FAUST, M E E K R A P-OLI E. SCHOUWBURG TE LEIDEN. Marseille-Batavia-Shanghai. Advertentiën. O VERLANDMAIL //De Gretchen van Goethe is de hoogst mogelijke vrou welijke eenvouddoor den geniaalsten der dichters gedra matiseerd. De vrouw in geheel hare reine onbevangenheid te stellen tegenover den man, wiens krachtige geest de we reld in zich zou willen opnemendat tweetal alle phasen van genegenheid, liefde, hartstocht, verleiding te doen door- loopenin dien ongelijken strijd der eene elk middel van verdediging te ontnemenden anderen alles wat boeien kan te gevenbeider levensrichting scherp te scheiden en zóó te groepeeren, dat zijne kennis van hare onwetendheid leeren kan; langzamerhand die bevallige, blonde, kinderlijke ver schijning te verheffen tot eene breede figuur, die hare too- verwerking aan niets dan aan liefde, zelfopofferende liefde ontleent; in die eigen mate den stoutsten en fiersten der menschelijke geesten te verkleinenomdat hem juist dat eene ontbreekt, wat des dichters wil uitsluitend haar verleende; dit alles schynt eene der bedoelingen te zijnwaarmede het reuzenwerk, dat den naam van Faust draagt, werd ont worpen. //Seebach is van die Gretchen de verwezenlijking. Zij komt haar niet nabijzij is het zelve. Kaulbach en Scheffer heb ben die type vereeuwigd. Het lieve natuurkind leunt tegen de borst van den man, wiens diepzinnige, gloeiende, harts tochtelijke taal, haar bewonderend doet beminnen en be minnende bewonderen. Het zielvolle half geloken oog is be deesd naar den grond gericht, als ging gansch haar wezen op in geestdrift en aanhankelijkheid. Begrijpen kan zij niet, alleen gevoelen, maar dit laatste tot op den diepsten bo dem van haar hart. Wat kommert haar die gansche schat van geleerdheidmet zoo veel nachtelijke inspanning bijeen gegaard. Of ook hij lief heeft, dat wil zij weten, en tevens of hij gelooft wat zij zoo gaarne mededeelen wildemaar niet begrijpelijk kan maken. In hare onschuldige bekommering zint zij op een middel en zij vindt - eene bloemdie zij ondervraagt, tot het antwoord haar duidelijk wordt. //Om deze schepping plastisch voor te stellendaartoe behoort een moed alleen door Seebach's krachten geëvenaard. Wie Gretchen zijn wil moet weten eenvoudig te wezen en niet alleen in de kunst, is deze zaak een der moeilijkste. Ragfijn is dat spel - zoo fijn als het weefsel dat hare rappe hand vervaardigt. De indruk komt nergens plotseling, hij vestigt zich langzaam, zachtkens maar onbeschrijfelijk vast. Geen enkele stoute greep, geen enkel krachtig beeld. Niets dan schakeering, nuances, nauw merkbare lijnen, kleine middelen van kunst, die in hare uiting het resultaat zijn van diepe overdenking. Staat zij tegenover Faust, op hem straalt het licht, op haar valt de schaduw, maar dat juist wil zijen weet zij te bewerken. De zoete toon dier klank volle stemdie toch zoo rauw weet te zijn als moederliefde haar gillen doetde schuchteremaagdelijkebedeesde hou ding, behooren Seebach van nature ja, maar diepe, om vangrijke studie alleen bracht beide tot die volkomenheid. Ééne poging slechts om kunstmatig den indruk te vestigeu en die indruk is reddeloos verloren. uWat Seebach meesterlijk verstaat is, te schijnen wat zy is. Niet iedere kinderlijke, lieftallige, bekoorlijke tooneel- speelster is Gretchen. Het eigenaardige dier rol is, dat zij elke aantrekkelijkheid verliest, zoodra de techniek der kunst met onervaren hand den toeschouwer wordt blootgelegd. Goethe wilde natuur in zijnen Faust, als tegenstelling van nietige geleerdheidhoe veelomvattend zij ook worde ge dacht. Daartoe koos hij Gretchen doch stelde haar zoo hoog een eisch als schaars van het tooneel werd gevergd. Hy dacht zich een kunstenares van zoo groote gevoelvolle ziel dat zij ter wille van den meester weet zich te onthouden. Hij stelde zich eene vrouw voordie haar spel zóó weet te ver bergen die het aanschouwelijke beeld alle kunstmatige schep ping doet vergeten. Die vrouw heet Seebach." OFFICIEEL NIEUW». Burgemeester en Wethouders van Leyden doen te we ten dat voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, tot het laten inschrijven van nieuwe leer lingen waarvan bij onderzoek blijkt dat zy het onderwijs op eene der reeds bestaande klassen kunnen volgengele genheid gegeven wordt: voor die der 1ste klassevoor jongensaan het school gebouw op de Aalmarkt; voor die der 1ste klasse, voor meisjes, aan het school gebouw op de Breêstraat, tegenover het Stadhuis; voor die der 2de klasse, voor jongens, aan het school gebouw in de Pieterskerkstraat; voor die der 2de klasse, voor meisjes, aan het school gebouw op de Breêstraat, naast de Waalsche kerk; en wel van den 3 den tot en met den 15 den December ek., dagelijks (de Zondag uitgezonderd)des voormiddags van half negen tot negen urenen op Woensdag en Zaturdag daarenbovenvan twaalf tot twee uren des namiddags. TE KOOP een fatsoenlijk burger WOONHUIS met zes Kamers, Keu ken KelderPlaats en verdere gemakken op een der beste standen dezer stad. Te bevragen bij den Heer M. S. REISTMr. Timmer man Apothekersdijk. Brieven franco. op UO.ÜDERDAC 6 DECEMBER 1866. Op vereerende uitnoodiging zal Mevrouw NIEMANN-SEE- BACH alhier nog eenmaal optreden in Göthe's Faust waarin zij door het spelen van CrRETCHEAT bare Euro- pesche vermaardheid heeft bekomen. Met medewerking van het Duitsche personeel onder directie van den Heer a. van lier van Amsterdam. Tragödie in 5 Acten von Göthe. Met doelmatige bekortingen voor het Tooneel door e. devrient. Aanvang ten 9 ure. Prijzen der Plaatsen Loges ƒ2.50; Baignoires ƒ2.Parterre 1.50, Heeren Studenten ƒ1.Gallerij 0.75; Achter-Gallerij ƒ0.40. der MESS ACJ ERIES IMPÉRIALES. Vertrekt van Marseille den 19den van elke maand. Transport van PASSAGIERSGOEDEREN en SPECIE. Vaste Door vrachten en Directe Connossementen van Rot terdam tot Singapore, Batavia, Hongkong, Shanghai, Ma dras en Calcutta. Geregelde aansluiting te Singapore voor Batavia. Aan Gouvernements Ambtenaren wordt eene belangrijke reductie toegestaan. Kleine Collis, Monsters etc. kunnen op zeer billijke voor waarden worden verzonden. Tot inschrijving van Passagiers en Goederen en het ver krijgen van alle inlichtingen adres bij SMITH C°., te Rotterdam, Uitwendig geneesmiddel tegen Jicht en Rheumatismedat tegenwoordig door de eerste Medicinae-Doctoren met het beste gevolg wordt aaubevolen; alleen verkrijgbaar a 3 per flaconbij den Apotheker J. J. BOURSSE te Amster damJJ. 49. De plaatsen zijn te besprekenvoor Aandeelhouders Woensdag 5 Decemberen voor Niet-Aandeelhouders op den Speeldag, van 10 tot 1 uur.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3