N°. 2094. Vrijdag 7 December. A0.1866. Partijbelang of Volksbelang f LEID8GH DMBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 'g-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m,; 12 u. 41 m.; 8 u. 37 m.; 6 u. 6 in.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliobtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 'snamidd. te 3 u. 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, i en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West«Indisobe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uien, Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. 'Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie Ï3 open dadelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.'De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uien, Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 86 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootsohappen 5 Cts. Zegelreoht 35 Cts. III. De Arnhemsche Courant verdedigt het standpuntwaarop zij zich in den laatsten tijd plaatste bij de gebeurtenissen die wij beleefd hebbenop uitstekende wijze. Zoodra uien overtuigd is tot eene party te behooren, die het volksbelang met de beste middelen bevordert, is partij- en volksbelang ineengesmolten. Maar dan is het ook noodig te letten op de wijze lessendie zij geeft aan ieder die tot de liberale rich ting meent te behooren. Wij willen door de overneming der volgende zinsneden medewerken tot verspreiding van al het goede en het behartigenswaardige, dat daarin voorkomt: //Er is iets, dat ons in de laatste tijden sterker dan ooit in het oog is gevallen. Wij geven te hoog op van onze kracht, van onzen invloed, van de onmogelijkheid, dat in Nederland ooit een ander dan een constitutioneel en liberaal gouvernement bestaan kan. Deze overmaat van zelfvertrou wen zou ons noodlottig kunnen wordenwanneer zij ons verleidde de krachten onzer verschillende tegenpartijders al te gering te schatten. Krachtige constitutioneele en parle mentaire regeeringen hebben wij door deze fout, door de illusie van hare onkwetsbaarheid en onfeilbaarheidin na burige landen zien vallen. Gelijke fouten zouden, indien wij niet bij tijds ze opmerken en leeren vermijdenook bij ons gelijke gevolgen kunnen hebben. Niets is voor een po litieke partij gevaarlijker dan wanneer zij op illusiën steunt in plaats van op werkelijkhedenwanneer zij meent hare tegenpartij in dezelfde mate zwakker te maken en van in vloed te beroovennaarmate zij zelve meer op hare kracht en haren invloed roemt. Het moge voor het oogenblik ver makelijk wezen zyne eigene partij onder het vergrootglas en zijne tegenpartij onder het verkleinglas te bekijken en op zich zelve is dit eene onschuldige liefhebberijmaar het wordt een gevaarlijk spel, wanneer men, op grond van deze waarneming, het publiek wil doen geloovendat de liberale reuzen van de illiberale dwergen nooit iets te duch ten hebben. Inderdaad vreezen wijdat een deel der liberalen zich illusiën maakt over de kracht en den invloed der liberale partij op dit oogenblik. Wij laten nu de betwiste vraag, of zij eene meerderheid in de Tweede Kamer vormt, daar, In elk geval hebben de verkiezingen die meerderheid gekort wiekt. Wij willen gaarne geloovendat er in de Kamer zooals zij thans is samengesteldvoor den eenen of ande ren liberalenof tegen eenen bepaald illiberalen maatregel eene numerieke meerderheid zal kunnen gevonden worden; maar wy gelooven niet dat het liberaal element in deze Kamer een heerschend element, eene regeerende richting kan genoemd worden. Ware het liberaal gouvernement gevallen voor de overmacht der conservatieve partijde liberalen hadden terstond als eene krachtige oppositiemet een erkend regeerings-programmain de Kamer kunnen herrijzen. Maar deze Kabinets-revolutiewaardoor een particulier liberalisme zonder een eigen programma zijne heerschappij trachtte te grondvesten op de puinhoopen van het gouvernement zelf, waarvan het deel uitmaaktedit heeft èn ons prestige èn onze kracht gebroken. Wij ondervinden thans de naweeën van den coup d'etat - misschien beter gezegd van den coup de tête - van den heer Van de Putte. Daardoor werd de eenheid der partijhet vertrouwen der liberalen onderling en, ten gevolge daarvan, hunne samenwerking verbroken. Zoodra men moest gaan onderscheiden tusschen liberalen van heden en liberalen van morgen, zoodra men, wanneer van liberalisme sprake was, moest beginnen te vragen, welk liberalisme bedoeld werd, het oude bekende of het pas ver vaardigde? kon het geene regeerende richting meer wezen. En zoolang dit duurt, zoolang deze spraakverwarring bestaat en de liberalen het onder elkander oneens zijnwelk pro gramma nu eigenlijk het ware liberale programma is, kan het liberalisme ook in de oppositie geene regeerende richting wezen en tot geene regeerende richting leiden. Er zijn thans liberalen in de Kamer die tegen al wat illiberaal is zullen opponeerenmaar een werkelijk liberale partij bestaat op dit oogenblik niet." Een werkelijk liberale partijbestaat zij op dit oogenblik niet? Dan heeft de ontbinding en de vernieuwing der Tweede Kamer in zooverre doel getroffen dat er voor geen strijd om het bewind in den eersten tijd te vreezen is; dan is er voor eene bestendiging van richting in tegenovergestelden geest immers meer kans? Als het Ministeriedat thans aan het bewind is voortgaan gelijk het tot nu toe deedin wetsvoorstellen en regeeringsmaatregelen een staatkunde te volgen, d^j piet vér-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1