N®. 2097. Dinsdag 11 December. A®. 1861 BERICHT. Die zich van heden af abonneert op het Leidsch Dagbladin te gaan 1 Januari aanstaande, ontvangt tot dat tijdstip het blad gratis. Kene Leldsche meeting. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 rege^0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. dpo ortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op do Zondagen alleen te 10 u. 60 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oo«t-Iudisohe Laadpost. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Iudisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethoudert, Maandagen Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commune van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie Ï3 open dagelijks vau 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-Dtf Gemeente-Architect is te «preken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; vau'«-Rijks Direote Belas tingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. De Leidsche Afdeeliug der Nederl. Maatschappij ter be vordering van Nijverheid hield Zaterdag in de Stads-Ge- hoorzaal eene openbare vergadering, tot welker bijwoning ook uitgenoodigd waren zijdie geen leden waren maar ook belang stelden in het bespreken van een hoogstaangelegen onderwerp: de behoefte aan beter drinkwater binnen Leiden. De oproeping en uitnoodiging hadden een grooten toevloed uitgeloktom zich daarheen te begevenniettegenstaande het ongunstige weder. De burgemeester, de wethouders, on derscheidene raadsleden, hoogleeraren genees- en bouwkundi gen, predikanten en officieren, in een woord, - de Leid sche burgerij was waardiglijk uit de verschillende standen die het plaatselijk belang waardeeren, vertegenwoordigd, - in gespannen en reikhalzend verlangen om dat gewichtig onderwerp ter tafel te zien brengen. Het bestuur verscheen, geleidende het gemeentebestuur en gevolgd door de HH. De Veer, Henkett en Huet, ondernemers eener duinwater leiding voor de steden 's-Gravenhage, Delft en Leiden. Met zijne eigendommelijke helderheid en bevattelijkheid van voordracht en een geleidelijken redeneertrant, die aan het herinneringsvermogen zoo zeer te gemoet komtbesprak de Voorzitter Prof. Van der Boon Mesch den toestand van het drinkwater binnen Leiden, het welwater, put- of zak- water, den aard en de natuur en de samenstelling, de oor zaken waardoor het welwater wordt bedorven den oorsprong der organische zelfstandighedendie er in worden gevonden enz. Vervolgens beschreef hij den toestand binnen Leiden, voor zooverre die kenbaar was uit de aanwezige 28 stads- pompenwaarvan er 6 warendie geen water geven 7 slechts, die best water leverden, maar 15 die of onaange naam of slecht en onbruikbaar water hielden. Onder de oorzaken, die zulk een toestand hadden doen geboren wor den telde de Spreker hoofdzakelijk de verandering en door werking van den bodem door allerlei omstandighedende gebrekkige inrichting der waterlozingen en sekreetputten onder de voornaamste middelen rekende hij eene betere sa menstelling en inrichting van het sekreet-, riool- en goot- stelselversterkt door doeltreffende plaatselijke verordenin gen maar vooral den aanvoer van duinwater. Prof. Henkett verkreeg daarop het woord, om met be hulp van eene aanschouwelijke voorstelling, het plan te ont wikkelen van eene duinwaterleiding, aan te leggen in de duingronden tusschen 's-Gravenhage en Katwijk met twee stoomwerktuigen bij Waalsdorp en bij Katwijk geplaatstom door de eerste 's-Gravenhage en Delftdoor de andere Lei den van versch duinwater in overvloed te voorzien. Na eene mededeeling van den toestand der duinen de aanwezigheid van voor het doel geschikte duinpannen de uitkomst der plaats gehad hebbende boringen of gravingenhet gehouden we tenschappelijk en practisch onderzoek naar den waterstand der duinpannen, den waterafvoer van rivieren en kanalen de verhouding van het water tot de hoeveelheid gevallen re gen in droge zomers, zooals in 185 7 en 1858 als in ge wone jarenen wat overigens wetenswaardig en belangrijk voor dat plan kon geacht worden kwam dat plan hierop neder, dat een uitgestrektheid van 23 60 bunders duingrond beschikbaar was, leverende 5 000 kub. ellen water daags, bij een stand van 8 duimterwijl de gemiddelde waterstand in verhouding van den gevallen regenwerd berekend op minstens 4 8 duim. Die waterbedding kon worden verdeeld naar de behoefte van elk der drie steden onverhinderd om ook elkander te hulp te komen. In verhouding tot de be volking van de drie steden werd de watervoorraad berekend op 34 tot 88 kannen daags per hoofd of 2} tot 6 4 emmers. De Amsterdamsche Duinwaterleiding had eene grootte van 1200 a 1600 bunders, opleverende eene hoeveelheid van 4 tot 80 00 kub. ellen water daags. - Op deze zeer be langrijke mededeeling van het plan volgde eene uitnoodiging van den voorzitter tot het openen van een gemeenzaam on derhoud door het vragen van ophelderingenhet opperen van bezwaren enz. Prof. Heinsius stond op, om uit de mededeeling van den toestand der stadspompen aanleiding te nemen tot de vraag hoe het met de particuliere pompen was gesteld? Hij wenschte

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1