Buitenlandsch Nieuws. waren neergestreken, in de netten zijn gevallen. De vogels, welke den 24sten November gevangen werden, waren Maan dag nog in leven. Zij zijn vroolijk en eten goed en zingen als lijstersmet welke soort van vogels zij eenige overeen komst hebben. Zij hebben althans dezelfde grootte; hunne kleur is lichtgeel, met een rooden weerschijn. Bij de vleu gels zijn drie rijen wit boven elkaar. Zij hebben zwarte staarten met geel afgezet, zwarte pooten en zwarten nek. Op den kop dragen zij eene kuif, die zij opzetten wanneer zij eten of zingen. Deze vogels zijn bepaald beter dan hun naam; hoe zij aan den naam van pestvogels komen weet men niet. Bij den predikant aan den LoonschendijkDs. M. J. Wentink, is op zekeren nacht in de vorige week ingebroken en een belangrijke diefstal gepleegd. Het mocht der politie ondanks ijverig onderzoek nog niet gelukken de daders te ontdekken. Te Niekerk/Oldekerk (Groningen) is, ter voorziening in de door het bedanken van den heer Gronemeijer voort durende vacature, beroepen Ds. W. Zegerspred. te Oos terbeek. Beroepen te 's-Grevelduin Kapelle Ds. A. P. A. du Clouxthans te Spijk, in Groningen, vroeger gedurende verscheidene jaren predikant te 's-Grevelduin Kapelle. Prof. Pruys van der Hoeven spreekt in zijn uitmun tend werk //Academieleven" ook veel over de geneeskunst en geeft voor iedereen behartigenswaardige wenken //Sedert de laatste jaren is mijne beschouwing van den aard en het vermogen der geneeskunst geheel omgekeerd van hetgeen zij vroeger was. Ik werd meer en meer in mijn vermoeden versterkt, dat de kracht van de kunst el ders moest gezocht worden en eindelijk kwam ik tot de ze kerheid, dat niet het gebruik van drankjes, maar het rege len van diëet ook bij den zieke hoofdzaak was en dat de gezonden door een verstandig levensbestaan voor ziekte kon den bewaard blijven dat de zenuw onzer kunst niet is the rapie, maar in hygiëne te vinden was: met écn woorddat geneeskunst en levenskunst niet twee kunsten maar ééne en dezelfde kunst waren." //Als wij het nauwkeurig nagaan dan zijn de ziekten me- nigwerf waarschuwingen en wenken om ons leven te verbe teren en ons van onze diëet zouden te bekeeren." //Wanneer wij de zaak meer in 't groot bezien, dan zul len wij van schoolsche onderscheidingen ons losmaken en zoowel kunst als wetenschap samenvattenonder den alge- meenen naam van levenswijsgeerte en levenswijsheid, waar van ook volgens des Apostels woorden en voorstelling de matigheid het eerste hoofdstuk is, of de eerste les die wij hebben aan te leeren en zonder welke alle de overigen zin noch beteekenis hebben zouden. Wat nu de Apostel ma tigheid noemt, dat noem ik gezondheidsleer, waarvan onze wijsgeerte moet uitgaan. Want zonder hare betrachting is de gezondheid een goedwaarop wij niet kunnen rekenen en zonder de bezitting van dat onwaardeerbaar goed, zijn alle andere goederen van luttel waarde." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddaga te 5 uren 51°, des avonds te 8 uren 51°, te 10 uren 51°. Woensdag morgen te 5 uren 51°, te 8 uren 51°, *8 middags te 12 uren 51°, 's namiddags te 4 uren 51°. Te Weenen is een raad van vlag-officieren der Ma rine gehoudenwaarin het plan overwogen is om Oostenrijk tot eene grootere zeemogendheid te verheffen. Aan die bijeen komst hebben deelgenomen de admiraal Tegethof en de mi nister van oorlog. Het aangevraagde crediet van 600,000 Rixd., om te dienen als huwelijksgift voor Prinses Dagmar, is na eenige discussie met eenparige stemmen door den Deenschen Rijks dag aangenomen en thans bij het Landsthing ingediendbij welke vergadering mede aanhangig zijn gemaakt twee be langrijke wetsontwerpenhet eene betreffende het meten en het andere het registreeren van Deensche schepen. - Zondag 11. heeft de beroemde violist Joachim te Parijs voor een zeer talrijk publiek, minstens 4000 personen, het concert in A-mol van Viotti gespeeld. Zelden vielen te Pa rijs een toonkunstenaar zulke daverende toejuichingen ten deel als dien avond het geval was. Men verwacht dat eerstdaags op zeer voordeelige voor waarden aan de Londensche beurs zal gebracht worden eene leening van 4,000,000 voor de Zuid-Oostenrijksche en Italiaansche centraal-spoorwegen. Den 30sten November is te Wolverhampton in het bijzyn van koningin Victoria het bronzen ruiterstandbeeld van prins Albert onthuld. Het beeld is niet bijzonder groot doch zeer naar den tegenwoordigen smaak bewerkt door den heer Thornycroft. Het paard is het welgelijkend portret van 's prinsen geliefkoosd rijpaard. De mayor der stad is onmid dellijk, nadat hij eene rede tot de koningin gehouden had, door haar tot ridder geslagen. De onder-koning van Egypte heeft in de troonrede waarmede hij het parlement opendeongeveer het volgende gezegd: Mijn grootvader maakte een eind aan de wanorde in Egypte, herstelde de veiligheid en stichtte instellingendie aan Egypte eene voorspoedige toekomst verzekerden. Myn vader zette zijn werk voort, er naar strevende eene orde van zaken in het leven te roepenin overeenstemming met den toestand der hedendaagsche maatschappij. Sedert mijne troonsbeklimming ben ik er steeds op uit geweest 's lands voorspoed te ontwikkelen. Dikwijls heb ik er aan gedacht eene vertegenwoordiging in het leven te roepen "ter bespre king van de belangrijkste binnenlandsche aangelegenheden. Deze instelling heeft groote voordeelen, zy waarborgt alle belangenen ik acht my daarom gelukkigdezen raad te kunnen openen. Ik dank de Voorzienigheid my in staat ge steld te hebben, eene zoo plechtige handeling te verrichten. Ik vertrouw op uwe wijsheid en op uwe vaderlandsliefde. Moge God ons behulpzaam zyn! Vertrouwen wij op Hem! Men schrijft uit New-York het volgende: Wij zyn hier op het punt van een der gewichtigste pleidooien te zien aanvangenwaarvan de geschiedboeken van het recht mel ding maken. In Broadway, recht tegenover den ingang van Wallstreet, de voornaamste straat van New-York, verheft zich een trotsche tempel, bekend onder den naam van Try- nity kerk. De prachtige torenspits ziet statig neer op het geldgewoeker en gedobbel van Wallstreet en op de graven van zoo vele vermolmde bankiers en anderendie rondom het kerkgebouw liggen. Aan alle zijden van dat thans niet meer in gebruik zijnde kerkhof, liggen de gronden, be- hoorende aan deze kerk en die bezittingen worden gemeen lijk geschat op het verbazende bedrag van 6 5 millioen dollars. Dit is de moeite waard. Deze bezitting schijnt afkomstig te zyn van eene Hollandsche dame, die al een paar eeuwen dood is, en zich mocht verheugen in den melodischen naam van Anneke Jans. Deze Anneke Jans huwde een zekeren domine Bogardus, in der tijd dat Manhattan-eiland zich in de handen der Hollanders bevond. De dagbladen zeggen dat Anneke Jans behoorde tot de koninklijke familie misschien tot die van prins Willem III, die koning werd van Engeland, anders begrijp ik het niet, en dat haar een aanzienlijk stuk land in het toenmalige Nieuw-Amsterdam ten geschenke gege ven was, toenmaals weinig waard, en waarvan men toen zeker weinig droomde dat het eens zoo veel waard zou zijn. Ver der zegt men dat, toen het Engelsche gouvernement in het bezit van New-York kwam, de aanspraken van Anneke Jans werden erkend, en dat Trinity in later tijd het land in huur bekwam voor eene lange reeks van jaren en het sedert behouden heeft. Thans echter komen de nakomelingen van Anneke Jans en de afstammelingen van domine Bogar dus te voorschijn en eischen hun voorvaderlijk erfdeel. Zij zijn drie honderd in getal. Wie er het best afkomen zal is eene groote vraag; ik denk de advocaten, die de zaak wel tot de volgende eeuw zullen rekken. Niettemin de Yankees doen alles nog al vlug, en het zou mij niet verwonderen^, of het zou den afstammelingen van Anneke Jans gelukken den kogel door de kerk te jagen. TOOKËËLNIËUWS. Om onze lezers te doen kennenwat zijdie de kunst waardeerenin Mevr. Niemann-Seebach kunnen bewonde ren als wij haar Donderdag avond als Gretchen mogen zien optreden, weten wij niet beter te doen, dan het on derstaande stuk van Mr. J. A. L. uit het //Handelsblad" van 19 Nov. over te nemen.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2