Zaterdag IS December. A0.1861 N°. 2101. Binnenlandsch Nieuws. 1 Va» X ir-r «0= LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der AdverUntiün, 1-6 regel»ƒ0.76. Iedere regel meer 12£- Ct». Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 regel»ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct». Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 n».; 8 u. 37 m.; 6 n. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oohtend 4 u., de overige dagen5 u.j van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's narnidd. te 8 u. 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Ooat-Indisohe Landpoat. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.-— West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrgdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie ttan Fabricage des Zaterdags van LI -1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretaries open dadelijks van 10-4 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. De Gemeente- Jrehiteci is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uren. Kantoor der Lu- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—luren en van 3—6 aren; van's-RLjks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 98 uren. van legal, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Donderdagden 20sten December a. s. - Aan de Tweede Kamer is ter overweging aangeboden een ontwerp van wet tot verhooging van het Vde hoofd stuk der Staatsbegrooting voor 1866 met f 600,000, voor kosten tot afwering van het gevaar waarmede de ziekte on der het rundvee den veestapel bedreigt. Vroeger was daar voor f 900,000 toegestaanwelke som echter ontoereikend blykt te zijn voor den loopenden dienst. Met het oog op de uitbreidingwelke de ziekte thans heeft verkregen kan met geene zekerheid het bedrag worden opgegevendat gedu rende den loop van den dienst nog vereischt zal worden. Uit de voorloopige verslagen van het onderzoek der begrootingswetten in de afdeelingen der Tweede Kamer blykt dat tegen den Minister van Buitenlandsche Zaken persoon lijke grieven zijn ingebracht tegen zijne houdingbetreffende de schoolwetsherziening in anti-revolutionairen geest. Zijne handelwijze werd door sommigen als een groote inconse quentie aangemerkt, door enkelen als politieke immoraliteit bestempeld. Zijne diplomatieke bekwaamheden werden niet hoog gewaardeerd in de Duitsche aangelegenheden en in de onderhandelingen met België over de afdamming der Ooster- Schelde. De Minister vond daartegenover verdedigers Op vele leemten en gebreken onzer wetgeving werd gewe zen die dringend voorziening eischen. Bij het onderzoek der begrooting voor de zaken van den R. C. eeredienst werd op nieuw verlangddat de bestaande toestand wordt opgeheven't zij door herstel van de af zonderlijke departementen 't zij door geheele opheffing der administrative afdeelingen. Men verlangde ook, dat het Ko ninklijk Kabinet van 1838 regelende de pensioenen voor R. C. geestelijken, door eene wet wordt vervangen, even als ten aanzien der Protestantsche predikanten en hunne weduwen. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten, dat er een plan zal worden gemaakt tot het aanleggen van een wa terleiding van Brouwershalk naar de stad. De arr.-rechtbank te Tiel heeft voor de betrekking van kantonrechter Culemborg de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: 1°. Mr. Z. H. Post, te 's-Hage; 2°. Mr. C. M. W. Schnellkantonrechter te Cortgene3°. Mr. Dutry van Haeftengriffier bij het kantongerecht te Oud- Beierland. Het gemeentebestuur van Hoorn heeft dezer dagen besloten tot het stichten van eene hoogere burgerschool met 3 a éjargen cursus. De schrijver van het door curatoren van het athe naeum te Amsterdam met een accessit bekroonde antwoord op de chemische prijsvraag, onder het motto: //l'oxigène" enz., is gebleken te zijn de heer W. K. J. Schoor, phil. nat. stud, te Leiden. De garnizoens-kommandant van Delfzijleen kapitein van het 8ste regiment infanterieis in hechtenis genomen beschuldigd van verduistering van gelden ten nadeele van het garnizoen onder zyn bevel. Hij moet voor den krijgs raad terecht staan. Blijkens opgaaf in de Staats-Courant zijn in de week van 2 6 Nov. tot 1 Dec. in het geheele Rijk door de cho lera aangetast 15 personen en 8 daaraan overleden. De veeziekte neemt meer en meer toe. Het aantal runderendie in de laatste weken werden aangetast, klom van 1 596 en 3257 tot 7162. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Delft Ds. A. van der Mey te Kerkwerve; te Arnemuiden s. H. Poel man te Garsthuizen. Bedankt voor het beroep naar Aalst (cl. Zalt-Bommel) door Ds. J. A. Barbas, pred. te Zeerijp. De derde apologetische voordracht van Prof. Van Oos terzee, in het //Odéon" te Amsterdam gehouden, was aan de beschouwing der Johanneïsche wonderverhalen gewijd. Te rugziende op den reeds afgelegden weg, begon de spreker met de aanwijzing, dat het vierde evangelie onder de bron nen //voor het leven van Jezus" niet slechts eene onbetwist bare, maar eene hoogst belangrijke en eervolle plaats blijft bekleedeneene plaats, daaraan vroeger zelfs door onder scheiden zijner tegenwoordige bestrijders gereedelijk toege kend. Die plaats intusschen beweerde hijwordt den evan gelist o. a. ook betwist met een oog op de door hem ge boekte wonderverhalen en dit verschijnsel legt den apologeet de verplichting opdie verhalen inzonderheid opmerkzaam gade te slaan. In twee hoofddeelen splitste zich dienteU"

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1