N°. 2115. Vrijdag 4 Januari. A0. Het plan van den heer Scheltema, LEIDSCH - *4 Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.75; Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: ta 8 u. 43 m.; 11 a. 43 m.jr 2 u.'42 m.; 4 u. 45 m.; 9 a. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen ,5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 'suamidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatstee van elke maand. Rijks-Telegraof. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Teiegraaf dagelijks van 8 u. 's m.tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrjjdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 aren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie 13 open da clijks van 10-4 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhais, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande JAeabten en Aooijnzen dagelijks van 9— luren en van 36 uren; vaa's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 99 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. II. Het heeft ons zeer bevreemddat het voorstel van den heer Scheltema bestrijding heeft ondervonden van de zijde der staathuishoudkundigen, 't Is immers voor geen gegronde tegenspraak vatbaar, dat men op tweeërlei wijze het inko men der belastingschuldigen treffen kanrechtstreeks of on middellijk bij eigen aangifte of door classificatie, 't zy met of zonder waarborg tegen ontduiking, is de kortste, maar toch een hoogst bezwarende wijze. Een andere weg is het nemen van grondslagendie voor een redelijken maatstaf te houden zijn voor het inkomen der belastingschuldigen. De geschiedenis van de belastingheffing in Nederland leert, dat slechts in buitengewone gevallen en voor eens, als de nood zulks vorderde, eene belasting op de inkomsten en op de be zittingen werd geheven. De bekwaamste staathuishoudkundi gen deinsden terug voor de toepassing der theorie en tot nog toe heeft zich niemand gewaagd aan de openbaarma king van een plan, waarvan het model overeenstemt met de wet van 6 Maart 1844, die eene gedwongen heffing op de bezittingen behelst. Enkele gemeentebesturen hebben het aangedurfdom een incometax als plaatselyke directe belas ting in te voeren, maar de ambtshalve aanslag, die als dwang- of strafmaatregel daaraan werd verbonden had altijd het ka rakter van grondslagen, die den uiterlijken staat betroffen om tot maatstaf te dienen. De personeele belastingdie door het Ryk wordt geheven, is door geen staathuishoudkundige van naam en beginsel bestredenook de minister Betz toonde haar in bescherming te nemen door een ontwerp van her- zieniug in te dienen, die ook de grondslagen behield. Evenzeer verbaast het ons, dat het voorstel van den heer Scheltema geene grondige bestrijding heeft ontmoet in de sec tiën van den gemeenteraad; want eenige weinige regelen vermelden in het algemeea verslag betreffende het onderzoek een oordeeldat niets afdoet//in alle drie de afdeelingen vond de meerderheid bezwaar tot dit voorstel toe te tre den." Dat heeft veel van la mort sans phrase en is niet zeer geschikt, om een gunstigen indruk te ontvangen van het onpartydiggrondig en welwillend oordeel van die meer derheden. Met zulke machtspreuken en dooddoeners komt men niet ver, maar geraakt men met belastinguitschrijven aan lager wal. Want - en dit is het, wat wy verdedigen willen alsof het ons eigen werk wa9 - het voorstel van den heer Scheltema rust op billijker grondslagen en is beter dan de hoofdelijke omslag, die sedert eenige jaren en nog over 1866 werd geheven. Moeten we al dadelijk aanvangen met de ernstige we derspraak van het verwytdat in de raadszitting van 16 December 11. door den heer Krantz tegen het voorstel werd geslingerd, het is om ons te zuiveren van den blaam, alsof wij in bescherming willen nemen eene onzede lijke belasting. Elke belasting is vatbaar voor ontduiking, en kan men haar onzedelijk en onaannemelijk noemendan moet men ophouden belasting te heffen. Als men bezwaar heeft, om ieder belastingschuldige op zijn woord of schrif telijke verklaring te geloovendan is elke controle nood zakelijk en zoo die controle streng en scherp iszal de eerlijke man daarin geen bezwaar vinden, maar zal de on eerlijke er door worden getuchtigd. Tot het onmogelyke is ook de belastingheffer ongehouden, - en wanneer de belas tingschuldige bjj eigen aangifte van zijn inkomen te weinig opgeeft, is hij even zedeloos en oneerlijk als hij, die by de schatting van zijne inboedel zijn kostbaarheden aan het oog der schatters onthoudt. Wij stellen die feiten op een en dezelfde lijn met de opzettelijke valsche aangifte van het aantal haardsteden, deuren en vensters, dienstboden en werk lieden met elke ontduiking van patent-, zegel- of regis tratie rechtmet smokkelarij op het gebied der verbruiks belasting. Zal men om die reden zulke belastingen noemen onzedelijk en onaannemelijk; maar dan is er geene enkele be lastingwaarop dat verwyt niet toepasselijk zou zijn. Wij hebben geene andere bestrijdersde heeren Buys Luzac en De Bruyn Kops hebben wel aan een incometax boven het plan van den heer Scheltema de voorkeur gege ven en dat plan slechts beoordeeld naar de eischen die men voor eene incometax stelt; maar eene grondige bestrij ding hebben we zeer tot ons leedwezen niet kunnen vinden in de openbare stukken, die van den Gemeenteraad zyn uit gegaan. Toen de heer Scheltema zijn voorstel introk, was de gelegenheid afgesneden, om bekend te worden met het gevoelen der raadsleden vooral van hendie vóór een in cometax ijverden, maar die naar onze bescheiden meening zich dan getrouw hadden moeten betoonen aan het beginseldat

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1