Buitenlandsch Nieuws. hoofd en hart van mijn geliefden Pius IX eenigszins tot rust zal hebben gebracht." beginselen zijn. Het zal in staatkundige beschouwingen cn in beoordeelingen en regeerings-handelingen en daden van bestuur, buiten partij-invloed blijven, zich onthouden van polemiek die geen volksbelang raakt, en alles vermijden wat met humaniteit niet overeen te brengen is. In één woord het stelt zich ten doei volksopvoeding en verlichting. De uitgave zal plaats hebbenwanneer het kapitaal der Vereeniging ten bedrage van 500,000 gulden in aandeelen van ƒ50, is geplaatst. Een vrij abonnement gedurende het eerste kwartaal op ieder aandeel of een vrij abonnement voor het gansche proefjaar op ieder vijftal aandeelen van 50, en een premie van één aandeel op elk tiental aandeelen dat men zelf neemt of in zijnen kring weet te plaatsen, - moet strekken om in de aandeelhouders veel belangstellende en belanghebbende vrienden te erlangendie het blad krach tig voorstaan en in hun kring tot plaatsing van adverten- tiën opwekken. De oproeping tot deelneming wordt gedaan door Dr. P. BleekerDr. J. Bosscha Jr., M. F. Campbell, Dr. L. J. EgelingA. L. H. IsingMr. A. M. Maas Geesteranus, L. Mulder, T. J. Stieltjes, Mr. C. Vosmaer, T. van Wes- trheene Wz. en Pr. J. C. Zaalberg Pz. De vaste medewer kers zullen later worden genoemddaaronder zijn vele hoog leerarenook uit Leiden. De heer A. W. Sijthoff zal als drukker en uitgever daaraan de noodige zorgen wijden. -Het prov. ger.-hof inLimburg heeftter vervulling van de in dat hof, door het overlijden van den heer Van Bijn- kershoek van der Koog, ontstane vacature, een nominatie opgemaakt, bestaande uit Mrs. Batta, adv.-gen. bij 't hof;, Gulikers en Van Nijst, rechters te MaastrichtPolisofficier van just, te Hoorn; Cazius, officier van just, te Roermond, en Cornelis, kantonr. te Weert. Zondag 11. had te Nieuwediep, aan boord van het schip Willemina Clara, een allertreurigst ongeluk plaats; een der onderofficieren, behoorende tot het detachement kolonialen daar aan boordzou een zijner kennissen van de loopplank van het schip naar den wal voorgaan toen hij door de duisternis bij een hevigen stormwind van die plank in zee viél. Zijn vriend liet zich nog naar omlaag met de handen aan de plank geklemd; een oogenblik greep de onge lukkige een been van zijn vriend, maar door den hevigen stroom moest hij dit weldra loslaten en verdween in de diepte, zonder dat men zijn lijk heeft gevonden. De onge lukkige was een oppassend en verdienstelijk onderofficier, door zijne kameraden zeer bemind. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Wol- vega c. a. is tot hulpprediker benoemd de heer le Roy, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant, te Gameren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 48°, des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 48°. Donderdag morgen te 5 uren 48°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 50 's namiddags te 4 uren 51°. Het tragische einde van den generaal-majoor Von Stockhausen heeft alle kringen in Darmstadt zeer smartelijk getroffen. De generaal bevond zich in de schitterendste po sitie; zijn familie onderscheidde zich steeds door beminne- lykheid en humaniteit en genoot de algemeene achting. Die met den overledene meer vertrouwd waren willen ove rigens in den laatsten tijd teekenen van zwakheid van geest vermogens bij hem hebben opgemerkt. Volgens berichten van den Franschen gezant te Ber lijn, is de toestand van den heer Von Bismarck zoodanig verergerd, dat het te voorzien is, dat hij den last der re- geeringszaken van het vergroote Pruisen niet lang meer zal kunnen dragen. Uit een dezer dagen door de dagbladen openbaar gemaakten brief van den heer Rossini aan een Italiaanschen muzikalen monnik, Abela geheetenblijkt, dat hij onlangs bij den Paus heeft aangedrongen op het invoeren van mid delen tot opbeuring van het in diep verval verkeerende R. Kath. kerkgezang, maar nog geen beslissend antwoord van den H. Vader op zijn voorstel heeft ontvangen. //Ik hoop," zegt Rossini, //mij op nieuw te dezer zake tot Z. H. te wenden, zoodra de loop der staatkundige gebeurtenissen Men spreekt van een nieuw succes dat pater Hyacinthe te Parijs ten deel is gevallen: hij heeft een onderwerp be handeld dat altijd t§eder voor een man en vooral voor een priester is: de Vrouw. De prediker heeft zijn gehoor een oogenblik in verrukking gebracht, en de man, gewijd aan het strenge leven van den ongehuwden staat, is bij de schildering van de vreugde, het lijden en de deugden der liefde in 't Christelijk gezin wegslepend geworden. Pater Hyacinthe is ook een groot moralist. Een Engelsch geneesheer, die zich door zijne bemoeiingen tot bevordering der algemeene gezondheid gunstig heeft be kend gemaakt, doctor Lankesterhield in de vorige week in een van de Londensche hospitalen ambtshalve schouwing over het lijk eener vrouw, die met haar katoenen kleedje den haard te dicht genaderd zijnde, doodelijke brandwonden had bekomen. Bij die gelegenheid verklaarde hijdat het aantal vrouwen, die in Engeland en Walles door het vuur het leven verliezen thans jaarlijks gemiddeld 3000 bedraagt, en dat er buitendien 20 maal zooveel vrouwen brandwon den hadden bekomen waarvan zij genazen. Hij leidde daar uit de gevolgtrekking af, dat de tegenwoordige kleedij der vrouwen hervorming, in stof en vorm beidenbehoefdeen hij prees de bemoeiingen van eene vrouwelijke geneeskun dige met den academischen graad van doctor in de medi cijnen aan eene Engeleche hoogeschool bekleed, Mary Wal ker, die in openbare voorlezingen de ondoelmatigheid van de tegenwoordige kleedij der vrouwen aantoonde. Volgens particuliere berichten uit Japan, was onze landgenoot Dr. A. Bauduin bij den Taikoen ontbodentoen deze ongesteld was, maar was de vorst reeds voor diens aankomst overleden. - Te Jedo was een Portugeesch ge zantschap aangekomen dat zijn intrek had genomen bij on zen vertegenwoordiger aldaarden heer De Graaf van Pols broek, die het vertrouwen van alle mogendheden geniet. - Dr. Bauduin heeft te Nagasaki de directie der geneeskun dige school cum annexis overgedragen aan den gewezen Nederlandscheu officier van gezondheid Mansveldt. Met Veel leedwezen zien de Japanners zoowel als de Europeanen de zen hoogst verdienstelijken geneesheer vertrekkendie zeer veel bijdroeg tot voortdurenden bloei en ontwikkeling der inrichting, welke onder zijn directie geplaatst was. ZEd. be vindt zich te Jedo, vergezeld van Dr. Gratama, directeur der natuur- en scheikundige school te Nagasaki. Volgens berichten uit Nagasaki is het Nederlandsche schip Duo-Pesima den 14den Sept. in de straat van Dumen op de kust van het landschap Satsuma in een hevigen typhoon ver gaan. Er bevonden zich 60 Japanners aan boordbehoorende tot het gevolg van den nieuw benoemden gouverneur van Nagasaki. Van deze zijn slechts 3 man gered, die op de kust zijn geworpen; van de Europeesche bemanning is nog niets bekend geworden. Promotie aan de Leidsclie Hoogeschool. 13 December. Tot Doctor in de beide Rechten de heer H. J. Kanngeb. te 's-Gravenhagemet een Acade misch proefschrift. OFFICIEEL NIEUWS. Vergadering van den Gemeenteraad van Leydenop Zaturdag 15 December 1 866 's namiddags te 1 uur. Onderwerpen1°. Benoeming van vier leden voor de plaatselijke Schoolcommissie, bij periodieke aftreding. 2°. Eadem van een leeraar voor de natuurlijke historie aan de gemeente-instellingen voor honger en middelbaar onderwijs. 3°. Het 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe be lasting, 1866. 4°. Suppletoire begrooting, dienst 1 866. 5°. Voordragt tot continuatie der onderhandsche aanbesteding van het onderhoud der plantsoenen. 6°. Voorwaarden van verhuring: a. van het land in den stadspolderb. van het grasgewas op de singels. 7°. Voorstellen betrekkelijk de hef fing eener plaatselijke directe belasting. Burgemeester en Wethouders van Leyden doen te we ten, dat voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijstot het laten inschrijven van nieuwe leer lingenwaarvan bij onderzoek blijkt dat zij het onderwijs

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2