N°. 2129. Maandag 21 Januari. A0.186^. Verliooglng- van schoolgelden. v. Binnenlandsch Nieuws. LEID8GH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 In de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers V(jf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m,; 12 |u 41 :n.; 3 u, 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.j 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen, 5 us; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuvrstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 in.; 's namidd. te 8 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Iudiaohe Laudpost. Over Southampton 1 en 17over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Iadisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ryks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. Is m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie s open dadelijks van 10-1 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 ureu. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12-1 uren, Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Aooijnzen dagelijks van 9—1 oren en van 3—5 uren; van '«-Rijks Direote Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Prijs der Advertentlèn, 1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts- Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts, Zegelreoht 35 Cts. Wat het middelbaar en het gymnasiaal of hooger onder wijs betreft kunnen wij onze opmerking bijeentrekken in de verwijzing naar het beginseldat reeds bij de wet op het middelbaar onderwijs is gehuldigdhet openbaar lager on derwijs is een gemeentelast, maar het middelbaar en het hooger onderwijs komt ten laste van het Rijk. Het stichten van burgerscholen is voor gemeenten van meer dan 10000 zielen een gemeentelast, dat van hoogere burgerscholen komt voor rekening van het Rijk, behoudens de bevoegdheid der gemeentebesturen om tegen genot van eene rijkssubsidie zich ook daarmede te belasten. Wat de Latijnsche scholen aan gaat, de aanstaande wet op het hooger onderwys zal voor zeker hetzelfde beginsel toepassen. Dat Leiden zulke instel lingen moet bezitten staat by ons vast, maar dat de gym nasia door de stichting van hoogere burgerscholen in wel vaart zouden afnemen was te verwachten. In 184 8 kostte het Leidsch gymnasium 11500 en bracht het f 5000 aan miner val op. Het aantal leerlingen was in 1866 niet meer dan 23, in 1861 nog 63; maar de kosten zyn ook min der geworden daar de leeraren in de levende talen en in de wiskunde ook aan de hoogere burgerschool verbonden zijn. Verhooging van schoolgeld zou gewis een nadeeligen invloed uitoefenen op het aantal leerlingen, die van de gemeente instellingen voor middelbaar en hooger onderwijs gebruik maken. Ofschoon wij dus ons volkomen vereenigen met de grondendie in de adressen van den Academisohen Senaat en van den Raad van bestuur der Rijksinstelling van on derwys in Indische taal-, land- en volkenkunde tegen eene onverhoopte verhooging der schoolgelden zijn aangevoerd, is het ons altijd ongepast voorgekomendat men het voor stel van een enkel Raadslid tot aanleiding namom tegenover de toepassing van een zuiver wetenschappelijk staat huishoudkundig beginsel in verzet te komen. Wy zien niet in dat de ouders van leerlingen der hoogere burgerschool of van het gymnasium //droog brood zouden moeten eten en koud water drinken en met gescheurde kleederen loopen," als het schoolgeld verdubbeld werd. Vroeger werd volgens raadsbesluit van 14 Mei 1847 aan enkele ouders geheele of gedeeltelijke vrijstelling van het minerval verleendmaar die maatregel is later ingetrokkenzonder dat daarvan na- deelige gevolgen zijn bespeurd, en hoeveel prijs wy ook stel len óm verlichting en beschaving onder alle standen te ver spreiden wij zyn nog niet zoo dweepende met het mid delbaar onderwijs, zooals het thans hier en daar is ingericht, om daarvan zulke hooge verwachtingen te koesterenals daarvan worden voorgespiegeld. De burgeravondschool te Leiden is in vergelijking met de ambachtsschool een bewys, dat de hoogere burgerschool daarin geen voorbereidingsschool of pépinière vinden zal. Het gymnasium is eene instelling van professioneel onderwijswant daaruit komt voort het per soneel voor de verschillende academische faculteiten waar de hoogere burgerschool toe opleidt en eene bestemming verze kert ligt nog in het duister. En toch de Nederlandsche Natie is te practischom al leen van theorieën haar heil te verwachten. Uit dat oogpunt de taak der liberale partij beschouwendevragen wy ons telkens af, welk nut uit de toepassing van onze vryzinnige beginselen voortvloeit? In onzen tyd vraagt men in zyne om geving naar het nut, dat onze partij in de laatste 20 jaren heeft gesticht? Dat nu wil men tellen en wegen en de hoop op de wetenschap faalt bijna op elk gebied. Binnen Leiden waar de wetenschap zetelt en soms het hoogste woord voert heeft men al wat men ziet in uitstekende schoolgebouwen soms met een vorstelijk aanzienin sierlijke bruggen en fraaie straten, te danken aan de plaatselijke accijnzen, wat het geld betreft, en aan de kennis en smaak van een enkel man die zich zelf heeft gevormd en zijne eerste opleiding genoot aan een schooldie in een onaanzienlijk gebouw met ge brekkige middelen door eenvoudige burgers werd bestuurd, en waarvan het onderwijs was toevertrouwd aan practische mannen. Een eerwaardig man, die reeds lang overleden is, karak teriseerde onzen tijd by vergelyking met vroeger op deze wijze: //Vroeger zag men meer op de voedzame spijs en minder op de schotelwaarop zij wordt voorgediend thans hecht men meer aan de sierlijkheid van de schotel en min der aan de degelijkheid der spijs en het doelwaarvoor zij strekken moet." Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonrech. ter te Sneek, Mr. H. H. Hiddinga, procureur bij de arrond.„

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1