N°. 2095. Zaterdag 8 December. A0. 1866. Nieuwe belastingplannen. LEIDSCH 1A6BLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mors Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. 5 poortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.j 3 u. 37 m.; 6 n. 6 m.; 9 n. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige da^ea5 u.j van Amsterdam Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Poatbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en ta 10 u.50 in.; 's namidd. te 3 u. 85 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 'a namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorwag-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. 'Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van II1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie 13 open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-Dr Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 8 6 uren; ran's-ftijks Direote Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 99 uren, vaa Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; ran do Hypotheken en het Kadaster, van 9A uren. {Slot.) Weldra is bet tijdstip daar, waarop het voor de ingeze tenen van groot belang is te wetenhoe zij voor het vol gend jaar zullen worden aangeslagen in de directe belasting waarmede het te kort op de gewone plaatselijke inkomsten tot bestrijding der plaatselijke uitgaven moet worden gedekt. Reeds langen tijd hebben wij gedacht over de plannendie daar voor zijn ontworpen en van tijd tot tijd waar het pas gaf ons oordeel doen kennen. Thans weten wij ookhoe de ge meenteraad over die plannen denkt uit het algemeen ver slag dat betreffende het onderzoek in de sectiën is openbaar gemaakt, waarvan de beslissing ons voorkomt te zijn on gunstig voor de voorstellers. Een nader gewyzigd ontwerp is daarvan de vrucht en als we dit plan toetsen aan de be denkingen en wenkendie in het algemeen verslag te vin den zijn, dan kan het ook weder op geene goedkeuring re kenen. Op de vraag: //Wil men eene ^belasting op het inkomen of op de vertering?" geeft het nieuw ontwerp geen ant woord. Die vraag moet elk belastingschuldige beantwoorden als het ontwerp in zijne keuze geeft: eigen aangifte van zyn inkomen of ambtshalve aanslag naar de huurwaarde van zijne woning. Wat men onder inkomen verstaatis niet aange duid ofschoon men het in de sectiën ook wilde weten. En dat is van zooveel belang, dat men in de Arnhem- sche verordening zoo juist mogelijk heeft beschreven wat men onder inkomen begrijpt, namelijk: //dein geld bereken bare vruchten voortspruitende uit bezittingen (eigen gebruik van dezen daaronder begrepen) uit ambtenbedieningen betrekkingen, industrie, handel, beroep, bedrijf, arbeid en onderneming, alsmede alle andere inkomsten van welken aard ook, voor het leven of tijdelijk genoten wordende, een of ander onder aftrek van de renten van verschuldigde ka pitalen, de uitgaande lijfrenten en uitkeeringen de nood zakelijke kosten van onderhoud der bezittingenwaaruit de inkomsten worden verkregen en de daarop drukkende grond-, dijk-, polder- en andere noodzakelijke lasten." Zulk eene om schrijving is noodzakelgk, opdat ieder zich mete met den zelfden maat, terwijl het niet ondienstig was, dat er werd bijgevoegd//over de laatste twaalf maanden." De aanslag geschiedt naar eigen aangifte, maar ook ambts halve. Te Arnhem is de ambtshalve aanslag de poenaliteit, waarvoor geen maatstaf wordt aan de hand gegevenmaar in het ontwerp dat voor ons ligt is het een maatstaf ge worden - dus tweeërlei keur- of weegsteen. Die f 2660 inkomen heeft en een huis bewoont, waarin hij f 27 5 huur betaalt, doet voordeelig zich ambtshalve te laten aanslaan - die f 6000 inkomen heeft en in een huis woont van f 1000 huur zal zich zelf classificeeren. Die f 2600 bezoldiging ge niet en op kamers woont, laat zich ambtshalve aanslaan. Wiens inkomen niet kan berekend wordenwaagt het zich zoo laag mogelijk te classificeeren. Neendan is het meer billijk en rechtvaardig geheel te volgen, of de Arnhemsche verordening, of het plan van den heer Scheltema. Een van beidenmaar naar wij uit het algemeen verslag meenden te moeten opmakenwil de gemeenteraad- immers de meerderheid der leden die aan het afdeelingsonderzoek deel namen - geen van beiden. Dat begrijpen we niet. Men wil geen incometax op eigen aangifte. Men zou de voorkeur kunnen geven aan eene belasting op de huurwaarde als grondslag voor ambtshalve aanslag, en men keurt af het plan van den heer Scheltema, dat huurwaarde en mo bilair, beiden uiterlyke teekenen van den stand die men voert, als grondslagen tot berekening van het inkomen aan wijst, evenals de wet op 's Rijks personeele belasting, die 6 pCt. heft van de huurwaarde en 1 pCt. van het mobi lair, zoodat het inkomen wordt berekend op 5 maal de huurwaarde en ééns de waarde van het mobilair, waarvan dan 1 pCt. wordt geheven. Naar dien maatstaf betalen we ook gemeente-opcenten van de Rijks personeele belasting en sedert 1 856 onzen thans nog bestaanden hoofdelijken om slag. En als we nu eene keus moeten doen voor een rede lijken maatstaf, dan komt het ons niet twijfelachtig voor, dat de werkelijke huurwaarde en de geschatte waarde van het mobilair met een opklimmenden factor als billijke grond slagen kannen worden aangenomen waarnaar het vermoedelijk inkomen, overeenkomstig den stand waarin ieder leeft, kan worden berekend. Dit evenwel kunnen we begrijpen, dat er velen zijn, die nu meesmuilend vragen, of dit stelsel, - dat zooveel moeilijk heden in de toepassing vindt, en waarover men maanden

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1