N°. 2132. Donderdag 24 Januari. A0.186' Binnenlandsch Nieuws. Grieven tegen de wet op het patentrecht. LEIDSGH D ili It L A Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 Ju. 41 m.; 3 u. 37 ra.; 6 n, 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 n. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 'a namidd. te 3 u, 35 m.; 'savonds te 7 n. 65 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-lndisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUg-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u; 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretaries open dagelijks van 10-4 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhais, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 36 uren; van'«-Rijles Direote Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. IV. De heer Koechlin. Ook ik ondersteun de zienswijze van den heer Hartogh. Men moet op het beginsel letten. Wat is eene belasting Eene somaan de regeering betaald voor de bescherming, die elk burger voor zich en het zijne geniet. Met recht kan de staat meer vorderennaar mate men meer bescherming voor vele bezittingen geniet of meer voordeelen trekt van rechtbanken postwezen telegrafenhet legerde marine en meer. Welke meerdere bescherming geniet nu een industrieel boven anderen Waarom dan zou hij alleen meer opbrengen dan anderen Het is zeer onbillyk dat de patent wet uitsluitend op ons drukt. De heer Perk. Voeg daarby dat men betalen moet van eene onzekere winst, in de toekomst te behalen. Een ambtenaar weet hoeveel hij ontvangen zalmaar al verliezen wij bij onze zakenwij betalen toch patent. De heer Smits (van Utrecht.) Mag ik den heer Lefèbre nog even vragen, of hij voor al de takken van zijne industrie door hem als muziekhandelaar uitgeoefend afzonderlijk is aan geslagen of onder één patent? De heer Lefèbre. Ik geloof dat ik wel negenmalen ben aangeslagenalles te zamen op een kohier van het patent. De heer H. L. Enthoven Lz. Ik ben ook voor afschaffing en niet voor herziening van de patentwet. Die belasting is uiterst onbillijk. Wij hebben twee stoommachines, een van 60 en een van 40 paardekracht. Daarvoor betalen wij pa tent. Sedert de inkomende rechten op koperwerk zoozeer ver minderd zijn, vooral het scheepskoper, werkt eene der stoom machines geen acht dagen in het jaar. Toch betalen wij den zelfden aanslag. Of men nu de patentwet wijzigtdit zal niet baten. Bij vrije concurrentie moet de nijverheid van lastendie haar bijzonder treffenworden ontheven. Een groot kapitaal rendeert somtijds nu niet meer en men heeft dezelfde lasten als vroeger te dragen; dat gaat niet aan. De Voorzitter: Ik heb twee vraagpunten in overweging gegeven: zullen wij herziening van de patentwet vragen dan wel afschaffing? Tot herziening zullen wij eer kunnen ge raken omdat het finantieel bezwaar niet weegt. Maar ik voor mij hel mede over tot afschaffing. De heer Beijnes. Ik geloof, dat wij ons moeten bepalen afschaffing van het patent te vragen. Elke herziening zal niet baten. Zoodra men herzien wilrijzen nieuwe bezwa ren op. De heer Hartogh. Ik wijs op hetgeen plaats heeft gehad met den accijns op de brandstoffen. Jaren achtereen is daarop aangedrongen en eindelijk heeft de stem van de nijverheid gehoor gevonden. Zoo zal het ook met het patent gaan. Laat ons eenparig de afschaffing vragen en wij zullen slagen. Geen finantieel bezwaar mag ons terughoudenwant wil men eene rechtvaardige en billijke belasting, welnu, laat de Nijverheid dan vragen dat men eene algemeene inkomsten-belasting in- voereals er geld zijn moet. Ik maak my sterk dat vele der bezwaren daartegen aangevoerd te wederleggen zijn. Elke belasting drukt en daaraan zijn ook bezwaren verbonden maar eene inkomsten-belasting is in beginsel althans recht vaardig. De heer Simons. Ik wensch nog te zeggendat ik myn voorstel straks gedaan hebom wijziging van de patentwet te vragenomdat ik het finantieel bezwaar wilde ontgaan. Maar vereenigt de vergadering zich met eene inkomsten-be lasting, dan ondersteun ik zeer de afschaffing van het pa tentrecht. Ik neem mijn voorstel dan terug. Ook ik erken dat zoo men de patentwet wil verbeterener nieuwe grie ven zullen ontstaan. Laat de nijverheid dus vasthouden aan het beginselweg met de patentwet en des noods liever eene inkomsten-belasting vragen, dan zal onze stem weer klank vinden. De Voorzitter. Uit den gang van deze discussie is geble ken dat de vergadering de patentwet onhoudbaar achtzij is van oordeel dat wijziging geene verbetering zal aanbren gen en zoo komt men noodwendig tot de noodzakelijkheid van afschaffing. Ook het Bewind deelt die zienswijze en ik stel dus voor het Bewind te machtigen in dien geest de noodige adressen in te dienen. Dienovereenkomstig wordt met eenparige stemmen en luide toejuichingen besloten. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Hilversum benoemd J. Albertivoorts tot leeraren aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond H. Valkenburgtot dusverre leeraar

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1