Woensdag 9 Januari. a°. mi N°. 2119. v. De Leidsche Sciierpscïmlters-Vereenigiug. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- tners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels fQ.76. iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regel9/"0.9ü. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis. So oortreinen van Leiden naar Ïs-Gravenhage, Delft, Schiedam eu Rotterdam: te 7 u. 55 ra.; 10 u. 1 m.; 12 u 41 m.; 3 u. 37 in.; 6 u. 6 ra.; 9 a, 5 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 n., de over; e darm5 n.; ven Amsterdam Beereb.jt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Fostbusiichtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek eu op de Nieuws tra at's morg. te 7 u. 50 sn. en te 0 n.50 ra.; 's namidd. te 3 u. 35 m.j 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 in. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Qest-ïu<lisoUe Laudpost, Over Southampton en 17 over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaat9ten van elke maand. Rijbs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Tele^raaf dagelijks vau 8 u. 's ra.to't 10 u. 30 ra. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijde i- Burgemeester -.n VT'ethóydenMaandag en Donderdag 11 uien. Oommissie van Fabricage, Woensdag te 12 uien. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdol* en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van II-1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretari open da ujfcs van J li- uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. Be Gemeente- Jrehitee' is te spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uren Hanteer der In- en Uitgaande iteohtea eu Accijnzen dagelijks vau 91 uren sa va:t i —o aren; vaa's-iüjUs Directe Belas tingen, Maandag, Diasdag, Woensdag en öouderdag van 8S uren, van Zegel, Registratie dagelijks van,84 uren; van de Hypotheken en bet Kadasttr, van 9 4 uren. Reeds eene maand bestaat - wij constateeren het met vreugde - ook in onze grijze stad, eene Vereeniging tot oefening in den Wapenhandelgevormd met het doel om eenmaal het vaderland nuttige diensten te kunnen verlee- nen. Sedert de behoefte van dusdanige vereenigingenals inleiding tot eene latere algemeene volkswapening, welke al- leeu Nederland, in tijden van ernstig gevaar, redden kan algemeen begrepen wordt en een gelukkig kenmerk van den geest des tijds werdkon het wel niet anders of in Leiden zouden zich ook eenige ingezetenen aaneensluitenom zoo danige nuttige, vaderiandsche instelling in het leven te roe pen, hetgeen dan ook inderdaad geschiedde, zoodat in het laatst vau November de Leidsciie Scherpschutters-Vereeniging geconstitueerd werd. Iets geheel anders is het echter of het in eene gemeente van ruim 38,000 zielen gelukt is, eene zoodanige vereeni ging tot stand te brengen dan wel of zij den ruimen bij valdien zij alleszins verdient, ondervonden heeft? De laatste vraag moeten wij, tot ons leedwezen, geheel ont kennend beantwoorden, immers indien wij wel onderricht zijn, telt de Leidsciie Scherpschutters-Vereeniging slechts 64 werkende leden en 3 2 donateurs, zoodat van iedere ruim 3 5 00 inwoners, nog niet 1 zich verwaardigd heeft, op deze of gene wijze een blijk van sympathie te geven aan eene instelling, die niets minder beoogt, dan de ver dediging van den geboortegrond, van al hetgeen wij edelst en dierbaarst hebben, dan de bestendiging onzer onafhanke lijkheid. Hoe is het mogelijk dat Leidsche ingezetenen, die zich vroeger door zoo cordate eigenschappen onderscheidden zulks thans op eene daarmede zoo strijdende wijze doen? Slaat in Leiden het hart minder levendig dan weleer? Is in Leiden het bloed schier geheel afgekoeld en van gehalte veranderd? Men zoude geneigd wezen dit te gelooven. Dat men in den aanvang door in allen gevalle overdrevene voorzichtigheid eu berekeniug bij jeugdige lieden - eenigs- zins aarzelde om tot daarstelling vau zoodanige vereeniging mede te werken dat men te onrechte veronderstelt dat zij niet zoude tot stand komen, wij kunnen het nog eenigs- zins begrijpen bij den voorzichtigen alles wikkenden en we genden landaard, welke, het is duidelijk, bij ons heden- daagsch geslacht even krachtig is geoleven. Doch dat, na de constitueering der Vereeniging, nadat men de leden zich desgelijks met vrucht in den wapenhandel kan zien oefenen, nadat men weet dat onze scherpschutters zich met de on dersteuning en bijval van de hooge regeering en van een paar invloedrijke ledeu van bet gemeentebestuur mag ver- verheugen, is het minstens bedroevend, om geeue krachti ger maar daarom met minder juiste uitdrukkingen te bezi gen dat den geest van Leiden's burgerij, op weinige uit zonderingen na, zoo onverschillig blijkt te zijn; immers tegen alle verwachting aan 'heeft in de verloopene maand niemand zich aangemeld, om als lid tot de vereeniging toe te treden. Die uitslag is te bevreemdenderindien men het oog slaat op de vele jongelieden die volharden geen lid daarvan te worden, en het bewijs geven niets feil te heb ben voor eene der schatbaarate instellingen uit den tegen- woordigen tijd, terwijl het toch duidelijk isaan het ruime gebruik, welk zij dagelijks van sociëteiten, koffiehuizen of andere plaatsen van dusdanigen aard makendat het hen gemakkelijk zoude valleu, bij den minsten goeden wil, om evenals wanneer het hunne genoegens goldt, minstens eenige oogenblinken af te zonderenen iets ten beste te hebben, indien het eeu vaderlaudsch belang betreft. Van onze jongelieden is er dus byna geen, die eenige belangstelling toont. Van het Gemeentebestuur mocht onze Vereeniging den gewenschten zeer op prijs gesteldeu bijval en medewerking ondervinden, daar niet minder dan negen leden van hetzèlve of van den Gemeenteraad, als donateurs toetraden. Overigens is het dienaangaande minder verblijdend gesteld, immers van de leden der rechterlijke macht deed slechts één der heeren leden van de arrondissements-recht- bank en één van het kantongerecht haar de eer aan zich als donateur in te schrijven terwijl van officieren der schut terijen, gepensioneerde officieren, eommissioonairs in effecten notarissen, candidaat-notarissengeneesheeren boekhandela ren, enz., enz. geene of slechts zeer enkeleop deze of gene wijze lid worden. Van eene Vereeniging, bij wie phi lanthropic, de beoefening en aankweeking van al watedel, nuttig en goed i3, op den voorgrond staat, en welke met die woorden vrij wat op heeft, meer in naam eciiter dan in daad, hebben slechts drie hunner het over zich kunnen

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1