aan de stads-teekenschool te Almelo, en Mr. J. E. van den Dungen, adv. te Helmond. Z. M. heeft den luit. t/z. 2de kl. J. F. van Manen op verzoek, met den laatsten dezer eervol uit den zeedienst ont slagen. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie benoemdbij den staf van het wapen, tot maj. den kap. van de 1ste kl. N. van Willis, van dien staf, werkz. bij het dep. van oor log; bij het reg. gren. en jag., tot luit.-kol. den maj. P. G. J. van der Schrieckvan het korpsen zulks met bep. dat hij voorl. zijn tegenwoordig kommando zal behouden in afwachting dat hij met het bevel over het depot van een der regimenten infant, zal kunnen worden belast; bij het 2de reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. P. F. de Kok, van het korps; bij het 7de reg. tot maj. den kap. van de 1ste kl. D. P. C. Potgieter van Laarvan het 8ste reg.; bij het 8ste reg. tot kap. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit. adj. J. H. Folkerts, van het 4de reg.; tot lsten luit. (naar ouder dom van rang) den 2den luit. G. J. A. Verstegen van het korps. Z. M. heeft bij het korps ingenieursmineurs en sappeurs benoemd tot kap. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. J. H. Bolkenvan het korps. Zr. Ms. korvet Van Speyk, kapit. - luit. t/z. P. van der Velden Erdbrink, is den 19den dezer ter reede van Napels aangekomen. Aan boord was alles wel. Naar men uit 's-Hage berichtis het rapport der staats commissie voor de veepest bereids aan Z. M. den Koning aangeboden. I)e heer Mr. P. Mijer is den 26sten December te Ba tavia aangekomen, en den 28sten als gouverneur-generaal opgetreden. - In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera Don Pasquale van Donizettivoorafgegaan door de comedie vaudeville Bruno le Fileur. De Arnhenasche Courant laat zich o. a. aldus uit over de scène van //Klaasje Zevensterdie stof tot ergernis heeft gegeven //Ik kan niet inzien, dat de zeden zoo beleedigd worden als men het publiek een tafereel uit de werkelijkheid te aan schouwen geeft, waarin niets, volstrekt niets plaats heeft, dat niet gezien mag worden. Een kamer in een publiek huis Men slaat de oogen neer en verbergt zich in den mantel der schaamte; maar een dubbelzinnig lied, een meer dan gewaagde toespelingeen equivoque toestand - dat alles wordt zonder blozen aangehoordaanschouwd en toegejuicht. Zonderling besef van zedelijkheidde optreding van mad. Mont-Athos uit te fluiten en la dame au camelia of de Fil- les de marbre toe te juichen. Zonderling besef van zedelijk heid zich ontsteld te gevoelen bij het zien van Tilburydie aan Klaasje het hof maakt in het huis van Mont-Athos, maar er niets in te vinden als de hertog De Richelieu met twee getrouwde vrouwen als minnaressen samen is en deze in een //cabinet particulier" verbergt. Waarom dan ook Judith niet uitgefloten als zij in de tent van Holofernos zich door dezen omhelzen laat? Of Adrienne Lecouvreur die Maurits van Saksen bij zich ontvangt? Of de gravin Almaviva als zij haar page in haar slaapkamer verbergt? Waarom Faust niet uitgefloten als hij Gretchen het hof maakt? Of Gret- chen wanneer zij haar onecht kind heeft vermoorden in de gevangenis haar straf afwacht? Een kindermoordenares is toch waarlijk ook geen sieraad der maatschappij. Wij zwijgen nu nog van al die liedjes en kwinkslagendie wij in de stampvolle tenten van Boas en Judels hoorden en de chansons comiques, die ook hier te lande nooit worden uit gefloten al verheft men er zich op zooveel zedelyker te zijn dan de Franschen." De wijze, waarop de veepest achtereenvolgens in twee gemeenten in de nabijheid van Purmerende zich geopenbaard heeft, is opmerkelijk genoeg om te worden gemeld. Jb. Ho nig van Zunderdorp had geadsisteerd bij het afmaken der beesten van zijn zwager Teunis Boen aldaar; hij begeeft zich daarna te warschip (logeeren) bij zijn broeder Jan Ho nig te Zuiderwoude en daarna bij Maarten Schreuder te Broek in Waterland welke beiden omstreeks tien dagen na dat vriendschappelijk bezoek ook door den vijand van den dag bezocht werden. Tien. dagen is, gelijk men weet, het gewone tijdperk waarna de besmetting zich openbaart. - Te Lochem is dezer dagen een Engelschman aange houden en over Rotterdam uitgeleid, die, in Juli 1866 uit zijn vaderland naar Antwerpen vertrokkende laatstge noemde plaats den 2lsten December had verlaten, om naar Rotterdam te gaan. Hij wilde die reis te voet doenen op zijne vraag welken weg hij volgen moest, had men hem steeds geantwoord //altijd maar recht uit." Zoo was de man in plaats van te Rotterdamin den Achterhoek terecht ge komen. De laatste 14 nachten had hy in de opene heide doorgebracht, terwijl hij des daags zijn voedsel bij de boe ren bedelde. De man werd zeer verkwikt door de verwar mende spijs en drank, die hem na zijne aanhouding werd toegediend en bracht een gerusten nacht in zijne cel onder de warme dekens door. Den volgenden morgen werd hy langs den Staatsspoorweg naar Zutfen getransporteerdom van daar naar Rotterdam te worden overgebracht. Maandag 11. werd men te Utrecht in den vroegen morgen omstreeks kwartier over drieën door brandalarm ge wekt, en sloegen de vlammen met groot geweld uit eene woning op de Oude Gracht, tusschen de Wees- en Smee- bruggenbewoond door den boekbinder Ensinkdie in het huis een tabaks- en sigarenwinkel hield. Het vuur had dade lijk een zoo onbegrijpelijke uitbreiding genomendat aan behoud van het brandende pand niet te denken vielde bewoners hadden slechts even den tijd zich te redden de heer Broersma, student, die boven woonde, kon niet dan met moeite zich bergen. Doordien het pand van den heer Mun tendam achter het brandende perceel liep, werd ook dit in dadelijk gevaar gebracht, en moesten de bewoners er van zich ook trachten te redden. Gelukkig kon de intusschen aangerukte brandweer, dit en de andere nabijstaande pan den bewarenofschoon de schade aan deze huizen aange richt nog zeker enkele duizend gulden zal bedragen en die van het afgebraude perceelmet inboedelveilig op meer dan 10,000 gulden is te berekenen. Toen de brand door de bewoners werd ontdekt, had het vuur reeds zoo de overhanddat zij schier blootvoets in dit barre jaargetij naar buiten moesten vluchtenzonder kleeren byna, terwyl zelfs geld, geldswaarde, goud of zilver niet kon gered worden. De binder Ensinkhoewel huis en meubelen verzekerd warenmoet nog groote schade hebbenen roept daarom de gunst zijner medeburgers in voor zijne bindersaftaireel ders gevestigd. De goederen van den heer Broersma en van den heer Van Heeckeren, die ook als student bovenwoonde maar afwezig was, waren verzekerd. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Zwammerdam door Ds. W. Mysberg, predikant te Bent huizen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 22°, des avonds te 8 uren 20°, te 10 uren 18°. Woensdag morgen te 6 uren 26°, te 8 uren 31°, 's middags te 12 uren 37°, 's namiddags te 4 uren 36°. Buitenlandsch Nieuws. Te San-Francisco, hoofdstad van Californië, is on' langs een niet alledaagsch feest gevierd. Zeker William Browns, van Mariposo, die gedurende tien jaren een kolos saal vermogen heeft bijeengegaarddoor den verkoop van een door hem bij den Indiaanschen stam der Chirokeezen opgedaan middel tegen bloedvloeiing van welken aard ook onthaalde op een banket de uitgevers en de voornaamste redacteurs van de dagbladen op de noordkust der Stille Zee waarin hij zijne advertentiën had geplaatst. Alle genoodig- den waren verschenen. Bij het dessert stelde de gastheer een dronk in op de openbaarheid //de moeder der populariteit en der fortuin." De hoofdredacteur van den //Courrier de San-Francisco" antwoordde met een toast op de nuttige en fatsoenlijke bedrijven. De talryke menigte die buiten het gebouw geschaard stond, doch in de gelegenheid was ge steld de sprekers te hoorenjuichte hen toe met oorver- doovende hoera's, en op verzoek dier saamgeschoolde be volking moest de heer Browns eene toespraak tot haar houden. Na afloop van den maaltijd vertrok hij naar New-York, alwaar hij de //pers" op gelijke wijze zal

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2