Advei tentiën. Uit Batavia wordt het volgende berichtDe nieuwe organisatie der Departementen van algemeen bestuurdie met 1 Januari e. k. in werking zal komen, is mede afge kondigd. De heer M. H. J. Kollmann, thans directeur der cultures, is benoemd tot directeur van het binnenlandsch bestuur; de heer L. J. W. de Waal, thans directeur der producten en civiele magazijnentot directeur van onder- wys, eeredienst en nijverheid; de heereo H. de Bruijn thans directeur der burgerlijke openbare werken, en A. Ru- tering, thans directeur van financiënblyven die betrekking bekleeden. Den 17 November viel den heer P. Landberg alhier het vooral in Indië zeldzame voorrecht ten deel, om zijn gou den bruiloft te vieren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 47°, des avonds te 8 uren 45°, te 10 uren 42°. Woensdag morgen te 5 uren 38°, te 8 uren 40°, 's middags te 12 uren 44c, 's namiddags te 4 uren 42°. De heer Vent, vroeger hofkapelaan van koning Leo pold Ilaatstelijk voorzitter van het consistorie der Protes- tantsche kerk te Brusselis dezer dagen overleden. Te Port-Glasgow in Schotland is in de laatste dagen de cholera weder in hevige mate uitgebrokennadat zij reeds sedert eenige weken zich in den geheelen omtrek dier stad niet meer had vertoond. De Parijsche studenten Protat, FridonEdmond Le- vraud zijn tot 15 maanden, Genton en een andere Levraud tot één jaar gevangenis veroordeeld. Largillière, Calavaz, Bazin, Meusnier, Villeneuve, Vaissier zijn er met zes, de anderen met drie maanden afgekomen. Zaterdag jl. heeft te Parijs een zelfmoord plaats ge had, onder de volgende omstandigheden. Caoutchouc is de bynaam van deo ongelukkige, die zich na het bal der opera verlaten te hebben van de brug des Invalides in de Seine wierp. Een visscher, die van de poging tot zelfmoord getuige was, haastte zich om middelen totzyne redding aan te wen den maar hij slaagde er niet intoen Caoutchouc opge- vischt werd, was hy een lijk. Ook hy had op de bekende schilderij van Gérome, //Pierrots du duel," zijn maskerade pak aangehoudenmisschien had hij geen ander. Toen men hem opvischte, was hij als orang-outang gekleed, en nog weinige uren te voren had hy in dat costuum weder de toe juichingen verworvendie hem gewoonlyk op de bals ten deel vielenwant hij was bekend als de vluchtste springer. Onder zyn apenkleed droeg hij een broek en in den zak daarvan vond men een briefje van den volgenden inhoud //Het is onnoodig naar myn identiteit onderzoek te doen. Ik ben de afstammeling van een aanzienlijk geslacht dat ik door mijne dwaasheden schande aandoe. Ik ben achtentwin tig jaar. De nalatenschap mijner ouders heb ik doorgebracht. Ik heb den zelfmoord boven de armoede verkozen. Aan hen die beweeren dat men dapper moet zyn om een zelfmoord te plegenantwoord ikdat absinthe moed geeft. Ik ben dronkenzóó moest ik sterven. Men heeft mij den bynaam van Caoutchouc gegevendat men mij begrave onder dien naam. Moge mijn dood de jeugd tot afschrikwekkend voor beeld zyn. Caoutchouc." Deze persoon was een trouw bezoeker van het Chateau rouge. Ieder kende hem en hij sprak ieder met jij en jou aan. Hier danste hy voor zyn genoegen in den schouw burg voor geld. De veerkrachtigheid van zyn lichaam was zonder voorbeeld. - Men leest in de Mondeonder de rubriek Rome 2 Januari, en geteekend door den heer G. Jaconet: //De komst van Fransche, Belgische en Hollandsche vrijwilligers te Rome duurt voort. Sommigen behooren tot vermogende familiën en voeren groote namen. Zij dragen de uniform van den eenvoudigen zouaaf, van den dragonder, van den artillerist en al de vermoeienissen en corveën van den soldaat worden door hen moedig en met een tevreden hart getrotseerd. Se dert kort gehuwde zouaven hebben hunne vrouwen verlaten om het zwaard weder op te vatten. Officieren hebben zon der soldij willen dienen." De heer Spurgeon, de ook jp. Nederland welbekende Engelsche prediker, heeft twee en een halve morgen grond gekocht tot oprichting van een weeshuis, waarvoor nog on" langs zekere dame bij testament een som van 20,000 be schikbaar heeft gesteld, 8000 voor't gebouw en 12,000 als fonds. Men zal beginnen met het bouwen van ruime schoollokalenenz.; ter wederzijde zullen de woningen der weezen gebouwd worden. Ieder van deze woningen zal voor tien personen ingericht worden. De heer Spurgeon toch meent, dat deze wyze van herberging zich meer aansluit aan het familieleven en boven het stelsel van gezamenlijke kazernee ring verre de voorkeur verdient. Hy noodigt de lakenhan delaars en kleedermakers uit, om door geschenken in stof fen de kleeding der eerste 50 verpleegden gemakkelijk te maken. Ook hoopt hij dat vele metselaars en andere hand werklieden hunne giften zullen bijbrengen in den vorm van een dag of twee hulp bij het werk aan den nieuwen bouw. Zaterdag morgen is te Londen de dooi ingevallen 's avonds vroor het weder eenigszins; het heeft des nachts gesneeuwd en gestormddoch Zondag morgen werd het we der merkbaar zoeler, en begon het te regenen. Men heeft met verwondering opgemerkt, dat gedurende deze vorst de thermometer te Londen 22 graden hooger stond dan te Aberdeen in Schotland. Een Amerikaansch blad meldt, dat te Altain Cali- fornië, is aangekomen een Duitscher, de heer Schaffer, die zoo veel mogelijk te voet eene reis om de wereld maakt. Uit genoemde stad zou hij op weg gaan naar MexicoCen traal-Amerika, Zuid-Amerika en Chili en verder naar China, Japan en andere Oostersche landen. Hij had reeds te voet een groot gedeelte van Europa, Afrika en Azië doorkruist en gedurende zijn verblijf van 19 maanden in Amerika 23 staten en onderhoorigheden bezocht. In een nieuwjaarsrede aan de groote jury te New castle heeft de heer Seymour, naar aanleiding van de plaats waar hij sprak, en van het afgeloopen jaar dat hij be schouwde, gesproken over de ^strikes." Hij meende, dat betere en meer verspreide bekendheid onder de werklieden met de beginselen der staathuishoudkunde een einde zou maken aan de spanning tusschen het werkvolk en de fabri kanten die volgens hem een sterk en tot nog toe bijna onwederlegbaar argument opleverde aan hendie het volk onvatbaar achten voor de behoorlijke uitoefening van het stemrecht. De spreker vermeldde, dat in de 19 weken lig gende tusschen 16 Juli en het einde van November 10,000 a 12,000 werklieden zonder werk geweest zijn. Deze hebben in dien tijd gezamenlijk 300,000 aan loon moeten der ven. 't Geheele verlies, dat echter de onderscheiden fa brieken te zamen ten gevolge van de belemmeringen der //strikes" in dien tijd gehad hebben8telde de spreker op 1,250,000. OFFICIEEL NIEUWS. - Burgemeester en Wethouders van Leydengelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staats blad N°. 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsten January 1 867 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1848, alsmede hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zyn geworden, de verpligting tot het doen van aangifte voor de nationale militie, in de maand Januarij 1867. Tot deze inschrijving wordt gezeten op het Raadhuis, van des morgens 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag 14 Jan., voor de bewoners van Wijk 12 en 3 Dingsdag 15 n h 4 en 5 Woensdag 16 h u 6, Donderdag 17 u 7 Vrydag 18 h h a 8 en 9 of de buitenwijk. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Dochter myn geliefde Echtgenoote M. G, PES KENS, geb. Rex- din geb. Algemeene Kennisgeving

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3