kinderen, ten einde hun met den inhoud des Bijbels bekend en vertrouwd te maken ter opleiding tot christelijke en maat schappelijke deugden. De heer Looman van Amsterdam hield daarop gedurende meer dan anderhalf uur de kinderen nut tig en aangenaam bezig met de voorstelling van panorama's van verschillende gedeelten van het Joodsche land en lichtte de tegenwoordige gesteldheid van Palestina toe uit de Bij- belsche geschiedverhalenop een voor kinderen eenvoudige bevattelijke en leerzame wijze. - In de pauze werden op nieuw gebakjes en melk rondgediendterwijl de kinderen het lied aanhieven: //O Wanneer!" en de verdere genoo- digden daarop zongen Psalm 84, vs 1 en 8 en Psalm 6 8, vs 10. Ds. Van Hamel besloot dit feest met een toepasselijk woord en dankgebed. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 44°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 ureD 42°. Vrijdag morgen te 5 uren 38°, te 8 uren 39°, 's middags te 12 uren 42°, 's namiddags te 4 uren 42°. Door het voortduren van den dooi hebben de stoom- booten van den grooten Belgischen centraal-spoorweg den gewonen dienst hervat. Woensdag nacht heeft ook te Parys eene plotselinge verandering der temperatuur plaats gehad. Nauwelijks was het feest der schaatsenrijders in het Bois de Boulogne afge- loopen of de dooi is ingevallen. De op de daken en den grond opgehoopte sneeuw is door een overvloedigen regen weggevaagd, die echter de straten en de Boulevardswelke ware modderpoelen zijn niet heeft kunnen reinigen. - Eenenvijftig rechtsgeleerden hebben bij de Saksische kamer der afgevaardigden een adres ingediendhoudende verzoek om afschaffing der doodstraf. Uit Berlyn wordt gemeld, dat men in de fabriek van machinerieën van den heer Borsig thans bezig is met het vervaardigen van de 2000ste locomotief, die naar de al- gemeene tentoonstelling te Parys zal worden gezonden. Na de voltooiing dezer locomotief zal de heer Borsig aan zijne werklieden een groot feestmaal geven. Eene Rijnlandsche Kamer van Koophandel te Berlijn had zich ten aanzien van het verplichte schoolgaan en het werken der kinderen in de fabrieken tegen de wet van 16 Mei 1853 aangekant. De minister van koophandel heeft nu een be sluit genomenhoudende dat het verplichte schoolgaan der 12jarige werklieden niet mag worden tegengegaan en de tijd van werken ook niet tot 10 uren daags mag worden uit gebreid. Men mag alleen overgaan tot de vermeerdering der fabrieksscholen. Uit Rome wordt geschrevendat dezer dagen de moordenaar is gearresteerd, die een pauselijken zouaaf om het leven heeft gebracht. De misdadiger noemt zich Lode- wijk Napoleon, is geboortig uit de provincie Aquila en 24 of 2 5 jaren oud. Een diefstal van diamanten doet te Karlsruhe veel van zich spreken. Het blijkt dat de brillantenwaarmede in den jongsten tijd de Badensche ordeteekenen waren voorzien valsch en door geslepen kristal vervangen waren. Zaterdag avond 11. is het paarddat miss Menken als Mazeppa in het theatre de la Gaité te Parijs berijdt, nog maals gevallenten gevolge waarvan de heldhaftige écuyère eene ernstige verwonding aan het hoofd heeft bekomen. Zy wilde de voorstelling desniettemin voortzettendoch de ge neesheeren verzetten er zich tegenevenwel zal het uitstel waarschijnlijk slechts van korten duur zijn. De heer Louis Blanc heeft aan eenige zijner vrienden te Parijs een plan toegezondenten einde door middel van de samenwerking der arbeiders-vereenigingen van verschillende landen internationale bazars in te richten, die achtereenvolgens in de voornaamste steden der oude en der nieuwe wereld zullen worden geopend. - Ten gevolge der strenge koude en van het gebrek aan arbeid is de nood onder de geringe volksklasse te Londen tot zulk eene hoogte geklommendat men er ernstig aan denkt de hulp in te roepen van de commissie, welke tijdens het heerschen van de jongste cholera-epidemie zoo vele dien sten heeft bewezen. Gebrek zegt een der berichten vernielt thans even vele menschenlevens als vroeger de cholera. In weerwil van het ontzettend ongeluk in Regents-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2