Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. .belastingschuldigen moet worden voorzien in de volgende kosten van onderwijs 1°. Voor bedeelden en onvermogenden f 90 45. 2°. Voor minvermogenden7515. 3°. Voor de Fransche scholen4 840. 4°. Voor de scholen der meer vermogenden 2945. 5°. Voor vormschool, teekenen en gymnastiek 469 5. 6°. Voor verschillende uitgaven op alle scholen 11000. 7°. Voor de burgeravondschool8000. 8°. Voor de hoogere burgerschool62 85. -9°:-Voor het gymnasium8535. In het geheel dus een som vanf 67 860. Het komt ons voordat die aanzienlyke som wel pleit voor een onbekrompen regeling van het onderwijs door den Leidschen Gemeenteraad - dat die regeling het laatst op nieuw vastgesteld, in 1866 evenzeer pleit vooreen bij de groote meerderheid der raadsleden bestaande zuchtom voor het ouderwys onbekrompen de gelden toe te staan en dat er dus geen reden is om zich vervaard te maken als een of twee raadsleden ..van de 25, waaruit de Gemeenteraad bestaat, zich gedrongen gevoelen om de ingezetenen die geen kin deren van het openbaar onderwijs laten gebruik maken eenigermate ie verlichten in den lastdie op hen druktdoor een deel daarvan te leggen op de schouders van hen die van dat openbaar onderwijs genot hebben. Wij willen thans eens de berekening van den districts schoolopziener met de onze vergelijken en durven intusschen ieder die in. deze zaak belang stelt uitnoodigenom ook eens te onderzoeken hoeveel in andere groote steden voor het openbaar onderwijs uit de gemeentekas wordt besteed en hoeveel aan schoolgelden en rijkssubsidie in mindering van dat bedrag strekt. i Z; M. heeft Mr. L. J. D. baron - Sirtema van Groves- tins-,' benoemd tot attaché bij het Nederlandsch korps di plomatique; voorts tot burgemeesters der gemeenten: te Dokkum, D. de Yries; te Havelte, K. E. Borger; te Smilde, O J. li. ïüL>t>s»£o Watten euJor tookoDnmg van eeZVOi ontslag ah burgem. der gemeente Grijpskerk. Z. M. heeft aan Mr. C. J. Enschedé op zyn daartoe ge daan verzoekeervol ontslag verleend als procureur bij de arrond.-rechtbank te Haarlem. Z. M. heeft bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondh. 2de kl. (naar ouderdom van rang), den offic. van gezondh. 3de kl. Hi. A. Zegers, van het 3de reg. dragonders; terwijl de offic. wan- gezondh. der lste kl. bij den militairen geneesk. dienst in West-Indië F. A.C. Dumontier chef van den geneesk. dienst in Surinameals een blijk van Zr. Ms. bijzondere tevredenheid over zyn bewezen dienstenen zonder dat an deren zich daarop zullen kunnen beroepen is benoemd tot dirigeerend officier van gezondheid der 2de kl. (rang van Z. M. heeft bewilliging verleend op het bij het ver zoekschrift overgelegd authentiek afschrift der akte van op richting der naamlooze vennootschap //de Leidsche Sajetfa- briekte vestigen te Leiden. De luitenant t/z. lste kl. J. Spanjaard, gedetacheerd bij 's Rijks werf te Willemsoord, wordt met den 20sten de zer op non-activiteit gebracht. Bij Koninklijk besluit van 24 December 1 866 N°. 103 is de heffing eener plaatselijke directe belasting voor de ge meente Utrecht goedgekeurdwaarvan tot grondslag strekt de aanslag in hoofdsom en rijks-opcenten op de kohieren der personeele belasting, vermenigvuldigd naar eene indeeling in 14 klassen, met de factors 21 tot en met 33. Van dat product wórdt geheven 1TS^ pCt., zoodat hij, die is aan geslagen in de personeele belasting voor f 60 hoofdsom, vermeerderd met 20 rijks-opcenten wordt, zal betalen f 21.53 en de hoogstaangeslagene niet meer dan f 310, behalve de 2 6 gemeente-opcentendie geheven worden op de hoofdsom der personeele belasting. De Staats-Courant bevat het volgende overzicht van deu stand der veeziekte gedurende de week van 30 December 1 866 tot 6 Januari 1867 in het arrondissement Leiden: Het cyfer der aangetaste runderen in de besmette ge meenten ten noorden van Leiden gelegenwas iets hooger dan in de beide voorlaatste weken. De ziekte breidde zich uit te Lisse en Koudekerkmaar ze nam af te Alkmaar en Oegstgeest. Te Oegstgeest zijn de meeste stallen doorgeziekt. Het karakter der ziekte blijft in deze streek nog kwaad aardig. In de andere gemeenten benoorden den Rynmet name Nieuwkoop, Bodegraven, Ter Aar, AarlanderveenZeven hoven, Oudshoorn Rijnsaterwoudekomt ook weinig veran dering in den toestand. De sterfte is hier gering. In de omstreken van Woerden schijnt de typhus uitge woed te hebben. Te Woerden, Waarder, Papekop, Lange- ruigeweideHekendorp en Oudewater, waar nog kort gele den 250 en meer gevallen per week voorvielenkwamen er nu slechts 76 voor. Oudewater bleef geheel bevrijd. Voor het overige veranderde de toestand in het zuidelijk deel van het arrondissement weinig. SoeterwoudeLeiden en Katwijk bleven deze week verschoond. In het geheele arrondissement zijn van 16-22 Dec. 1866 aanget. 993 gest. 302, afgem. 0; 23-29 760, 281 12 30-5 Jan. 1867 873, 202, 4. De veeziekte is nu ook in Pruisen op de grenzen van Limburg uitgebroken; te Nieuw Lekkerkerk en te Asperen in het Ambt Hardenberg en onder Schagen neemt zij toe. Drenthe is tot nog toe bevryd. In een van de holen der ontucht aan de Waalzijde te Nijmegen was Zondag nacht eene der diep rampzalige wezens, welke aldaar worden opgehouden, by na geheel ver brand. Verplicht om den ganschen nacht op te big venwas zij op haren stoel in slaap gevallen met eene brandende stoof onder hare voeten. Het hout der stoof had vuur gevat en verder de kleederen der ongelukkige. De man van het huis wilde haar opnemen om den brand in de ver over de kade staande rivier te blusschenmaar zy verloor, tijdens hij haar wegdroeg, het bewustzijn. Er is toen dadelijk geneeskundige hulp ingeroepenmaar waarschijnlijk zal het ongeval aan het treurig leven een einde maken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 30°, des avonds te 8 uren 31°, te 10 uren 2 8°. Donderdag morgen te 5 uren 2 8°, te 8 uren 80°, 's middags te 12 uren 30°, 's namiddags te 4 uren 30°. In het laatsté jaar zyn in het hospitaal op den berg Gothard in Zwitserland weder 9000 reizigers van alle natiën verpleegd, waaronder 63 zieken en half bevroreuen hetgeen eene langdurige verpleging heeft vereischt. In het Belgische //Organe de Namur" leest men dd. 15 Januari het volgende: Onze schouwburg is gisteren wederom een prooi der vlam men geworden. Men had //Faust" gegeven en de voorstel ling was omstreeks kwartier over elven afgeloopentoen ten I uur de brandklok de bevolking wekte. Tegen twee uren stortte het dak met een vreeselijk geraas in. De machine rieën de decoratiënhet houtwerkhet meubilair waren verbrand. Men slaagde er in de concertzaalvan de schouwburg zaal door het foyer gescheidente behouden. Aan den direc teur der troep en eenige andere personen gelakte het ook o. a. de muzikale bibliotheek, het coslumen-magazyn gedeel telijk en de koffers der artisten te redden. Niets dan de muren blijven van onze schoone zaal over. De brand is ontstaan door den verwarmingstoestel onder de baignoires. Die ramp is des te betreurenswaardiger, daar zy mid den in het speelseizoen valt en ons tooneel door een uit muntende opéracomique-troep werd bespeeld, die grooten loop had. In zes jaren tijds is dat al de derde maal, dat dit on zen schouwburg overkomt. De 17de Maart 1860 de 25ste September 1862 en nu de 14de Januari 1867 zyn die ongelukkige datums. Onze schouwburg was in nieuw-Griek- schen stijl gebouwd, naar de plannen van den architect Fu-' mière en was den 15den October 1863 geïnaugureerd. De decoratiën waren door den heer Dumay van Parijs geschilderd; het plafond en de gordijndie zeer de aandacht

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2