minder runderen aangetast dan in de voorafgegane week. Te Lisse is het cijfer tot op de helft gedaald. Te Noord- wijkerhout kwamen geene nieuwe gevallen voor. Meer westelijk is de ziekte in de gemeente Oudshoorn op nieuw uitgebroken. In de buurt Achttienhovenonder Nieuwkoop, nam ze weder af. Bijna alle koppels zijn hier doorgeziekt. Voor het overige is de toestand in deze streek dezelfde gebleven. Bezuiden den Rijnte WoerdenOudewater en vooral te Papekop en Langeruigeweide was de afname aanzienlijk. Te Hekendorp klom het getal aangetasten nog. Te Barwouts- waarder is de wet van 15 September ook in toepassing ge bracht. Te ZwammerdamAlphenBoskoop en in de andere mede ten zuiden van den Rijn gelegen gemeenten van het arron dissement is de toestand weinig veranderd. Alleen te Kat- wyk en Valkenburg zijn meer gevallen waargenomen. Te Leidenwaar de ziekte in de voorafgegane week weder uit brak heeft ze zich niet verder verspreid. In het geheele arrondissement zijn van 28 Oct.- 3 Nov. aanget. 289 gest. 95, afgem. 126; 4-10 29 5 84 144; 11-17 24 5 48 15 5. Volgens de laatste officiëele opgaven betreffende het heerschen der cholera, zyn er in de week van 11 tot 17 November aangetast 67 personen, waarvan 31 zijn overle den. Te Maastricht en te Egmond a/Z. was de ziekte nog hevig. Bij Neede in het graafschap Zutfen gingen Vrijdag 23 Nov. eenige vroolijke jongelieden op de jacht uit stroo pen, Het duurde niet lang, of zij werden in hunne lief hebberij gestoord door een kloeken veldwachter, die hen op tamelijk verren afstand bemerkte en hun met een forsche stem riep te blijven staan. In allerijl verborgen zij hunne geweren in het struikgewas; doch toen naderhand een hunner zijn wapen wilde terugnementrok hij het bij den loop zonder er aan te denken dat het geweer geladen en de trek ker overgehaald was. Het schot ging af, de ongelukkige jongeling ontving de geheele lading in zijnen buik en viel bewusteloos neder. Men heeft nog getracht hem in het le ven te behouden doch de pogingen der kunst zijn vruchte loos geweest en hij is, na vele smarten verduurd te hebben overleden. Uit Drenthe meldt men, dd. 29 November: De voordeeligste standplaats in onze provincie voor een predikant is ongetwijfeld die bij de Herv. gemeente te Em- menmen kan het traktement, dat grootendeels uit op komsten van land en veenderijen bestaat, bij gunstige jaren op meer dan f 4000 schatten. Over de vervulling der va cature bestaat sedert eenigen tijd verschil. Ds. Goossente Dwingelo, uit de prov. Utrecht aldaar beroepen, is met meerderheid van stemmen gekozen; ofschoon Ds. Nonhebei, te Middelburg, niet op het 12tal voorkomende, de meeste stemmen had verkregen. Naar men verneemt, heeft het prov. kerkbestuur van Drenthe de beroeping niet goedgekeurd, zoodat men met belangstelling de verdere toedracht der zaak te gemoet ziet, te meer, daar Ds. Goossen het beroep reeds heeft aangenomen. - Ook is het al geruimen tijd geleden dat Ds. Thieme te Zuidwolde (Drenthe), beroepen werd te Wolvega (Friesland). Nog steeds is een tusschen de floreen- plichtigen en het classicaal bestuur gerezen verschil over de jaarlijksche bezoldiging oorzaak dat de beroeping niet wordt opgevolgd; naar men wil, zal deze zaak eerlang voor den burgerlijken rechter worden gebracht. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft aan Ds. H. Berkenboschpredikant te Beverwijk, op verzoek eervol emeritaat verleend, in te gaan 1°. Januari 1 86 7. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Oosterbierum de candidaat IJ. Radersma. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Bietgun Ds. B. Yellekoop te Holten. Aangenomen door Ds. J. Schuurman te Kockingen het beroep naar Zwartewaal. Het Hoog Gerechtshof van Ned. Indië heeft bij ar rest van 13 October den gezagvoerder W. Vogel vrijge sproken van de hem ten laste gelegde misdrijven doch zijn medebeklaagden Jhr. J. F. Goldman en S. J. de Jongh flchuldig verklaard aan het misdrijf van omkooping van een ambtenaar eD hen deswege veroordeeld tot drie jaren ge vangenisstraf. Men schrijft van Meester Cornelis//Zaterdag den 6den October des namiddags had in het district Bekassi een af schuwelijke moord plaats. Een inlander van de kampong Kaliabang had eene week te voren eene hoogst zwangere vrouw van die kampong over haren toestand schertsenderwijs toe gesproken en deze had dien scherts met een paar o_nder den inlander overigens vrij gebruikelijke scheldwoorden beant woord. De grappenmaker was daarop doorgeloopenzonder te laten merken dat hij daarover boos was; maar op den volgenden Zaterdag voormelde vrouw in gezelschap van drie andere menschen in de sawa ontmoetende, bracht hij haar de gebezigde scheldwoorden in herinnering, trok zijn gol- lok en bracht haar daarmede acht houwen toezoodat zij onmiddellijk den geest gaf. De moordenaar ging op de vlucht, maar werd den volgenden nacht door de politie gevat en beleed ten volle zijn misdrijf. //Jongstleden Zaterdag voor den assistent-resident gebracht, erkende hij op nieuw met de grootst mogelijke kalmte zijne gepleegde wraakoefening. Toen hem het daartoe gebezigde wapen voorgehouden was en hij dit als zoodanig herkend hadwerd hem gevraagd hoe het kwam dat het zoo schoon was en daaraan geene bloedvlekken zichtbaar waren. Hij ant woordde, dat hij het had schoongemaakt, doch gedrongen om mede te deelen waarmede hij het dan zoo schoon had gemaakt, zeide hij na eenige aarzeling: //Ik zal er maar niet om liegen en u mijn hart openleggen ik heb die vrouw vermoorddat is waarmaar daarmede was ik nog niet voldaanik gevoelde behoefte om ook haar bloed te proe vendaarom heb ik mijn gollok afgelikt, vandaar is zij zoo schoon." Het was afschuwelijk te zien met welke kalme zelfvoldoe ning die man dat verhaal deed; hoezeer men in het district Bekassi anders nog ai licht met wapens omgaat, behooren zulke moordenaars daar echter gelukkig tot de zeldzaam heden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 32°, des avonds te 8 uren 30°, te 10 uren 30°. Zaterdag morgen te 5 uren 28°, te 8 uren 29°, 's middags te 12 uren 34c, 's namiddags te 4 uren 32°. Buitenlandsch Nieuws. Dinsdag werden in de koninklijke muziekschool te Brussel de prijzen aan de kweekelingen uitgereikt; als naar gewoonte bevonden zich verscheidene Nederlanders onder de bekroonden. In de klasse //muziekaal lezen" erlangde de zeventienjarige Edmond Decroix, van Amsterdam, een ac- cessit; gelijke onderscheiding viel ten deel, in de solfcge- klasse, aan de jongejufvrouw Adriana de Botte, van Leeuwar den, oud 12 jaren, en in de hoogste vioolklasse kreeg de heer Samuel Pietersvan Rotterdam, 19 jaren oud, den tweeden prijs. -De sluier, die den aanslag te Praag bedekte, is nog niet opgelicht, en men is nog steeds onzeker of Pust schuldig of het slachtoffer van een mystificatie is. De beroemde polytechnische school te Parijs zal opge heven worden. Die school, die na de revolutie van 1789 gesticht werd leverde de uit.stekendste mannen aan Frank rijk. De //Presse," aan welke opgedragen is het publiek op dien maatregel voor te bereidentracht te betoogen dat die school niet meer voor den tegen woordigen tijd past. Zij was opgericht met het doel om de wetenschappelijke scholen door de revolutie vernietigd te vervangen thans echternu er hon- derde dergelijke instellingen zijn is zijniet meer noodig. De polytechnische school kenmerkte zich steeds door hare libe rale beginselen. Natuurlijk is dit de eigenlijke reden, die tot hare opheffing aanleiding geeft. Sedert 1830 leverde zij de officieren voor alle omwentelingen. Dit heeft waarschijn lijk na de jongste gebeurtenissen tot ernstige bedenkingen aanleiding gegeven. De Potteries, Shrewsbury en North-Walles spoorweg is wegens schuld in beslag genomen; er mogen geene trei nen vertrekkenwaardoor groote ongelegenheid bestaat. Men verwacht te Londen dat de meeting, die door werklieden aldaar op a. s. Maandag zal gehouden worden uit niet meer dan 200,000 personen zal bestaan. De minister -t

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2