K. F. R. Andrau, H. P. van Boneval Faure en C. A. L. H. baron van Heeckeren; tot luit. t/z. lste kl. de luits. t/z. 2de kl. H. P. König, Jhr. J. A. RoëllK. W. E. von LeschenA. G. M. van Emde en T. C. Gobée; tot luit. t/z. 2de kl. de adelborsten lste kl. W. F. Wesselink, F. G. M. van der Wijck, D. L. M. E. Keus, P. M. W. T. Kraijen- hoff~van de Leur, C. H. CornelissenC. L. de Jong, H. Bernelot Moens, Jhr. P. J. Vegilin van Claerbergen G. W. L. Diemont van Langerak, J. L M. van Gorkum en P. Heyning; tot adjunct-administrateur de scheepsklerk W. E. Muller; voorts voor den tijd van vijf jaren bij het wapen der inf. van het leger in Oost-lndië gedetacheerd den lsten luit. Jhr. A. F. C. Meijer, van het instr.-bat., en de 2de luits. J. Hiensch en J. P. L. Gelpke, van het lste reg. infanterie; alsmede den luitenant-generaal J. P. C. van O verstraten Staatsraad in buitengewonen dienstgouverneur der Koninklijke Militaire Academie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, ten bedrage van 2400 'sjaars, en hem Hd. dank betuigd voor zijne, den lande gedurende zyne langdurige militaire loopbaan bewezen diensten. By Zr. Ms. besluit worden van heden af op pensioen ge steld de kapiteins ter..zee J. J. Westerouen van Meeteren J. D. Wolterbeek, C. V. Zwaanhals en M. Cazaux van Stap horst, de beide eersten onder toekenning van den rang van schout-by-nachtten bedrage van 1800 de kapt.- luits. t/z. C. L. J. d'Hamecourt, van 1500, en J. VV. van Rhijn, van 1400, de eerste onder toekenning van den rang van kapt. t/z., en de luit. t/z. lste kl. J. C. Oudraat, van ƒ1100 'sjaars. - De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag den 17den dezer niet plaats hebben. Naar men verneemt, zegt de //Nieuwsbode," bestaat het voornemen om de Tweede Kamer van de Staten-Generaal tegen Dinsdag 5 Februari bijeen te roepen. Een gerucht wildat een der leden nog vóór dien tijd zijn mandaat zal nederleggen. De Staats-Courant bevat het verslag van het tweede in dit jaar afgenomen examen voor Oost-Indische ambtena ren gehouden van 17-22 December 11. Voor het examen A hadden zich 12 candidaten aange boden, waarvan 4 zyn toegelaten, de heeren E. T. van Delden, J. A. van DorsserA. H. Fabiu3 en C. P. J. van Koetsveld. Van de 11 candidaten voor het examen B zijn 8 toege laten, namelijk de heeren: J. J. Bischoff, Mr. J. H. J. Schneider, Mr. A. StibbeJ. J. van Santen, R. van Ro- mundeJ. R. Lange Jr., R. W. Tadama en W. T. P. Martens. Bij de aanstaande verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Amsterdam en voor de provinciale Staten van Noord-Holland zijn door vier Amsterdamsche kiesver- eenigingen verschillende candidaten aanbevolen. De Redactie van het Handelsblad onthoudt zich een hunner bijzonder aan te bevelenmaar laat het ditmaal aan de kiezers over eene keuze te doen uit de gestelde candidaten geen reden heb bende een hunner te bestrijden. Op den Stads-schouwburg te Amsterdam zal eerst daags door het tooneelgezelschap onder directie van de hee ren RoobolTjasink en Peters worden ten tooneele gevoerd eene- derde proeve van bewerking van den roman //de lot gevallen van Klaasje Zevenster," in 5 bedrijven of 10 tafe- reelen door L. G. J. A. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera Don Pasqualevoorafgegaan door de comedie les pro jets de ma Fauts. Sinds eenige dagen wordt te Nijmegen vermist een achtingswaardig ingezeten op zeer hoogen leeftijd, de heer P., die zich in zijne jonge dagen een welverdienden roem had verworven door eene gelukkige beoefening der glasschil derkunst. In den staat van kindschheidwaarin hij sedert eenigen tijd verkeerdeheeft hij des nachts half gekleed zijne woning verlaten is nog te drie uren op straat gezien waarna men zyn spoor is bijster geworden. Men vermoedt, dat hij door den hoogen waterstand den dood in de rivier heeft gevonden. De fondsen van vele kerkvoogdijen in de provincie Friesland worden dikwijls dienstbaar gemaakt tot bestrijding van uitgaven die anders door de burgerlijke administratie zouden geheven worden van de particulieren. De kosten van het openbaar onderwijs en der algemeene armen zouden an ders in sommige plattelandsgemeenten schier niet te dragen zijn. De dorpen Mantgum en SchillaardOosterend en Span- uum bestrijden uit de kerkvoogdijfondsen alle kosten ten laste van het dorp, zoodat daar geen hoofdelyke dorpsom- slageu worden geheven. De dorpen SexbierumArum en Hitsumom van vele andere niet te gewagen genieten be langrijke subsidiën uit de kerkefoudsenwaardoor de hoof delijke omslagen der gemeentenaren aanmerkelijk worden ver minderd. De dorpen Wons en Schraard zullen in stede van openbare scholen bijzonder christelijke oprichten en de kos ten uit de kerkefoudsen bestrijdenzoodat de ingezetenen in de dorpsomslagen bevrijd zijn van de betaling der sommen vroeger voor het openbaar onderwijs gevorderd. In al de op genoemde dorpen strekken bedoelde toelagen uit de kerke foudsen ten bate van alle ingezetenen, onverschillig welke religie ze zijn toegedaan. Één dorp is echter in deze pro vincie, waar de hoofdelijke dorpsomslagen alleen voor de in gezetenen van de hervormde belijdenis uit de kerkefondsen worden betaaldterwijl die van andere gezindten voor hun eigen betaling hebben te zorgen. De kerkelijke ontvanger stort daar in eens alle aanslagen van de Hervormden in de dorpskas, door tusschenkomst van den gemeente-ontvanger. Als een bewijs, zoo wordt gemeld, hoe streng aan de Pruisische grens de maatregelen tegen de veepest wor den toegepastkan het volgende dienen Een ingezeten van Utrecht had dezer dagen een bezoek te 's-Heerenberg afge legd en wilde over Emmerik terugkeeren. Aan de Pruisi sche grens gekomen moest hij echter weder teruggaan om dat hij geen certificaat van den burgemeester van 's-Heeren berg had dat in die gemeente geen veeziekte heerschte. Daar de burgemeester niet zoo dadelijk bij de hand was kon hij dienzelfden dag niet vertrekken en moest dus dien nacht te 's-Heerenberg blijven. Den volgenden dag hervatte hij de reis, met nog een viertal andere personen, behoor lijk voorzien van een certificaat van den volgenden inhoud //De ondergeteekendeburgemeester van 's-Heerenberg, ver klaart, dat in zijne gemeente geen veeziekte is. Deze ver klaring is afgegeven aan den heer X., ter vervoering van zijn persoon." Aan de grenzen gekomen, moest hy echter nog 15 minuten vertoeven in een kamertje, waar chloor ontwikkeld werd, om te worden gedesinfecteerd. Dinsdag avond vervulde Dr. E. Laurillard een spreek beurt in de openbare vergadering van de Leidsche afdeeling der Hollandsche Maatschappij voor fraaie kunsten en wetenschap pen. Gelijk te verwachten was kon de zaal van het depar tementsgebouw aan het Steenschuur niet de menigte bevat ten die den binnen Leiden zoo gevierden redenaar wenschte te hooren. Reeds dadelijk bij zijn optreden maakte hij zich meester van de belangstelling zijner hoorders in het te be handelen onderwerp, door de begeerte naar geld en goed, onder voorwaarde van het genot der gezondheid te prikke len en voldoening te geven in de opsporing der middelen daartoe dienstig. Hij sprak daartoe over Alchimie en Alchi- mista; - en in eene uitvoerige en grondige ontwikkeling van de beleekenis en afleiding der woorden, de geschiede nis der kunst, die toi de hoogste oudheid opklimt, de harts tochtelijke beoefenaars de slachtoffers enz., die van eene groote belezenheid en van historische studie getuigde, werd het voor zijn aandachtig gehoor mogelijk op eene bevattelijke en door afwisseling van anecdotes en kwinkslagen aangename wijze van vele wetenswaardige en nuttige zaken betere denk beelden en begrippen te verkrijgendie met levenservaring en levenswijsheid in nauw verband staan. Hermetische ketens en hermetische sluiting in verband gebracht met de erfelijkheid der kennis van opvolgende geslachten de zucht naar goud makerijeen bron voor scheikundige onderzoekingen; de be langstelling van keizers koningen enz. in alchimie en alchi misten in hare nuttige en noodlottige gevolgen en zooveel dat niet mogelijk is in korte trekken te vermelden werd behandeld onder de stille aandacht van het gehoordat daaruit stof kon ontleenen tot gewichtige lessen. Uit het werkdadig deel dat Rudolphus II nam aan de alchimisterij is nu ook meer beteekenis te geven aan het verhaal, dat hij voor het op het raadhuis aanwezige schilderij van Lucas van Lei den zooveel gouden ducateu bood, als noodig waren om dat

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2