Binnenlandscli Nieuws. genomen. Ik vroeg toen, waarom men zoo maar een aan slag van op het papier had gesteld en het antwoord was: ja, ik had mijne boekdrukkerij opgeruimd (die mij geene winst had gegevendaarom had ik ze opgeruimd) en had mij uit andere zaken teruggetrokkenwaarvan men evenmin den waren stand kende, en leefde op denzelfden voet. Verder betaalde ieder één gulden voor de polis en daar de maatschappij voorzaken had gedaan moest ik meer dan .belooning ontvangen. Ik bracht daartegen in en be wees, dat een tal polissen over een zeker getal jaren loopeu en dus niet jaarlijks vernieuwd werden, zoodat ik werkelijk in 1854 minder verdiend had dan in het jaar te voren. Toen erkende men de dwaasheid van die redeneeringen en ik kreeg van den aanslag van f 156 bijna f 100 terug. Te Delft heeft men sedert dien tijd met mijne aangifte genoegen genomen die ik zoo geregeld verhoogdedat de aanslag tot f liep want ik wilde geene cijfers verzwijgen. Directeuren van an dere maatschappijen hebben mij de verzekering gegevendat ik veel te nauwgezet handelde." Z. M. heeft benoemd tot ingenieur-verificateur van het kadaster den heer J. C. Obbesthans laudm. van de lste kl.; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Werkendam c. a. den heer J. H. Hecking, thans commies ter prov. directie van de dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. in Noord- Brabant te Nieuwkoop c. a. den heer D. J. P. N. Gaaij- mansthans ontv. der dir bel., in- en uitg. rechten en acc. te Stads-Kanaal. Z. M. heeft bepaald dat het ontvang-kantoor der dir. bel. en acc. te Noordgouwe, bestaande uit de gemeenten Noord- gouwe, Zonnemaire, Dreischor, Kerkwerve en Duivendijke zal worden overgebracht naar de gemeente Dreischoren heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc, te Dreischor c. a. den heer L. H, J. Thisseu thans ontv. der in- en uitg. rechten te Goirle; voorts tot ontv. der dir. bel., in-en uitg. rechten en acc. te Vaals, den heer W. 1). van Goghthans ontv. der dir. bel. en acc. te Krommenieen aan den heer J. F. Ghijsens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. bel. en acc. te Val kenburg (Limburg)behoudens aanspraak op pensioen als mede aan den heer M. Blonkerals ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Aardenburg c. a en St.-Kruis (aan de Brakke, Zeeland). De heer Rahusen te Amsterdam, onlangs benoemd tot secretaris van het collegie voor de zeevisscberijenheeft in een zeer gemotiveerd adres Z. M. den Koning om ontslag gevraagdwaarop het collegie voor de zeevisscherijen zich tot den koning heeft gewend, met eerbiedig verzoek, om alsnu den heer professor Buys wederom te benoemen. Z. M. de Koning heeft heden Woensdag in een lang durig bijzonder gehoor ontvangen den heer Mr. L, A. J. W. baron Sloet van de Beele, laatstelijk gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera la Favorite, voorafgegaan door de opera eomique Bon- soir Voisin. Naar wij vernemen, is er wederom ernstig sprake, dat de regeering aan de Rijnspoorweg-maatschappij coneessie zou verleenen voor den aanleg van een spoorweg van 's-Gra- venhage naar Gouda en van Harmeien naar Breukelenon der voorwaarde dat door de maatschappij de gelden zou den worden gedeponeerddie zekerheid moeten gevendat door de maatschappij de verbinding der twee spoorwegen in Rotterdam zal uitgevoerd worden. De chef van het 5de reg. drag, te Roermond, is door het Ministerie van Oorlog aangeschreven, om, tot na dere bevelengeene attilas in voorraad te doen maken. -Uit de opgaven in de Staats-Courantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week, be ginnende den 23sten December en eindigende den 29sten December, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 2588 aan de ziekte gestorven 7 69 afgemaakt 27, hersteld 307 aan het einde der week nog ziek 1485 runderen, terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aange tast 75,999, aan de ziekte gestorven 33,046, afgemaakt 14,664, hersteld 26,235 en nog ziek 2054 runderen. Zaterdag avond zijn per spoor tot Boxtel en verder te voet van Boxtel, onder geleide van een lsten luit. en twee sergeants, te 's-Bosch aangekomen zeven cadets der militaire academie; de achtste ziek zijnde is per rijtuig te 's-Bosch gebracht. Zij zullen wegens de laatst plaats ge had hebbende ongeregeldheden voor den krijgsraad terecht staan, met nog drie andere cadets, thans bij de korpsen gedetacheerd, die eveneens te 's-Bosch in voorloopig arrest gewacht worden. Er is bevel gegeven om deze jongelieden zonder aanzien des persoons te behandelen, waarom zij dan ook cellulair zijn opgesloten en den gevangenkost moeten etenmet uitzondering echter van den zieke die in de infirmerie is opgenomen. Maandag nacht is te Amsterdam brand ontslaan bij den bakker A. Zwaueveldop den hoek van de Oude Looier straat; het perceel is geheel uitgebrand. Van twee gezin nen die boven den bakker woondenis niets gered kunnen worden. Bij de opening der stembriefjes, die ter verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad Dinsdag zijn inge leverd is gebleken 1°. dat van de 822 witte stembriefjes zijn van onwaarde verklaard 10 en van de geldig uitgebrachte stemmen zijn verkregen door den heer A. H. Eigeman 379 en door Prof, Mr. J. T. Buys 408 zoodat laatstgemelde verkozen is, om af te treden in September 1867. 2°. dat van de 821 blaauwe stembriefjes zijn van onwaarde verklaard 12 en van de geldig uitgebrachte stemmen zijn verkregen door Prof. A. Rutgers 412 en door Dr. H. Boursse Wils 365 zoodat eerstgemelde verkozen is, om af te treden in September 1869. De Leidsche Maatschappij van Toonkunst was op het punt van te worden opgeheventoen een nieuw bestuur de moeilijke taak opvatte om tot haar behoud te doen wat het konmaar nu ligt er ook eene gewichtige verplich ting voor rekening van hen, die zoeken naar eene geschikte gelegenheid voor muzikaal onderwijs op een school, als zij bezwaren hebben tegen het bijzonder onderwijs aan huis. Schoolonderwijs gaat in het algemeen boven huisonder wijs, omdat er meer prikkels bestaan voor oefening. Nu er weder een zeer bekwame directeur aan het hoofd staat, die door een goed personeel van onderwijs wordt bijgestaan, behoeft men binnen Leiden niet te klagen over gebrek aan eene uitmuntende gelegenheid, waar degelijk grondig on derwijs in den zang en in de muziek op verschillende mu ziekinstrumenten te verkrijgen is. De naam van den heer Wetrens als directeur strekt reeds tot aanbeveling en de namen der commissarissen tot waarborg dat aan vroeger be staan hebbende klachten zoo zij gegrond warenwordt te gemoet gekomen. Mogen derhalve de rondgebrachte circulai res, als zij zijn opgehaald, het bewijs leveren dat ook bin nen Leiden nuttige instellingen op muzikaal gebied vol doende belangstelling vinden en wat belangeloos geschiedt ten algemeene nutte ook wordt gewaardeerd. Velen zullen er nog zijndie in de dagen hunner jeugd of jongelingschap zich nog herinneren den heer Van der Grijp, die op een notariskantoor binnen Leiden werkzaam was. Hij verwisselde die betrekking met het tooneelen 5 0 jaren lang mocht hij verbonden zijn aan het tooneelgezelschap van den Koninklijken Zuid-Hollandschen Schouwburg te 's-Hage, dat ook jaren achtereen voorstellingen binnen Lei den gaf. Op gevorderden leeftijd moest hij het tooneel ver laten en het bekende tooneelgezelschap onder directie van de lieeren Boas en Judels zal ten zijnen voordeele aanstaan den Maandag in den Leidschen Schouwburg eene buiten gewone voorstelling geven. In zijn belang wekken wij op tot een trouw bezoekwant velen zullen zich nog zijner herinneren en anderen wier ouders in der tijd met zijn spel ingenomen warenterwijl er altijd binnen Leiden zijn die elk middel tot bevordering van een weldadig doel gaarne mildelijk on dersteunen. Moge de bejaarde benefiqant in zijn oudeD dag zulk eene dankbare herinnering aan het Leidsche publiek verkrijgendie hem den avond zijns levens veraangenaamt en zijn hart goed doet.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2