!V°. 2102. Maandag 17 December. A0. 18i Binnenlandsch Nieuws. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden te be noemen tot kapt. 1ste kl., den kapt. 2de kl. F. T. Steen- berghe, van het reg. veld-art.; tot kapt. 2de kl., den kapt. 3de kl. J. J. Bergansius, van den staf der art., hoofd der wapenkeurings-commissie te Maastrichtte ontheffen van de tijdelijke waarneming der functiën van chef van den staf in de 5de militaire afdeelingden kapt. M. F. J. Phaff, van den generalen staf, zijnde hij voorts gedetacheerd bij de militaire verkenningente detacheeren by de artilleriestapel- en constructie-magazijnenden lsten luit. L. M. C. Bolin Couquerque, van het 3de reg. vest.-artalsmede voor den tijd van 1 jaar, den lsten luit. H. W. Alma en den 2den luit. F. A. A. Halverhout, van het 1ste, den 2den luit. C. J. P. Kaub, van het 2de en den 2den luit. H. A. van Deventer, van het 3de reg. vest.-art. Tot leden van het centraal comité der vereenigingen tot bevordering van 'a lands weerbaarheid enz. zijn benoemd de HH. C. J. Gr. Baron van Hardenbroek van 's-Heeraarts- berg en Bergambacht te 's-Hage, J. C. Oijens te Leiden, Jhr. J. G. T. van Spengler te Kampen, F. A. Lang te Amsterdam, kapt. W. H. Doorman te Gorkum, J. A. Kolff te Arnhem, Dr. J. Schubert, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré en H. M. Buijen van Weelderen te Utrecht. Bij den gemeenteraad te Rotterdam is ingekomen een verzoek van den heer Metzelaaromop grond eener door hem met een Belgische maatschappij aangegane overeenkomst tot vestiging der drinkwaterleidingeen rentewaarborg van wege de gemeente te verleenen van 4^ pCt. over 't kapi taal van f 1,100,000. In de te Utrecht gehouden raadsvergadering zijn in gekomen en in handen van eene commissie gesteldeen re quest van de vereeniging tot aanbouw van woningen voor min gegoeden van de Nederduitsche Hervormde gemeente aldaartegen een afwijzende beschikking van Burg. en Weth. op een verzoek om 10 2 huisjes te bouwen op het door haar aangekocht terrein in Wijk C, en een request van T. de Bruyn tegen eene gelijke beschikking van Burg. en Weth. op een verzoek tot aanbouw van woningen op een terrein tusschen den Gruttersdyk en de Weerd. Uit Oudewater schrijft men dat de hooge waterstand in de omstreken de stad bijna tot jachtrivier zou maken. Yan tijd tot tijd verschijnen er namelijk hazen op stadswal len Dinsdag deed zelfs een langoor zijne intrede in de stad. Er werd hem echter terstond de oorlog verklaard en na tot aan de markt gevlucht te zijn moest hij eindelijk zijn ver metelheid met 't leven boeten. -— In den avond van den löden dezer had zekere Mul, woonachtig te Velzen, met ongeveer 60 gulden in zijn zak in gezelschap van een persoon uit Beverwijk, die men zegt dat vroeger in zijn dienst geweest isde herberg van Mi- chelsen verlaten. Den volgenden morgen werd hij levenloos in of by den put van den herbergier gevonden als het ware ge stikt in het zandnaardien zich in den put zeer weinig wa ter bevond en zijne kleeren droog waren. De positiewaarin het lijk aldaar gevonden werddeed onmiddellijk het ver moeden opkomen dat hier eene misdaad had plaats gehad. De persoon nu uit Beverwijk moet zonder pet zyn te huis ge komen en naar men verneemt aan zijne vrouw gezegd heb ben die op de hoogte van Watervliet (tien of vijftien mi nuten afstands van dien put) verloren te hebbenterwijl later niet alleen de pet van Mul uit den put is opgehaald maar ook die van den thans aldaar gedetineerde. De officier en substituut-officier van justitie te Haarlem hebben zich zeer spoedig ter plaatse bevondenwaar zich dat treurig geval heeft voorgedaan. Na het ingesteld gerechtelyk onderzoek moet de justitie aanleiding hebben gevondenom den per soon uit Beverwijkop wien zware vermoedens schijnen te rustengevankelijk naar Haarlem te doen overbrengen en in het huis van arrest in verzekerde bewaring te stellen. Overigens verneemt mendat zich aan den hals van den overledene kenmerken van verwonding hebben voorgedaan. Vrydag morgen omstreeks 4 uren is te Gouda brand ontstaan in het huis, bewoond door den bakker V., in de Keizerstraat, die zoo spoedig in hevigheid toenam, dat de bewoners, ter nauwernood half gekleed, door de vlammen zich hebben kunnen reddenbinnen ongeveer anderhalf uur tijds was dan ook het geheele huis uitgebrand. Dank zij de ijverige pogingen der brandweer, bijgestaan door de brand spuit van het garnizoendie terstond op de plaats aanwe zig was, is men er in kunnen slagen de belendende ge bouwen gespaard te houden. Van den inboedel, waarvan niets verzekerd wasis niets kunnen gered worden het huls dat de bewoners in huur hadden, was verzekerd. De oor zaak van den brand is onbekend. Te Rotterdam zijn door de politie op heeterdaad be trapt en aangehouden twee personen, die in den Ossengang, in de Baanin een onbewoond huiswaarvan de inboedel door den kantonrechter ten behoeve van de afwezige erfge namen van de gewezen bewoonster was verzegelddoor mid del van braak en verbreking der gerechtelijke zegels, dief stal hadden gepleegd. Zij zijnevenals de personen, ten wiens huize de gestolen voorwerpen waren geborgen (een bekende en gevaarlijke misdadiger), benevens diens bijzit naar het huis van bewaring ter beschikking van de justi tie overgebracht. De genoemde personen zijn allen reeds meermalen met de justitie in aanraking geweest, en twee hunner hebben reeds crimineele vonnissen ondergaan. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Austerlitz de candidaat G. J. Noomen en te Leusden de candidaat I. J. van der Lip, die deze beroepingen hebben aangenomen; te Ophemert Ds. P. Romijn te Schipluiden - te Vreeland Ds. W. Vliegent- hart te Overlangbroek- te Veenendaal Ds. W. H. J. Baart de la Faille te Oostermeerte Aalsum en Wetzens Ds. N. Warmolts te Sarhuizum - te Zwartewaal de cand. G. H. Blanken. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Gouda Ds. J. H. Wiersma te Amersfoort. Bedankt door Ds. H. van Lokhorst te Lippenhuizen voor het beroep naar Donkerbroek en Haulerwijk. De gemeenteraad alhier heeft in de zitting van heden Zaterdag op nieuw benoemd de aftredende leden der plaat- "5 LE1DSGH DAlii LAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franoo per post ƒ2.80 tn de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12 J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regel^0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Ct». Zegelreoht 35 Cts.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1