Binnenlandsch Nieuws. daarbij te erkennen de behoefte aan beter watermaar te vens te vernemenwat men dacht van het Maaswaterdat nevens het Duinwater werd genoemd als middel tot verkrij ging van goed drinkwater, alsmede op welke voorwaarden dit kon terkregen worden. - De voorzitter gaf zijn bezwaar te kennen om iets mede te deelen ten aanzien van den toe stand der particuliere putten en noodigde den heer Huet van Delft uit om wat hij noodig en dienstig keurde te zeggen ten aanzien van de kosten die zich daarvan verschoonde door de opmerking, dat de sprong te stout was van eene bloole ontwikkeling van het plan in eene vergadering der Maat schappij van Nijverheid tot het bespreken van zaken, die meer behooren tot ee n op te richten Maatschappij van aandeelhou ders. - De heer Del Baere verklaarde daarop, dat, naar zijn oordeel, gegrond op de ervaring van zijne woninghet put water niet best is en naar het oordeel van bouwkundigen ook over het algemeen binnen Leiden slecht was. - Dr. Boursse Wils erlangde thans het woordom te komen tot het practisch nut der meetingdaar hij vroeg naar het beste middel, dat aangewend kon worden om~voor Leiden te ver krijgen beter water. - Prof. Henkett gaf daarop te kennen dat het hoogst moeilijk was eenige openingen te geven van de finantiëele zijde van het plan; maar dat het zeker was, dat hoe grooter het getal deelnemers of watergebruikers was, des te goedkooper het water verkrijgbaar kon worden ge steld. Te Amsterdam betaalde hij f 18 voor zijn gezin 's jaars, of f 3 voor iedere kamer. - Dr. Boursse Wils lichtte zijne bedoeling nader toe door het voorstellen eener motie waaruit de sympathie der vergadering bleek en eene nadere verkla ring van den voorzitter uitloktedie zaak oploste in een voorsteldat de vergadering na het gehoordehare ingeno menheid met het plan zou betuigen en de pogingen van de heeren De Yeer c. s. ondersteunende het hoogst wenschelijk achtte, dat op die wijze in de bestaande behoefte aan goed drinkwater binnen Leiden werd voorzien. - De heer De Veer stond op en verklaarde dat zulk een besluit der vergade ring geheel strekte met den stillen wensch en het ware doel der commissie, die er belang bij had, na de wenk door den Minister van Binnenlandsche Zaken gegeven dat uit den boezem der Leidsche burgerijgelijk reeds door de Leidsche Regeering was geschied, blijken van belangstelling en inge nomenheid met hare onderneming werden gegeven. De heer C. Keereweer Paulus Zn. gaf daarop te kennen, dat aan ver betering van het water niet te denken viel en trad in eene opgave van de verschillende kleurveranderingen die het grachtwater dagelijks ondergaat door uitlozingen van fabrie ken, het wasschen en spoelen van manufactuurververijen en vachtenblooteryen enz. Eindelijk onderwierp Prof. Van der Boon Mesch zijn gemotiveerd besluit aan de goedkeuring der vergadering, ten einde dat door de zorg van het De- partementsbestuur aan de hooge regeering in te dienen. - De vergadering zich bij acclamatie daarmede vereenigende stond de voorzitter opom met een ernstig en welsprekend woord de bijeenkomst te sluiten. Hij dankte de leden der Regeering voor de blijken van belangstelling, die zij reeds betoond hadden in de zorg voor beter drinkwater by de ge- heerscht hebbende ziekte enook thans door hunne tegenwoor digheid en ondersteuning bij deze bijeenkomst. Hij wijdde zeer uit over de gewichtige zaakdie behandeld wasen waar aan de toevloed van velen die geen leden waren, was toe te schrijven. Met een warm hart voor Leiden en Leidens burgery, bijzonder voor de armen en minvermogenden, die behoefte hadden aan beter drinkwater, sloot hy zijne rede, die eindigde in den wensch, dat ook deze pogingen, een drachtige pogingen tot zulk een gewichtig einde, met den besten uitslag mochten bekroond worden. En hiermede ons beknopt en vluchtig verslag van die belangrijke Leidsche meeting eindigende, hebben wij getracht hen die niet tegenwoordig waren of konden zijn eenig denk beeld te geven van het gewichtig belang, dat aan de orde was gesteld en besproken is geworden. Bedriegen wij ons niet, dan dringt onze 9tem menigmaal daar binnen, waar zelden een belangwekkend woord toegang heeft, - tot onze geringere minder beschaafdetoch eerbiedwaardige stan den die hun dagelijksch brood met handenarbeid moeten winnen. Het schijnt toch vrij zeker, dat de cholera, die zoo he vig heeft gewoedvoedsel vond waar onreinheid heerscht en onzindelijkheid in leefwijze, eten en drinken, ook door slecht drinkwater wordt bevorderd. Als één lid lijdt, lijden ook de andere leden en als op onze achtergrachten en in onze arme buurten ziekte en dood regeerendan is er ook angst en schrik of rouw in de overige deelen der stad. Ge meenschappelijk belang dringt er toe om te zorgen dat overal beter drinkwater verkrijgbaar is. Dat kost geld; de meer- gegoeden zullen die kosten dragen voor hetgeen zij voor eigen verbruik behoeven, maar zij zullen bovendien, ieder naar zijn vermogen moeten bijdragen in de kostenwanneer van Stadswege op verschillende plaatsen dat water voor ieder een verkrijgbaar wordt gesteld. Beter was hetwanneer ieder zich dat water voor eigen rekening aanschafte, gelijk dat zoo trouw en vlijtig geschiedt voor ieder emmer heet water, dat aan stoomfabrieken beschikbaar is. En dat zou geen be zwaar hebben bijaldien binnen Leiden meer water- dan jene verdrinkers waren. Wij berekenen dat jaarlijks tusschen de drie- en viermaal honderd duizend gulden aan gedistilleerd wordt besteed en zou het niet een zegen zijn en meer nut en voordeel gevenzou er niet minder dood en verderf heerschen, wanneer aanvankelijk de helft werd bespaard, om te worden besteed aan goed water, vleesch, brood of bier en in allen geval tot nut van 't algemeen voor li chaam en ziel, tot eer van Leiden en de Leidenaars? Z. M. heeft aan Mr. A. Gelderman, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zuid- hom, en benoemd tot burgemeesters der gemeente Gestel en Blaarthem J. Moonensecretaris dier gemeente, en der gemeente Avereest J. H. van Barneveld, secretaris dier ge meente; voorts heeft Z. M. Mr. J. C. E. baron van Lyndenop zijn verzoek, eervol ontslagen als schoolopziener in het zesde schooldistrict der provincie Zeelanden tot schoolopziener in het derde schooldistrict dier provincie benoemd den heer Mr. C. J. Pické, te Middelburg. Zondag was het Jhr. Mr. N. de Gijselaar Ezn., te s-Hage gegeven zijne vijfentwintig-jarige ambtsvervulling als grif fier bij den Hoogen Raad der Nederlanden te vieren. Bij die gelegenheid werd hy van wege Z. M. den Koning met het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw be giftigd. - Nog dezer dagen wees de voorzitter van den Hoo gen Raad der Nederlanden Mr. F. de Greve, op de bij zondere toewijding des griffiers aan zijne taak, en zyne bekwaamheid in de verzameling van de antecedenten en ju risprudentie van den Raad. - Bij zijne vijfentwintigjarige dienstvervulling heeft de griffier de gelukwenschen van den president en leden ontvangen; terwijl de feestvierende by die gelegenheid aan de beambten een aandenken heeft vereerd. Met 1°. Januari aanstaande wordt de prijs van het gas te Vlissingen voor particulieren verminderd van 15 op 12 cents. De dammen aan den Hoek van Holland hebben aan de jongste stormen voldoenden weerstand geboden. Bij de stormen in het begin der maand November heeft er eene geringe zetting van het nieuw gemaakte gedeelte plaats gehaddie bij de latere nog heviger stormen niet is toegenomen. Aan het vooreinde van den dam is eenige steen verward geslagen; de geheele schade aan dit belangrijk werk is echter niet noemenswaardig. Wij vernemen dat het kapitaal voor de Nederlandsch- Internationale Spoorweg- en Havenmaatschappij is volteekend. Alle inschrijvingen zijn aangenomen. Volgens bericht van Wijk aan Zee, van den 6den de zer, was onder de gemeente Velsen aangespoeld eene groote koffer, inhoudende kleedingstukken benevens zaken van be langrijke waarde, volgens den inhoud vermoedelijk behoord hebbende aan den heer W. H. Willemse, Oo9t-Ind. ambte naar te Batavia. In de Handelingen der 89ste Algemeene Vergadering van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nij verheid komt een uitgebreid verslag voor aangaande het bouwen van arbeiderswoningen in 10 steden van ons vader land. Van de meesten treft men bijzonderheden aan betref fende het aantal woningen, den huurprijs, de kosten van bouwenhet Maatschappelyk kapitaal en het dividend. Van

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2