Buitenlandsch Nieuws. dreigende opvorderingen baatten. Eindelijk liet deze meer ver sterking komenzoodat 2 brigadiers2 politiedienaars en 2 stevige mannen als medehelpers bij het scheepje versche nen. De strafschuldige scheen nog geen zin te hebben om aan de met meer kracht gedane vordering te voldoen, zoo dat verder talmen nutteloos was. De twee medehelpers be sprongen nu het schip en vielen op den schuldige aan, maar deze verweerde zich als een razende en er greep een vreeselijke worsteling plaats, waarbij-de delinquent, bijge staan door een zich op het schip bevindend vrouwspersoon en een kameraadzich verschrikkelijk te weer stelde. De vrouw vocht als een furie en de beide jonge mannen sloe gen haak en boom op de aanvallers stuk, waarna eindelijk de held van de historie, met een grooten ysklopper zwaaiende geheel schoon schip maakte en het drietal daarna zwetsende wegvoer. Er moet gepasseerden Vrijdag een groot spoorwegon geluk hebben plaats gehad op de lijn Eindhoven-Luik van de staatsspoorwegen. Twee treinen zouden in botsing geraakt en daardoor zelfs menschenlevens te betreuren zijn. De commissie voor de zaken der Waalsche kerken heeft aan Ds. P. H. O. Deelemanpred. bij de Waalsche gemeente te Zwolleop zijn verzoek eervol emeritaat ver leendin te gaan 1 Januari 1867. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Harderwijk Ds. J. C. Eijkman te Bruchem. - De Gemeenteraad zou in zijn zitting van heden Maan dag de beraadslagingen voortzetten over het ontwerp-raads* besluit tot heffing eener directe belasting op het inkomen, waarop door den heer Hoog een amendement was voorge steld, tot bepaling van hetgeen men onder inkomen of on der onzuiver inkomen verstaat en wat daarvan kan worden afgetrokken om te komen tot de aangifte van hel zuiver inkomen. De Burgemeester gaf bij het openen der zitting kennis van het besluit van het collegie van dagelijksch bestuur, om het ontwerp, waarvan de beide eerste artikels met eene ge ringe meerderheid in de vergadering van Zaterdag 11. waren aangenomen, in te trekken. De gronden, waarop hel was bestredenhadden tot dit besluit evenzeer geleid als de eer biediging van het gevoelen eener krachtige minderheid, en de moeilijkheden, die verbonden waren aan de uitvoering, zou den niet zonder invloed blijven op de gezindheid der inge zetenen. De heer Cock gaf over dit besluit zijn blijdschap te kennenomdat het geheel strookte met het belang der gemeente en der ingezetenente meer daar er tijd over bleef tot eene betere regeling van den hoofdelijken omslag. De HH. Stoffels en Hubrecht hebben dat besluit op cordate wyze toegelicht en verdedigd, en werden daarin onder steund door de leden die de minderheid bij de stemming hadden uitgemaakt. De heer Soheltema verklaarde nu op diezelfde grondenbij het vooruitzicht dat zijn ontwerp zoo al eene meerderheid, ook slechts eene geringe kon ver werven, zijn ontwerp in te trekken. De HH. Kaathoven en Tielemandie in de vorige vergadering niet tegenwoordig konden zijn, juichten het besluit toe, dat door den heer Goudsmit aan zwakheid, weifeling en transactie-geest werd toegeschreven. De heer De Fremery verklaarde zich niet met dat besluit te hebben vereenigd. De HH. Krantz, Van Heukelom en Hartevelt betreurden evenzeer dat hoogst verras send besluit. De HH. Du Rieu en Wttevvaall verklaarden dat, ofschoon zij vóór de beide eerste artikels hadden ge stemd, toch het ontwerp, dat van zyn oorsprong was ont aard een tweeslachtig beginsel had en zij bij een eind stemming wellicht zich niet hadden vereenigd met het ge heel. De burgemeester verdedigde het tegen de gemaakte bedenkingen en beloofde de indiening van een nieuw ont werp, waarna de Vergadering uiteen ging. Bij de heden Maandag op het Raadhuis plaats gehad hebbende openbare aanbesteding van het daarstellen eener nieuwe Singelbrug bij de Rijnsburgsche poort, bestaande uit den onder- en ijzeren bovenbouw in twee perceelen zijn aannemers geworden, van het lste perceel voor 4949 de heer J. P. Rietbergenaannemer te Leidenen van het 2de perceel voor 6364 de directie van de Ijzergieterij de Prins van Oranje te 's-Gravenhage. De levering der licht- en brandstoffen ten behoeve der gemeente is gegund aan de navolgende minste inschrij vers als E. Noordijk de patentolie voor 4 4 cent de kan en de kaarsen voor 64t6^j- cent het Nederl. pond. G. Blommesteijn de korte turf voor 5 3 cent het dubbele Nederl. mud. Gebr. Wernink de lange turf voor 56 cent de 100 stuks en de grove steenkolen voor 1.55 de 100 Nederl. ponden. Wed. J. Molet het steenkolengruis voor 35 cent het halve Ned. mud. A. J. Wytenburg de houtskolen voor ƒ1.15 het Ned. mud, het beuken keukenhout voor 9 en de beuken kachel- blokken voor 6.9 5 de wisse. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 42°, des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 40°. Zondag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 43u, 's middags te 12 uren 48°, 's namiddags te 4 uren 46°, te 5 uren 46 te 8 uren 46°, te 10 uren 44°. Maandag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 uren 46°, te 4 uren 44°. Ir. een der jongste zittingen van de commissie van liquidatie van den Duitschen bond werd een besluit geno men, omtrent eene quaestie die Luxemburg betreft. Aan den kommandant dier vesting werd namelijk opgedragen bij de groothertogelijke regeering aan te dringen op voldoening der bij het tractaat van 1860 op 30,000 frs. vastgestelde bijdrage in de kosten voor het bouwen der Hendrikspoort. Daarbij werd opgemerkt, dat niets de uitbetaling verhin derde der 25,000 frs,, welke het stedelijk bestuur van Luxemburg nog voor de waterleiding te vorderen heeft, en dientengevolge de wensch te kennen gegeven dat de be doelde som ter beschikking van den kommandant zou wor den gesteld. Frankfort heeft aan genoemde liquidatie-commissie eene vordering ingediend van een millioen guldenverschuldigd in den tijd van het Duitsch rijks-regentschap. Ook andere belangrijke vorderingen worden verwacht. Naar men bericht heeft de pauselijke regeering reeds in overweging genomen een ontwerp van schikking, rus tende op de volgende grondslagendie door het kabinet te Florence zijn goedgekeurd n 1°. Het Italiaansch gouvernement zal bij het parlement een wetsontwerp indienenwaarin Florence wordt verklaard de definitieve hoofdstad des rijks te zijn. //2°. De kardinalen zullen verklaard worden te zyn prin sen van het koninkrijk Italië, zullende zij een inkomen ge nieten tot het dubbele bedrag van het tegenwoordige. //3°. De bevolkingen van het patrimonium van St.-Petrus, met uitzondering van Rome, zullen door eene volksstemming kunnen verklaren of zij aan het pauselijk gouvernement on derworpen willen blijven, dan wel of zij verlangen bij het koninkrijk Italië geannexeerd te worden. 4°. Rome zal verklaard worden te zijn eene kerkelijke stad //sui generis/' De paus zal aldaar als absoluut souve- rein gezag uitoefenen. Alleen zal de gemeentelijke autoriteit door de ingezetenen worden gekozen en over verschillende administratieve aangelegenheden beschikken. Het leeken-ele- ment zal het kerkelijk element vervangen inzonderheid wan neer tijdens de onderhandelingen bij Rome eene strook grond zal worden gevoegd, die later definitief zal worden vast gesteld. //5°. De pauselijke militie zal worden ontbonden. De vreemde troepen zullen moeten vertrekken. De ingezetenen zullen dienst kunnen nemen bij de Italiaansche armee, mits alleen bij overlegging van bewijsstukken van eerlykheid en goede zeden speciaal wat de officieren betreft. n 6°. Het tractaat tusschen Italië en het Romeinsche gou vernement zal voor het kabinet te Florence alleen verbin dend zijn gedurende het pontificaat van Pius IX. 7°. Pius IX zal Victor Emmanuel erkennen als koning van Italië en in plaats van zich in ballingschap te begeven zal hij naar Florence komen om de souvereiniteit van den gekozen koning te wijden. //8°. Italië zal als Katholieke mogendheid aandeel nemen in de civiele lijst der Katholieke staten ten behoeve van den paus."

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2