N°. 2091. Dinsdag 4 December. A0. 1866. Partijbelang of Volksbelang? L EID 8CHMfiB L A D. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 (n de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels f 0.76. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam: te 7 u. 55 m.; 10 n. 1 ra.; 12 u. 41 m.; 8 n,_ 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 n.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. 2 u. Des Zondags buiten dienst. Poitbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 ra.; 's namidd. te 8 u. 35 m.; 'savonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u, 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Ooat-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West'Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ryks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 'i ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrydag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren.-Bureau der Plaatselijke Secretaries open dadelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-D« Gemeente-Arehiieet is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 aren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9laren en van 36 uren; van'«-Rijk* Direote Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 99 uren. raa Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 9—4 uren. I. De nieuwe Tweede Kamer der Staten-Generaal is reeds eenige dagen byeen en uit eenige door haar gehouden open bare zittingen kan reeds blijkenof zich al dan niet de oude sporen van partijschap, uit partijbelang geboren, op nieuw vertoonen. 't Is verre van ons, dat wij het bestaan van staatkundige partijen of richtingen zouden afkeuren- integendeel achten wij dat onvermijdelijk, ja nuttig en nood zakelijk. Wij begrypen zelfs, dat uit innige, gegronde en gemoedelijke overtuiging geen strijd voor het waarachtig be lang der Natie kan worden gevoerd zonder dat de begin selen zich in een vorm als partijgeest openbaren. In de gren- zenlooze verwarring evenwel, die in de laatste tyden op staatkundig gebied ontstond is het niet mogelijk thans eene andere splitsing of verdeeling te maken dan van ministeriëelen en anti-ministeriëelen. Zulk eene splitsing is betreurenswaard want juist daarin ligt het bewijs van partijbelang, dat haakt en streeft naar bemeestering van het Bewind, waarmede nim mer het volksbelang kan worden gebaat. En nu bepalen wij ons alleen tot de vraagis er dan geen standpunt op staatkundig gebied te vindenwaarop men het volksbe lang behartigt boven partijbelang, gelijk er een Christendom boven geloofsverdeeldheid kan bestaan De zoogenaamde liberale partij heeft zich als een eenig man aangesloten aan een lid der anti-revolutionaire partij en de zegepraal verzekerd aan eene motie, die ten doel heb ben moest het volksbelang: de handhaving der rechten van de Natie door hare vertegenwoordigers, tot controle der re- geeringsdaden. En toch was het in plaats van volksbelang, enkel partijbelang. //Een zeer geprononceerd tegenstander van het liberalisme wordt door de liberalen om hoog ge tild. Wanneer men meer gedacht had aan den heer Keu- chenius, den schoolwetagitateur, dan aan den heer Keuchenius die de mystificatiën van het ministerie-Heemskerk brand merkte, de liberalen zouden zich gewacht hebben, den heer Keuchenius als hun heldals den candidaat der liberalen als den man van het oogeublikof, beter gezegd, van de toekomst, in de Kamer te helpen brengen." 't Was partij belang dat het ministerie-Heemskerk aftrad; de motie van den anti-revolutionair Keuchenius kon daartoe dienstig zijn het middel moest door het doel gewettigd worden. Maar dat behoort tot de geschiedenis der ontbonden Tweede Kamerde nieuwe Kamer Dit de stemming voor den derden'candidaat tot aanbe veling voor het voorzitterschap kwam reeds dadelyk aan het licht, dat men een beleefdheid wilde bewijzen aan den tij- delijken voorzitter. Zou men waarlijk die geschikt hebben ge acht, om bij ontstentenis van den voorzitter die gewichtige betrekking voor eenigen tijd te vervullen By de benoe- miug van voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen eischt het volksbelang dat daartoe de bekwaamsten worden gekozen en de uitslag der keuzen stemt daarmede overeen dat geen partijbelang de drijfveer was, behalve toen er eene beslissing noodig werd tusschen den oud-voorzitter Van Goltstein en het jeugdig kamerlid Geertsemawaarbij par tijbelang in het spel kwam. De beslissingen over de bezwaren, die zich bij het onder zoek der geloofsbrieven hadden opgedaandragen van par tijbelang meer dan van volksbelang het kenmerk. In het belang der politieke moraliteit was het noodig, behalve de exceptie van niet ontvankelijkheid toch ook de wensch van een nader gerechtelijk onderzoek ter sprake te brengen ten aanzien der ingediende bezwaren omtrent de verkiezingen in het kiesdistrict Almelo, evenals met zooveel grondigheid met betrekking tot de verkiezingen in de kiesdistricten Tilburg en Roermond de opgerezen bezwaren van verschillenden aard werden getoetst, 't Is een diep ingrijpend volksbelang, dat al wat de uitoefening van het kiesrecht betreft, en niet het minst wat de verrichtingen en beslissingen der stembu- reaux en kiesvereenigingen aangaan, - dat alles eerlyk en met orde plaats heeft. Maar waarom dan niet meer zorg besteed aan de overweging, of de beslissing van het Maas- trichtsche stembureau ten aanzien der benoeming van twee der drie die de volstrekte meerderheid van stemmen verkre gen was in overeenstemming met de wet? Waarom geen acht geslagen op de geheel nieuwe en zeer onpartijdige be schouwing van dat bijzonder gewichtig en toch bij de kies wet niet voorzien geschilzooals het door het lid Mr. D. van Eek helder en redekunstig werd in het licht gesteld Was het niet partijbelang, dat men er naar streefde meer dan

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1