Openbare Verkooping Buitenlandsch Nieuws. Advertentièn. schildery te beleggen. Het alchimistisch goud kan daarin wel een groote rol gespeeld hebben. Maar 't is vooral de ernstige zijde van het behandeld onderwerp, die vermeld dient te worden. De vroomheid, die sommige alchimisten aan den dag legden door bidden en biechten tot Godgaf aanleiding tot de opmerkingdat de wetenschap in onzen tijd er niet te minder om zou zijn, wanneer zij zich daar door ook kenmerkte. De ijverige onderzoekingen der alchi misten hadden vele uitvindingen ten gevolge, gelgk de al chimie als de moeder der chemie wordt genoemd. De studie der alchimie had ook tot de astrologie en waarzegging ge leidgelgk tot in onzen tgd nog in zwang zijnde bijvakken zooals de cabalistiek, het spiritisme, de paleongonamie enz. Al die merkwaardige beschouwingen moesten leiden tot eene hoogst ernstige toepassing, die daarheen strekte, dat weten schap en godsdienst, in de alchimie voorgesteld onder de kunst van onedele metalen te maken tot goud en zilver, en ook tot een vloeibaar geneesmiddeltegen ouderdom en ziekten, de eenige bronnen van waarachtig geluk voor den niensch uitmaakten;- terwgl met eenige treffende dichtrege len waarin de hooge waardg der wetenschap en van den godsdienst werden bezongende talentvolle spreker zgne taak eindigde. Na de pauze trad hij weder opom op gevoelvolle wgze die blijkbaar indruk maakte, zijn gedicht voor te dragen, getiteld .- Onze Tranen. Een genotvollen avond heeft het Afdeelingsbestuur aan velen geschonkendoor den binnen Leiden altijd geliefden Laurillard de gelegenheid aan te bieden zijne bewonderenswaar dige talenten in een spreekbeurt ten -toon te spreiden want wat de alchimie bedoelt, wordt ook bereikt door in prak tijk te brengen wat spreker betoogde en als voor oogen schilderde- en daarin ligt tevens de weg om eens te komen daar, waar alle tranen van de oogen zullen worden afge- wischt. Er bestaat plan tot het oprichten eener Tuinbouw school tot het geven van theoretisch en praktisch onderricht aan jongelieden en het daarstellen eener uitgebreide kwee- kerij _yan en handel in boomenplanten en verdere tuin- bouw-voortbrengselen. Het practisch onderricht zal nagenoeg kosteloos aan de leerlingen worden verstrekt, behoudens billijke vergoeding voor ko9t, inwoning enz., terwijl de uit gebreidheid van het theoretisch onderricht zal afhangen van de middelen, die daarvoor worden beschikbaar gesteld. De scholen in België die gedurende 15 jaren en langer bestaan hebben, zoo uit finantiëel als opvoedkundig oogpunt beschouwd, de beste uitkomsten opgeleverd en worden voortdurend door een groot aantal leerlingen bezocht. De hofstede Franken- daal in de Watergraafsmeer, een terrein van 10 bunders omvattende en uitmuntende door gunstige ligginggoeden grond en fraaie gebouwen, is daarvoor aangekocht door een naamloozc vennootschap, die een kapitaal van f 150,000 in aandeelen van 500 bijeenbrengt, waarvan de inschrijving geopend is van 2 8 Januari tot 4 Februari 1867 bij make laars en commissionairs in effecten. Onze stadgenooten Prof. Suringar en den hortulanus H. Witte zijn met dit plan zeer ingenomenomdat er werkelijk behoefte aan bestaat. En wij zien er in onzen tijd eene uitstekende gelegenheid in voor ouders, die voor hunne zonen eene nuttige opleiding willen in een vak, dat in vroeger en later tijden altijd in Zuid- en Noord-Holland een bloeiende tak van volkswelvaart was. Dr. L. C. Levoir heeft onlangs in het Tijdschrift voor gezondheidsleer een opstel over ventilatie geplaatst, waarin eenige beschouwingen omtrent de plaatsing der kachels wor den medegedeeld wel waard meer algemeen bekend te worden. In iedere kamer behoorde de kachel tusschen de penanten aan den buitenlichtvensterkant geplaatst te worden hetgeen eene aanmerkelijke besparing in het brandstofverbruik brengt en gelegenheid geeft, om door eenvoudige hulpmiddelen-een vrij volkomen ventilatie-inrichting saam te stellen. - Om te beseffen hoe dringend het aanbrengen daarvan in onze raads zalen, secretariën bureaux en schoollocalen vereiseht wordt behoeft men slechts te bedenken dat het onwederlegbaar ge bleken is, dat tering en andere borstziekten bijna alleen onder bewoners van diergelijke lokalen hare slachtoffers vinden. - Benauwdheid toch is eene algemeen voorkomende maar te weinig erkende ziekteoorzaak. De faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leid- sche hoogeschool heeft het antwoordingezonden op de door haar uitgeschreven prijsvraag over //de scheikundige typen-theorie," met de gouden medaille bekroond. De schrij ver daarvan is de heer W. K. J. Schoor, student in de wis- en natuurkundige wetenschappen alhier. De schrijver is onlangs met een accessit bekroond voor de beantwoording eener scheikundige vraag, uitgeschreven door het Athenaeum te Amsterdam. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 26°, des avonds te 8 uren 2 8°, te 10 uren 30°. Woensdag morgen te 5 uren 30°, te 8 uren 31°, 's middags te 12 uren 30°, 's namiddags te 4 uren 30°. Het baart te Home opziendat de pauselijke regee ring nu begint de hand te houden aan de naleving van wettelijke verordeningen, die zij tijden» de aanwezigheid der fransche troepen oogluikend had laten schenden. Met name zgn het de godsdienstoefeningen door Engelsche en Amerikaansche geestelijken geleid eu die in meer of min dere mate publiek waren, welke aanleiding hebben gegeven tot de herinnering aan het verbod om Protestantsche gods dienstoefeningen te houden. De gouverneur van Rome heeft echter alvorens ze te beletten en te straffeneene waarschu wing aan de betrokken personen gericht. Maandag nacht heeft te Napels een ontzettende or kaan gewoedtwintig koopvaardijschepen zijn te gronde ge gaan andere verkeeren nog in gevaar. Te Baja hebben vier vaartuigen schipbreuk geleden. Door de jongste stormen is aan den zeebreker te Ply mouth eene 9chade van ongeveer 40,000 toegebracht. De zoogenaamde gezondheidsapostel Ernst Mahner heeft dezer dagen gedurende 20 minuten in den Rijn bij Bibe- rich gezwommen. Uit Keulen wordt bericht, dat voor het bouwen van den Dom de bijdragen in 1 866 hebben beloopen 108817 thaleis. De lakenfabriek der heeren Ad. Coumont en Zoon te Hodimont bg Verviers is Donderdag 11. in brand geraakt en in twee uren tijds in de asch gelegd. De schade wordt begroot op 70,000 franks. In den nacht van den llden is de trein tusschen Calais en Parijsin de onmiddellijke nabijheid van eerstge noemde plaats, gederailleerd. Twee minuten lang rolden de wagens naast de rails in plaats van er op. De passagiers, die heftig heen en weder werden geworpen verkeerden ge durende dat tijdsverloop in den grootsten angst; gelukkig echter heeft men geene ongelukken van ernstigen aard te betreuren gehad. In Regentspark te Londen is Dinsdag namiddag het gs op de waterpartijen gebroken. Tweehonderd personen zijn daarbij in het water geraakt en dertig daarvan ver dronken. In eenen Winkel waar met schalen en ge- wigt wordt gewerkt, wordt een WINKEL- MHF JUFVROUW gevraagd, die goed en vlug kan rekenen en goed met schalen en gewigt omgaan. Adres franco lett. Z. Bureau Leidsch Dagblad. in het Heeren-Logement aan den Burg te Ley den, ten overstaan van den aldaar residerenden Notaris J. M. E. DERCKSEN, bij opbod op Zaturdag den 2den Februari 1867 bij afslag op Zaturdag den 9den Februari 1867 telkens des avonds ten zeven ure, van: N°. 1. Een HUIS en ERF, met Tuintje, Werkhuis en afzonderlijke Bovenwoning, te zamen bevattende ruimen Win kel Gang, 2 Keukens, Kelder, negen zoo Boven- als Be nedenkamers, alle behangen en zes met Stookplaatsen, drie Alcoves, Dienstbodenvertrekje, twee Pompen en verdere ge makken, te Leydenop de Koepoorlsgrachten met Boven-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3