öuiteiilandsch Nieuws. J. J. Mathijaenmagazijnm. der artill. vau de 8de klasse te Venlo. Z. M. heeft den kapt. C. A. de Favauge, van het 3de reg. inf., in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. W. A. Nieuwenhuisenlaatstelijk ingenieur 1ste kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned. Indiëen aan den officier van gez. 2de kl. W. F. Hanjoel van het 6de reg. infanterie. Bij den landbouwer Poot onder Bengelsdijk nabij Rot terdam wordt sedert eenigen tijd tegen den veetyphus een desinfecteerend middel gebruikt, dat in voldoende hoeveel heid aangewend gunstige gevolgen heeft. Het bestaat uit de volgende vochtenals2 medicinale onsen Liq. Cupri per- chler. concentr., 1 ons Choloroforme en 24 onsen Spiritus vini van 2 5 graden. Het vocht wordt op den vloer gego ten en in brand gestoken, De damp verspreidt zich in de stallen. Te Naaldwijk woont een man G. Beckenkampdie 88 jaren telt en 5 37 naaste bloed- en aanverwanten heeft, als 15 die hem vader, 198 die hem grootvader, 7 die hem broeder en 317 die hem oom noemen. Dezer dagen gingen eenige ingezetenen uit Enschedé, waaronder de burgemeester en de directeur van het postkantoor, ter jacht. Zij begaven zich in de richting der Pruisische grenzen en wilden in een logement op den zoogenaamden Glauerberg juist tusschen het Nederlaudsche en het Pruisische grenskan- toor gelegenhet onbijt gebruiken. Zij passeerden dus de Nederlaudsche grenzen; doch toen zij korten tijd daarna wil den terugkeerenwerden zij door een ambtenaar van het Nederlandsche kantoor aangesproken, en aangezien zij uit Pruisen kwamen met wapensverlangde hij dat daarvan de inkomende rechten zouden worden betaald. In spijt van de beweeringen der jagers, dat zij te Enschedé tehuis behoor den en dat zij zoo even de grenzen voorzien van de wape nen waren gepasseerdwaren zij toch verplicht het recht te betalen voor de gewerenweitaschkruit en lood. Te Rotterdam zal Zaterdag en Zondag aanstaande door de Koninklijke tooneellistenonder directie van den heer J. C. Yalois worden gegeven eene eerste voorstelling van het tooneelspel //Klaasje Zevenster", met een voorspel in één ta fereel - //de dorstige Pleiaden." Sedert mevrouw Niemann—Seebach door haar bezield spel, en wel voornamelijk in de rol van Gretchen uit Göthes Faust, eene Europeesche vermaardheid heeft bekomen en ook hier in die tragedie den onverdeelden bijval van het kunst minnend publiek heeft verworven, is, als van zelf, Göthes meesterwerk in veler handen en meer dan ooit het onder werp van veler discours. Toch gelooven wij dat de meest verdienstelijke aanschouwelijke voorstelling der tragedie on voldoende blijft om vooral den minder ingewijdenal de schoonheden al de diepten van dat meesterstuk van Duitsch- landsch dichter te doen genieten en waardeeren en 't was daarom voor hen die Donderdag avond in de Zaal Noord einde bijeen waren om de tweede der aangekondigde litteraire voordrachten te hoorengewis eene hoogst aangename ver rassing toen Ds. Ten Kate, die als spreker optrad, zijne hoorders mededeelde dat bet onderwerp zijner voordracht zou zijn de Faust van Göthe, en wel het eerste deel. Na in eene welsprekende inleiding zijnen hoorders Dr. Faust te hebben geschetst, zooals de overlevering die voorstelt, en een blik te hebben geworpen in de ziel van den dichter, die in zijnen Faust, als 't ware zijn eigen leven en streven heeft pogen te schilderen - droeg de dichter achtervolgens voor zijne meesterlijke vertaling van Göthes verzenzoo als die in het in der tijd bij Kruseman uitgekomen Pan- poëticon is verschenentelkens afgewisseld met toelichtende inleidingen en opmerkingendie voor ieder de schoone verzen en verhevene gedachten bevattelijk maakten. Wij ont houden ons ditmaal van uitvoeriger mededeeling omdat voor hen die in de dichtwerken van Ten Kate geene vreemdelin gen zijn, gelegenheid bestaat zijne schoone proeven uit den Faust nog eens op te slaan en te herlezenmaar mogen niet eindigen zonder den dichter dank te hebben gezegd voor zijne gelukkige keuze en wegslepende voordracht, en, wan neer bij de commissie soms twijfel mocht bestaan of het pu bliek er mee gediend zou wezen wanneer ook de vierde voordracht aan Ten Kate werd opgedragenmeenen wij de tolk van velen te zijn wanneer wij zeggendat dit zeker aan allen hoogst aangenaam en welkom zou wezen. Wederom gaan lijsten rond tot bijwoning van het Dilettanten-Concert, dat op Woensdag 16 Januari aanstaande in de Stads-Gehoorzaal op de Breedestraat zal worden ge geven door de zorg van eene Leidsche Vereemging, die zich verdienstelijk maakt door en ondersteuning verdient in haar pogen, om gedurende de wintermaanden haren stadgenoo- ten een muzikaal genot te verschaffen dat zoo zelden geno ten wordt dan wanneer van elders artisten concerten ge ven. De eerste poging is in zooverre gelukt, dat zij tot een tweede heeft moed gegevenmaar zal het duurzaam zijn dat de Yereeniging hare uitvoeringen toegankelijk stelt voor allen die daarop prijs stellen en openbare concerten geven dan moet de belangstelling van onze stadgenooten toene men en daartoe wekken wij op. Het openbaar gemaakt pro gramma strekt tot aanbeveling en lokt tot het teekenen der lijsten of het bespreken van plaatsen uit. Deze goede zaak staat of valt met de blijken van belangstelling der burgerij. Wij verwachten veel van de goede gezindheid en de waar deering van zulke lofwaardige pogingen van de zijde onzer stadgenooten die gevoel hebben voor de edele toonkunst. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 32°, des avonds te 8 uren 30°, te 10 uren 27°. Vrijdagmorgen te 5 uren 30°, te 8 uren 36°, 's middags te 12 uren 4lc, 's namiddags te 4 uren 37°. Volgens de Köln. Zeitung zou Frankrijk in zake de expertise der Schelde-quaestie den heer Gosselin hebben aan gesteld als ingenieur en Engeland den heer John Hartley, Pruisen zal eerst dan een ingenieur aanstellen om deel uit te maken van de commissie tot onderzoekwanneer het Ne derlandsche gouvernement het doen van onderzoek zal heb ben toegestaan. De laatste berichten uit Rome luiden gunstig. Het schijnt, dat het vatikaan en de kommandeur Tonello geene moeite hebben gehad om het eens te worden over twee der meest gewichtige quaestiën die van den eed en die van het exequatur. De paus wenscht spoedig te voorzien in de va kante bisschoppelijke zetelsen hij heeft stellig verklaard besloten te hebben om alleen verzoeningsgezinde en gema tigde priesters te kiezenen geen mannen als de abt Man- gotti, die te recht de Veuillot van Italië genoemd is. Zondag van 1 tot 6 uren des namiddags vernielden de vlammen een gedeelte van een der wonderen van de mo derne wereld, het Crystal Palace te Sydenham. Over eene ruimte van ongeveer driehonderd vierkante voeten is de noordelijke vleugel van het gebouw, met al wat daarin was, verbrand. Daar bevond zich de verzameling van kunstvoor werpen van planten en dierendie te zamen de tropische afdeeling genoemd werden. Waarschijnlijk is in de stook plaatsen beneden of in een timmermanswerkplaats de brand aangekomen. De koninklijke vertrekken, prachtig versierd voor de ontvangst van vorstelijke personen; de boekerij en de leeszaal, waar 6000 deelen voorhanden waren, en daar onder zeer zeldzame en kostbare werken; de Assyrische zaal, waarin men facsimilés had van de merkwaardigste Assyrische oudheden; de Byzantijnsche zaal, waar men afbeeldsels van vele Engelsche oudheden bewaarde; het Chineesche museum alwaar eene kostbare verzameling Chineesche en Japansche zeldzaamheden werd ten toon gestelddit alles is vernield en daarbij ook de beroemde Alharabra-zaalingericht met ongeloofelijke weelde tot eene nauwkeurige reproductie van de groote zaal in het paleis der Moorsche koningen te Gre nada. Ook de geheele verzameling tropische gewassendie eenig in haar soort was, is vernietigd, en van de kostbare menagerie, waaronder zich een jeugdig Nederlandsch hippo potamus bevond, is niets gered dan een papegaai door Blon- din aan het Crystal Palace geschonken en die door niemand minder dan den hertog van Sutherland is weggedragenwien hij tot dank de hand aan bloed pikte. De vlammen verspreidden zich verbazend snel langs de houten roeden waarin het glas van het dak en de zijden gevat was; gelukkig was de wind zuidelijk en woei van het gebouw af. Daarenboven heeft eene afschutting van geschil-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2