TE HUUR GEVRAAGD. VERNIS-FABRIEK. Buitenlandsch Nieuws. Promotie aan de Leidsche Hoogeschool. OFFICIEEL KIEIIWS. Advertentiên. De Thermometer ran Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 49°, des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 48°. Vrijdag morgen te 5 uren 46°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 50°, 's namiddags te 4 uren 46°. Het aantal studenten aan de hoogeschool te Bonn ge durende het loopende semester bedraagt 906 tegen 86 5 in den afgeloopen zomer. Hiervan behooren tot de Evangelisch- theologisehe faculteit 68, tot de Katholiek-theologische 222 tot de rechtsgeleerde 160, tot de medische 213 en tot de philosophische 263. Men houdt zich te Berlijn bezig met de constructie eener sterke gepantserde vloot, vervaardigd naar Fransche modellen. Er zijn vrij bevredigende berichten uit Rome ontvan gen. De clericale bladen ontkennen met krachtdat de paus het initiatief zou genomen hebben tot de nieuwe onderhan delingen maar men hoopt niettemindat de paus de voor stellen van het Italiaansche gouvernement gunstig zal ont vangen. Alleen wil de paus niet meer onderhandelen op den grondslag der besprekingen van het vorige jaar. In een dorp nabij Budweis heeft de volgende huive ringwekkende gebeurtenis plaats gehad. Een aldaar geves tigde mandenmaker, met name Wenzel F., had vóór twee jaren uit een ander gedeelte van Bohemen eene vrouw mede gebracht die echter spoedig weer verdween. Men geloofde, dat zij weer naar hare ouders was teruggekeerdomdat men F. als een ruw en twistziek mensch kende. Dezer dagen speelde zijn zesjarige zoon, uit zijn eerste huwelijk, met eenige an dere knapen en liet zich de woorden ontvallen, dat z\jne moeder weer ergen honger moest hebbenomdat zij zoo ge weldig schreeuwde. Dit werd door een der knapen aan zijne ouders verteld, die daarvan aan de bevoegde autoriteit ken nis gaven. Dadelijk ging nu eene commissie in het huis van F., die zich zeer verbaasd aanstelde, toen hij de ge rechtspersonen in zijn huis zag, maar zijne verlegenheid niet verbergen kon toen zij hem naar zijne vrouw vraagden. Hij loochende hare tegenwoordigheiddoch werd terstond in eene kamer onder bewaking opgesloten. Zyn zoontje werd door vleiery overreedom tot wegwijzer te dienen. De kleine geleidde de commissie naar den zolder en wees een hoek onder het dak aanwaarvoor een muur was opgetrok ken die slechts eene kleine opening met eene schuif had en tot verblijfplaats der vrouw diende. De muur werd om vergehaald, en nu aanschouwde men een vreeselyk tooneel. In eene ruimte van nauwelijks vijf voet breedte, temidden van een hoop vuilnis en stank, door een tweejarig verblijf al daar opgehoopt, bevond zich eene vrouw bijna zonder klee- dingstukkentot een geraamte vermagerd en in een staat van volkomen wezenloosheid. Zij had dikwijls in twee of drie dagen niets te eten gekregen. De ongelukkige werd natuur lijk terstond onder behoorlijke verpleging genomenofschoon men aan haar herstel twijfelt. De onmenschelyk echtgenoot werd aan het gerecht overgeleverd. De onlangs door keizer Napoleon aan den generaal Castelnau in Mexico gezonden telegram, heeft gekost de som van 1880, nagenoeg f 22,560. In een brief uit Rome wordt gemelddat in de Pie terskerk aldaar reeds toebereidselen worden gemaakt voor het in Juni 186 7 te vieren eeuwfeest van den martelaars dood van den apostel Petrus. Dr. Pusey gaat voort met brieven schrijven over de biecht in de Engelsche kerk. Hij bespreekt thans de abso lutie, die volgens hem door den priester en door dezen al leen gegeven kan worden. Belangrijker dan de behandeling van deze oude quaestiën is het volgende bericht, dat er te Londen een conferentie zal belegd worden om de middelen te bespreken tot verbe tering van de onkerkelijkheid onder het werkvolk. Een co mité heeft zich daartoe gevormdbestaande uit geestelijken van de staatskerk en van andere sekten, waarin ook werk- lieden toegelaten worden waaronder ook zulkedie schoon nog Christenen, den kerkdienst weinig bezoeken. Niet meer dan 100 personen zullen te dezer zake voor het einde van Januari eene vergadering houden. i Reeds sedert eenigen tijd heeft de Iersche politie ten gevolge van door haar gedane ontdekkingen agenten te Lon den gehad, en nu is laatstleden Zaterdag dan ook te Lon den op het Strand herkend en gevat de secretaris van het hoofdbureau-Stephens der Feniansche broederschapgenaamet Stephen John Meany. Hij is onmiddellijk naar het naastd politie-bureau vervoerd, en van daar, nadat men gewicht tige papieren bij hem gevonden had en hij zijne identitei- niet trachtte te ontkennenop last van den Chief Magis trate van het kwartier, in een cab, naar het station van den Noordwestelijken spoorweg, om verder naar Dublin ver voerd te wordenwaar zyne zaak zal worden onderzocht. Het bevel tot inhechtenisneming van dezen persoon bevatte de beschuldiging van //verraad bestaande in samenspanning met onderscheidene andere personen ten einde oorlog te ver wekken tegen Hare Majesteit de Koningin." Men begint nu te geloovendat Stephens zelf wellicht ook in de buurt van Londen is. Bij de regeering is bericht gekomen van oproe rige gezindheid bij de Iersche bevolking te Liverpool en te Glasgow in verband met de Feniansche beweging. Men zeide, dat in den loop van deze week twee regimenten infanterie naar die steden zouden vertrekken. 7 December. - Tot Doctor in de beide rechten de heer L. Ruyters, geb. te Maastricht, met Stellingen. Burgemeester en Wethouders van Leyden doen te we ten, dat voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijstot het laten inschrijven van nieuwe leer lingen waarvan bij onderzoek blijkt dat zy het onderwijs op eene der reeds bestaande klassen kunnen volgengele genheid gegeven wordt: voor die der lste klasse, voor jongens, aan het school gebouw op de Aalmarkt; voor die der lste klasse, voor meisjes, aan het school gebouw op de Breêstraat, tegenover het Stadhuis; voor die der 2de klasse, voor jongens, aan het school gebouw in de Pieterskerkstraat; voor die der 2de klasse, voor meisjes, aan het school gebouw op de Breêstraat, naast de Waalsche kerk; en wel van den 3den tot en met den 15den December ek., dagelijks (de Zondag uitgezonderd)des voormiddags van half negen tot negen urenen op Woensdag en Zaturdag daarenbovenvan twaalf tot twee uren des namiddags. Op een goeden stand wordt te Leiden te Huur gevraagd een HUIS met vier a vijf Kamers. Brieven franco aan het Bureau Leidsch Dagblad onder Hf0. 7. Door verkregen concessie van Heeren Gedeputeerde Staten tot het bouwen van eene Fabriek va7i Vernissenop groote schaal aangelegd, in de gemeente Overschie, zeer nabij Rot terdam, zijn de ondergeteekenden van KLAVEREN ZO NEN thans in staat gesteld, om alle orders, hoe belang rijk ook, in LAKKEN, VERNISSEN en STANDOLIE terstond te kunnen uitvoeren. Door de aanzienlijke ruime en groote berg- en werkplaat sen kunnen zij het voordeel aanbiedenom ten allen tjjde bezonken oude Standolie en Vernissen afteleveren, hetgeen vooral dienstig is voor Schilders om solide werken ten uit voer te brengen, in het bijzonder ook voor Kerken, gevende door deze hiervan openlijk berigtin het belang van onze veelzijdige begunstigers, zoowel voor HH. Grossiers als Win keliers en Schilders. RotterdamNovember 1866. van KLAVEREN ZONEN, Grossiers in Verwwaren en Vemis-Fabriekanten,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3