gedaan in de zaak van den moordonder Vaassen gepleegd. Het hof heeftvoor bewezen aannemende dat de beide be schuldigden zich in medeplichtigheid aan die misdaad heb ben schuldig gemaakt - de eerste door het aan den versla- g£ne toebrengen van een slag op het hoofd met een zwaren tuierstokde tweede door dezen bij die gelegenheid vast te houden - beiden veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen Arnhem. Na het uitspreken van het arrest richtte de voorzitterMr. J. Rau van Gamerentot de beschuldigden eene treffende toespraak, waarin Z. E. G. A. hun te kennen gaf, dat, ofschoon het hof op grond der onverbiddelijke wet deze gestrenge straf moest uitspreken, beiden zich mat eene tusschenkomst der koninklijke genade konden vleien die echter de doodstraf in veeljarige tucht huisstraf zou moeten doen veranderen. Deze toespraak maakte op beide beschuldigden een blijkbaar diepen indruk. Twee tooneelstukken op verschillende wijze bewerkt naar den roman, waarin onze dichter Van Lennep //de Lot gevallen van Klaasje Zevenster" beschrijftwerden door twee verschillende tooneelgezelschappen opgevoerd te Rotterdam maar ook het oordeel is verschillend. Dat wat door de tooneel- listen van den 's-Gravenhaagschen Schouwburg werd ten too- neele gebracht is met vergunning van den schrijver en van de uitgevers des vermaarden romans bewerkt; het andere niet, wat door het Rotterdamsche tooneelgezelsckap wordt gege ven. Het laatste zal in den Leidschen Schouwburg in deze maand door de zorg van den heer De Vries worden ver toond; op dat wat de heer Valois zal opvoeren is voor Leiden vooreerst geene hoopvoor Rotterdam Dordrecht en 's-Gra- venhage wel. Dat is vooral te betreurenomdat het ander tooneelstuk voorstellingen bevat uit den romandie minder raadzaam en geschikt zijn voor het tooneel, al ergert men zich niet reeds in den roman aan alles, wat betrekking heeft tot Madame Mont-Athos. Het oordeel daarover is niet gun stig en is het waar dat voor den reine alles rein is alle dingen zijn wel oorbaar, maar alle dingen stichten niet, Over de opvoering van Klaasje Zevenster te Rotterdam was men vol daantoen het gezelschap van den heer Valois de voorstel ling had gegeven. Toen dat van den heer De Vries die Maandag 11. gaf, achtte men die bewerking van den roman beter geslaagd ofschoon de scène in het verblijf van Mad. Mont-Athos aanstoot heeft gegevenals een vergrijp tegen het aesthetisöh gevoel. De bijvoeging van een voorspel: //de ongelukkige moeder," voorafgaande aan het tafereel van //de dorstige Pleïadenis een bij uitstek goede gedachte, 't Is de laatste proeve van bewerking, welke op het Leidsch tooneel zal worden opgevoerdterwijl in de bekende scène eene gunstige verandering is gebracht. Kapitein P. J. Hausenvoerende het stoomschip Am sterdam, Donderdag van Hamburg te Amsterdam aangeko men, rapporteert, dat hij op Zondag 6 dezer op de Elve tusschen Freiburg en de rivier de Oost, bij stormweder uit het Z.-O door middel van zijnen scheepskijker, menschen op een ijsschots meende drijvende te zien. Hij hield er on middellijk op aan en vond werkelijk twee mannengansch verstijfd en uitgeput, staande op een ijsschots. Na veel moeite gelukte het voornoemden gezagvoerder die ongeluk- kigen binnen boorden na een onafgebroken inspanning van ruim 2 uren, door sterke inwrijvingen, ze als het ware tot het leven terug te krygen. Na hen van het noodige voor zien te hebben, heeft kapt. Hansen ze met de sloep te Cux- haven aan wal doen brengen en daarna zijne reis voortge zet. De beiden aan een gewissen dood ontrukten waren de stuurman Wendt, van Altona, en de matroos Johan Ulrich van Putzfleedt in Pruisenen beiden afkomstig van het op de Elve door het ijs doorsneden en gezonken Pruisisch gal jootschip Pegasuswaarbij de kapiteineen matroos en een jongen het leven hadden verloren. In de algemeene vergadering der Evangelische Maat schappijden 12den September des vorigen jaars te Hoorn gehouden, kwam een hoogstbelangrijk voorstel in behande ling, door het Departement Friesland ingediendstrekkende om een afkeurend votum uit te brengen over de verspreiding van het geschrift: //de Bijbel, een boek voor het godsdien stig leven omdat het hoofdbestuur der Evangelische Maat schappij daarmede is afgeweken van haar beginseldoor openlijk partij te kiezen voor zekere richting in de Her vormde kerk bestaande. Met 15 tegen 7 stemmen is dat voorstel verworpen waarop de eerste afgevaardigde van het Departement Friesland het hoofdbestuur en de Vergadering verantwoordelijk stelde voor de gevolgen van het genomen besluit, dewijl de strekking van het voorstel geene andere was dan te verhoeden dat de Evangelische Maatschappy als leden verliezen zou hen die zich ergeren aan de moderne richtin g. Als een bewijs dat bij de behandeling van petroleum de noodige voorzichtigheid betracht moet wordenwordt uit Vlissingen gemeld, dat eene oude vrouw aldaar, bij het vullen eener brandende petroleumlamp, het ongeluk had he vige brandwonden te krijgendaar de olie vlam vatte en over hare kleederen liepten gevolge waarvan zij thans over leden is. Wanneer men in aanmerking neemt dat de zuiver geraffineerde petroleum slechts by hooge temperatuur ont vlamt, dan moet het dikwyls voorkomen van ongelukken leiden tot het denkbeeld dat gewoonlijk minder zuivere soor ten in den handel worden gebracht. Dinsdag 11. tegen den avond heeft op den weg tus schen Stolwijk en Gouda een treurig ongeluk plaat» gehad. De heer H., uit Delfshavendie zich met rijtuig langs dien weg begaf, geraakte, waarschijnlijk ten gevolge van de duis ternis en den hoogen waterstand, van dien smallen weg met het rijtuig in het water. Een zich daar in de nabijheid be vindende knaap snelde dadelijk heen om hulp te roepen doch toen deze kwam opdagen, was het reeds te laat, daar de heer H. bezweken was. In Friesland is een dorp, 100 zielen tellende, en dat, met eene andere gemeente kerkelijk gecombineerd zijnde geen pastorie heeft, doch wier kerk een jaarlijksch inkomen heeft van 13,000 gulden. Er wordt bitter geklaagddat in genoemde provincie de inkomsten der Hervormde kerk gebruikt worden tot onder houd van wegen vaarten kanalen brandspuiten enz. Tusschen Heeg en Woudsend is een vreeselijk onge luk gebeurd. Zes personen waagden zich op het nog broze ijs, en vielen er op hetzelfde oogenblik door, met dit ge volg, dat vier er van jammerlijk zijn verdronken. In den vroegen ochtend van Donderdag is in de Jo den-Houttuinen te Amsterdam een hevige brand uitgebar sten ten gevolge waarvan een paar pakhuizen zijn vernield. Donderdag ochtend omstreeks zeven uren ontstond er brand in de bouwmanswoning van Ary Konijnendijkaan den Molenvliet onder de gemeente Spijkenisse. De brand nam zóó spoedig toe, dat er bijna niets te redden was, en in korten tijd waren woning en schuur tot den grond afge brand van de meubelen is ook byna niets geredterwyl er tevens 5 stuks hoornvee en 2 paarden zijn omgekomen. Men zegt, dat alles tegen brandschade verzekerd wa9. De oorzaak is nog onbekendde politie doet onderzoek. In de Luxemburgsche Kamer is bij het onderzoek van de geloofsbrieven der IIH. Collard en Franqois de inmen ging van de regeering in de verkiezingen gegispt. Toen de regeering die inmenging wilde ontkennen las een der leden den brief voordoor den prins-stadhouder aan den presi dent van het kabinet geschreven en door het ministerie ten gunste van zijne candidaten geëxploiteerd. In dat schrijven zou de prins zich scherp uitgelaten hebben tegen de candi- datuur van Simons, door hem genoemd //de candidaat van den heer Metz en van den geheelen troep intriganten en wiens verkiezing evenzeer als die van de Blockhausen //het ontzag voor de kroon zou verminderen en 's lands onafhan kelijkheid in gevaar brengen." De heer Metz gispte dien brief niet weinig en gaf elk der ministers in krachtige taal een duchtige les, waarop zij niets hadden te antwoorden. Het adres, door eenige ingezetenen aan den Gemeente raad alhier ingediend, is van den volgenden inhoud: De ondergeleekendenouders en voogden van kinderen die de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onder wijs bezoekengeven U met verschuldigden eerbied te ken- ken dat zij met leedwezen hebben vernomendat bij U een voorstel is ingediend tot verhooging der schoolgelden. Zij zijn overtuigd, dat zulk een maatregel hoogst nadee- lig zal werken op den bloei dier scholen. De verhooging van het schoolgeld heeft noodzakelijk ten gevolge eene ver mindering van het aantal leerlingen dat dan wellicht aan leiding zou kuDnen geven tot vermindering van het inder daad benoodigde hulppersoneel. En dat het onderwijs, dat

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2