in art. 243 der gemeentewet is te vinden grondslagen voor een redelijken maatstaf van het inkomen; bewijzen voor den uiterlijken staat of de vertering, tot benadering van het bedrag van het inkomen. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Dalen H. M. Altink Koops; en tot ridder van den Nederl. Leeuw W. F. Versteegmajoor der genie en sappeurs van het leger in Nederlandsch-Indiethans met verlof in Ne derland. Bij Kon. besluit van 2 Januari 1867, is 1°. aan eene commissie van deskundigen opgedragen ombinnen den kortst mogelijken tijd, aan den koning een rapport uit te brengen over de volgende vragen a. Aan welke oorzaken is het toe te schrijven dat de maatregelen tot dusverre tegen den veetyphus hier te lande verordendniet tot het ge- wenschte doel hebben geleid? b. Wanneer de bestaande be palingen tot wering dier ziekte doeltreffend te achten zijn welke maatregelen zouden dan genomen kunnen worden om hare snelle en eenparige toepassing te verzekeren? c. Zijn er nog andere maatregelen van overheidswege te nemen waar van met grond de uitroeiing van den veetyphus kan ver wacht worden? d. Zijn er middelen bekend om rundvee te fokkendat weinig of geen vatbaarheid bezit om door vee typhus te worden aangetast 2°. tot leden dier commissie benoemd L. G. A. graaf van Limburg Stirumstaatsraad 's Konings Commissaris in de provincie Gelderland; E. C. U. van Doorn, 's Koning Commissaris in de provincie Utrecht Jhr. Mr. H. H. Roëll's Konings Commissaris in de pro vincie Noord-Holland; Mr. J. Loudon, 's Konings Com missaris in de provincie Zuid-Holland Jhr. Mr. D. R. Ge vers Deynoot, lid der provinciale Staten van Zuid-Holland te RotterdamMr. P. van Outeren burgemeester van Soe- terwoude; Jhr. G. F. Tets, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland; Mr. J. P. Amersfoordt, burgemeester van HaarlemmermeerA. I. baron Schimmelpenninck van der Oije tot Hoevelaken, burgemeester van Nykerk; Mr. A. H. Metelerkamp, kantonrechter en lid der provinciale Staten van Utrecht, te Utrecht; Mr. I. B. H. van de Mor tel, lid der provinciale Staten van Noord-Brabant, te 's-Her- togenboschDr. G. J. Mulder, hoogleeraar te Utrecht; Dr. E. H. von Baumhauerhoogleeraar te Haarlem; Mr. A. de Pinto, lands-advocaat te 's-GravenhageG. J. Hengeveld, leeraar aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht; J.B.Snel len president der maatschappij tot bevordering der veeart senijkunde, te Moordrecht; tot lid en secretaris Dr. H. van Capelle, referendaris bij het Departement van Binnenland- sche Zaken3°. tot voorzitter der commissie benoemd den Minister van Binnenlandsche Zaken met bevoegdheid eenen onder-voorzitter uit de leden aan te wjjzen4°. de leden dier commissie voor hunne vergoeding van reis- en verblijf kosten gerangschikt in de 1ste klasse van het tarief, vast gesteld bij Koninklijk besluit van den 15den December 1849 (Staatsblad N°. 6 2). De Leidsche studenten-vereeniging tot vrijwillige oefe ning in den wapenhandel heeft dezer dagen eene missive ontvangen van Z. K. H. den prins van Oranje, houdende kennisgeving dat de prins het beschermheerschap over de vereeniging, hem als oud-student der Leidsche hoogeschool aangeboden, heeft aangenomen. -De Nieuwe Rotterdamsche Courant verdedigt het ge drag der oud-ministers Fransen van de Putte, Thorbecke en Geertsema in de avondzitting van 21 December 11. ten aan zien van het amendement op de spoorwegwet. Wij prijzen de bezadigdheid van die verdediging, maar zijn er niet door overtuigd, dat door de poging, om die wet te maken tot een kredietwet voor 4 maandende regeering niet werd gedwarsboomd in haar plan tot den aanleg en de voltooiing der staatsspoorwegen, wel dat daardoor het regeeren onmogelijk gemaakt en de politieke moraliteit geschonden werd. Als de verantwoordelijke ministers uitdrukkelijk verklaren bereid te zijn tot de indiening van kredietwettenmaar daarvan ver plicht zijn uit te zonderen de spoorwegwetals de betrokken minister voldoet aan het verlangen, door de commissie van rapporteurs in haar eindverslag te kennen gegeven om art. 22 te doen wegvallen en daarvan in Februari een afzon derlijk wetsontwerp te zullen indienenals niemand zich daar tegen verklaart, maar die schikking tot stand komt, voegt het dan oud-ministers daarop later terug te komen en be zwaren aan te voerendie geen anderen grond hebben dan wantrouwen? Geloove het wie wil, dat die mannen zijn vergauwd of verrast door de hamer van den om zijne be zadigdheid geroemden voorzitter, - wij niet. Zij oud-ministers weten beter dan ieder ander kamerliddat bij aanbesteding van werken over de geheele benoodigde som moet worden beschikt, al geschiedt de betaling in termijnen. Zy waren in de gelegenheid gesteld om over alle de posten het woord te voerenen wie kan gelooven dat zij onvoorbereid daartoe warentoen het aan de orde gestelde wetsontwerp in be raadslaging kwam? Welke houding had het, dat de voor zitter der commissie van rapporteurs, die 's morgens aan het debat had deelgenomen en tot voorwaarde der schikking de meest stellige verklaring van den minister stelde, zich voegde bij de bestrijders der aangenomen transactie? Maar in elk gevalhet is en blijft een grief by de Natiedat door zulke incidenten de oud-ministers den schijn geven het Bewind te dwarsboomen en de politieke moraliteit eischt ook zich voor den schijn te wachten. Bij Koninklijk besluit van 15 December 11. is afge wezen het beroep van den gemeenteraad van 's-Gravenhage van een besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland, waarbij geweigerd is goedkeuring te verleenen aan het raadsbesluit tot het op beleening of prolongatie uitgeven van gemeentegelden. Gedurende de godsdienstoefening in de Hervormde kerkop Oudejaarsavondhad te Waddinxveen een brutale diefstal plaats. Men heeft namelijk de deur der consistorie, die onmiddellijk aan voornoemde kerk is verbondenter plaatse waar zich de predikstoel bevindt, door middel van een breekijzer, dat gevonden is, opengebroken en vandaar de bussen, waarin^de collecte der 2de en 3de zakjes ge durende de geheele maand December was gestortmedege nomen. De dader is nog onbekend. Da Thermometer van Fahrenheit leekeade alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 30°, des avonds te 8 uren 30°, te 10 uren 31°. Donderdag morgen te 5 uren 31°, te 8 uren 32°, 's middags te 12 uren 37', 's namiddags te 4 uren 33°. Buitenlands ch Nieuws. De keizer van Frankrijk heeft de volgende toespraak aan het korps diplomatique gericht: De vernieuwing van het jaar biedt mij de gelegenheid aan mijne wenschen uit te spreken voor de stabiliteit der troneu en den voorspoed der volken. Ik hoop, dat wij een nieuw tijdperk van vrede en verzoe ning binnentreden en dat de wereldtentoonstelling zal mede werken om de hartstochten tot bedaren en de belangen nader tot elkander te brengen. Ik zeg het korps diplomatique dank voor zijne gelukwenschen en ik verzoek hem bij de regee ringen de tolk te zijn van mijne gevoelens van vriendschap. De keizer wendde zich daarop tot den aartsbisschop van Parijs en sprakWanneer ik het hoofd van de Parijsche geestelijkheid voor mij zie, een prelaat, zoo innig de be langen van den godsdienst toegedaan alsook dengenen die in staat zijndoor woord en daad overal de groote beginselen van geloof, liefde, verzoening voor te staan, dan denk ik bij mij zelf, det de Hemel zijne gebeden zal verhooren ze zijn voor Frankrijk een weldaad en voor mij een nieuwe bron van troost en hoop. Bij een besluit van koningin Victoria van 24 Decem ber jl. is eene staatscommissie benoemd, om te onderzoeken welke toevoer van zuiver en gezond water te verkrijgen is door water van het hooger liggende gedeelte van Engeland en Wallis te vergaderen in meren of kunstmatige vergaar bakken op genoegzame hoogte voor de voorziening in de behoefte der groote steden, en om verslag te doen: 1°. welke van die bronnen het best geschikt voor de hoofdstad Londen en hare voorsteden zijn, en 2°. hoe de andere bron nen het best voor de voornaamste steden dienstbaar gemaakt kunnen worden. Een groot aantal inwoners van Cowes heeft Zaterdag 11. een feestmaal gegeven ter eere van de Amerikanen, die dezer dagen met de drie bekende jachten aldaar uit New- York zijn aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2